Reklama

Rosja tworzy eskadry śmigłowców Specnazu

5 stycznia 2017, 11:58
Reklama

Rosja tworzy eskadry śmigłowców specjalnych przeznaczonych do wsparcia działań Specnazu we wszystkich pięciu okręgach wojskowych. Jednostki mają być wyposażone w najnowszy wariant Mi-8MTW-5 i szkolone do działań w każdych warunkach podczas przerzutu oddziałów specjalnych za linię frontu lub ich ewakuacji. W perspektywie mają też być szkolone załogi ciężkich śmigłowców Mi-26 do przerzutu pojazdów Specnazu. 

Agencja informacyjna TASS poinformowała, że w bieżącym roku rosyjskie ministerstwo obrony planuje utworzyć co najmniej jedną eskadrę śmigłowców dedykowaną wsparciu jednostek specjalnych w każdym okręgu wojskowym. Jest to wprowadzenie w czyn planów sformułowanych jeszcze w roku 2014, związanych ze zwiększeniem autonomii działania tych formacji. Dotąd jedyną jednostką śmigłowcową, przeszkoloną i wykorzystywaną podczas operacji specjalnych oraz ćwiczeń i manewrów ze Specnazem była eskadra należąca do 344. Centrum Przygotowania Bojowego i Szkolenia w Torżok (obwód Twerski).

Jest to główny ośrodek szkoleniowy rosyjskich pilotów śmigłowców. Od 2009 roku jedna z eskadr podlega Centrum Operacji Specjalnych „Senesz”. Załogi z 344. Centrum zajmują się nie tylko szkoleniem, ale też opracowywaniem nowych metod prowadzenia działań i doskonaleniem taktyki użycia śmigłowców. Wraz z jednostkami Specnazu jej załogi działały m.in. podczas wojny gruzińskiej w 2008 roku oraz na Krymie i w Donbasie w roku 2014. W 2013 roku przeprowadziły natomiast manewry z rosyjskimi specjalsami na górze Elbrus, działając na pułapie ponad 4 km.

Czytaj też: Czeczeński specnaz zapewni ochronę rosyjskiej bazy w Syrii

To właśnie załogi i instruktorzy z Torżok mają szkolić personel śmigłowcowych eskadr specjalnych dla wszystkich okręgów wojskowych. Jednostki mające współdziałać ze Specnazem powstaną na bazie wytypowanych, istniejących już jednostek w 5 okręgach wojskowych na jakie dzieli się obecnie terytorium Rosji. Otrzymają one najnowsze warianty śmigłowców Mi-8AMTSz oraz Mi-8MTW-5 wyposażone w systemy optoelektroniczne i nawigacyjne umożliwiające działanie w dzień i nocą w każdych warunkach pogodowych oraz lot bez widoczności ziemi.

Mi-8 Rosja desant Specnaz
Fot. mil.ru

Bardzo prawdopodobne jest, iż będą to m. in. zmodyfikowane śmigłowce Mi-8MNP-2 (nazywane potocznie „Feliks”), które wyposażono m.in. w systemy noktowizyjne dla pilotów oraz optoelektroniczne systemy obserwacji. Mi-8MNP-2 powstały na bazie helikopterów Mi-8AMTSz, których sześć zmodernizowano od października 2010 do listopada 2012 r. za 1,6 miliarda rubli (47,4 miliona dolarów). Mi-8MNP ma prawdopodobnie radar, system wykrywania i zakłócania głowic rakiet naprowadzanych na podczerwień (Witebsk/Prezident-C), system zakłóceń radioelektronicznych oraz co najmniej 2 głowice optoelektroniczne. Ta ilość urządzeń nie świadczy jednak o dużej wartości systemu pokładowego, ale przede wszystkim o problemach ze stworzeniem jednego, zintegrowanego systemu obserwacji, który zabezpieczałby pracę wszystkich urządzeń i całego uzbrojenia. Zastosowane głowice i systemy naprowadzania pozwalają jednak na użycie nie tylko rakiet niekierowanych (standardowe wyposażenie uzbrojonych śmigłowców Mi-8), ale również przeciwpancernych rakiet kierowanych.

Załogi z eskadr specnazu będą kształcone m. in. w zakresie użycia noktowizorów, lotów nocnych, nawigacji wg. Przyrządów, różnych sposobów desantowania i podejmowania desantu oraz lotu na minimalnej wysokości zgodnie z rzeźbą terenu co ma ułatwić infiltrację i przekraczanie linii przeciwnika. Piloci będą również trenować prowadzenie ognia z broni pokładowej i podwieszanej na zewnętrznych pylonach, w tym również kierowanych i niekierowanych rakiet w różnych warunkach pogodowych i o każdej porze doby.

Czytaj również: Rosja: Śmigłowce bojowe i "Strielcy" ćwiczą współdziałanie

Oprócz dedykowanych eskadr szkolenie w zakresie przerzutu sprzętu mają również przejść wybrane jednostki wyposażone w ciężkie śmigłowce Mi-26. Nie nadają się one zbyt dobrze do tego typu działań, ale ich zadaniem ma być przerzut ciężkiego sprzętu, takiego jak pojazdy opancerzone Tigr i Tajfun. Wozy tego typu maja zbyt dużą masę i wymiary, aby mogły je skutecznie transportować maszyny Mi-8.

MI-26 Rosja
Fot. mil.ru

Celem utworzenia jednostek śmigłowcowych Specnazu jest zwiększenie skuteczności formacji specjalnych i unowocześnienie struktury organizacyjnej rosyjskich sił zbrojnych. Większość krajów świata posiada jednostki specjalnie wyposażonych śmigłowców dedykowane do współpracy z formacjami rozpoznawczymi i specjalnymi. Francuzi posiadają 4e Régiment d'Hélicoptères des Forces Spéciales, Brytyjczycy Joint Special Forces Aviation Wing a Włosi 3° Reggimento Elicotteri Operazioni Speciali.

Najsłynniejsza jest prawdopodobnie 160th Special Operations Aviation Regiment amerykańskiej armii znany też jako „Night Stalkers”. Jest to formacja wyposażona w ponad 180 śmigłowców zmodyfikowanych do realizacji zadań specjalnych, takich jak MH/AH-6M Little Bird, MH-60M Black Hawk i MH-47G Chinook. W przypadku USA warto odnotować, że każdy rodzaj sił zbrojnych ma swoje formacje specjalne i odrębne jednostki wiropłatów do ich wsparcia. Zwrot „wiropłaty” został tu użyty nie bez przyczyny, gdyż chodzi tu nie tylko o śmigłowce ale również maszyny typu V-22 Osprey.  

Czytaj też: MON: 14 śmigłowców w ramach pilnej potrzeby operacyjnej

Polska w zakresie wsparcia Wojsk Specjalnych dysponuje 7. Eskadrą Działań Specjalnych wyposażona w doposażone w specjalistyczny sprzęt maszyny Mi-8 i Mi-17. W najbliższym czasie powinna ona otrzymać nowe śmigłowce w wyniku zakupu w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Jest to program realizowany równolegle z zakupem śmigłowców SAR dla Marynarki Wojennej. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Reklama
Anuluj
ГРУ
wtorek, 10 stycznia 2017, 13:42

Czytanie wypowiedzi komentatorów o antyrosyjskim nastawieniu daje naprawdę dużo interesującego materiału do przeanalizowania. - Prośba o więcej. Dziękuję. - Дайте бо́льше, пожалуйста. Спасибо.

nad wyraz zaciekawiony
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 19:20

Wbrew niektórym obiegowym opiniom, które przez zachodnie mainstreamowe media próbują utrwalać pewne ośrodki walki propagandowej, sprzęt wojskowy made in USA wcale nie jest lepszy od rosyjskiego. Nawet kraje związane w różny sposób ze Stanami Zjednoczonymi dokonują zakupów uzbrojenia w Rosji. Co wielce symptomatyczne, sam Wuj Sam w pewnych sytuacjach korzysta z rosyjskiego sprzętu wojskowego. ;-) Proponuję zainteresowanym w tej materii zapoznać się artykułem - "Śmigłowce rodziny Mi-8/17 w służbie amerykańskiej", który ukazał się w polskim Dzienniku Zbrojnym...

nad wyraz zaciekawiony
poniedziałek, 9 stycznia 2017, 17:18

Wbrew pewnym obiegowym opiniom, które próbują utrwalać zachodnie mainstreamowe media, sprzęt wojskowy made in USA wcale nie jest lepszy od rosyjskiego. Nawet kraje związane w różny sposób ze Stanami Zjednoczonymi dokonują zakupów uzbrojenia w Rosji. Co wielce symptomatyczne, sam Wuj Sam w pewnych sytuacjach korzysta z rosyjskiego sprzętu wojskowego. ;-) Proponuję w tej materii zapoznać się z interesującym artykułem - "Śmigłowce rodziny Mi-8/17 w służbie amerykańskie", który ukazał się w polskim Dzienniku Zbrojnym...

nad wyraz rozbawiony
niedziela, 8 stycznia 2017, 19:14

Wbrew pewnym obiegowym opiniom, które próbują utrwalać zachodnie mainstreamowe media, sprzęt wojskowy made in USA wcale nie jest lepszy od rosyjskiego. Nawet kraje związane w różny sposób ze Stanami Zjednoczonymi dokonują zakupów uzbrojenia w Rosji. Co wielce symptomatyczne, sam Wuj Sam w pewnych sytuacjach korzysta z rosyjskiego sprzętu wojskowego. ;-) Proponuję w tej materii zapoznać się z interesującym artykułem - "Śmigłowce rodziny Mi-8/17 w służbie amerykańskie", który ukazał się w polskim Dzienniku Zbrojnym...

nad wyraz rozbawiony
niedziela, 8 stycznia 2017, 02:15

Zapytam tak przy nadarzającej się okazji czy wiecie, który kraj jest jednym z większych nabywców śmigłowców wielozadaniowych Mi-8/17? Proponuję w tej materii zapoznać się z interesującym artykułem - "Śmigłowce rodziny Mi-8/17 w służbie amerykańskiej", który ukazał się w polskim Dzienniku Zbrojnym... ;-)

Vis
sobota, 7 stycznia 2017, 22:20

Macierewicz obiecał kupić siłom specjalnym Black Hawk ale będą latać tylko do zmroku. W zimie od 8 rano do 15:30.

niepowtarzalny61
sobota, 7 stycznia 2017, 17:35

Durzą masę to nowomowa

rozbawiony
sobota, 7 stycznia 2017, 12:26

"Wozy tego typu maja zbyt durzą masę" - czego nie powinien dostać autor artykułu a zapewne dostał za łapówkę? No chyba, że teraz dyslektyków przyjmują na dziennikarzy...

Szwejk
sobota, 7 stycznia 2017, 11:35

No, nareszcie nasi wojacy-kibole maciory z obrony cywilnej dadza w dupe temu specnazowi. Uraaaa.,,

Raf
sobota, 7 stycznia 2017, 07:10

Rosja wymachuje szabelka. Machajcie, machajcie, juz ciezka dywizja US Army jest w Europie a za kilka dni bedzie w Polsce. A do tego dochodzi jeszcze jeden formowany Polsko-Amerykanski batalion kolo obwodu Krolewieckiego

Andrzej
sobota, 7 stycznia 2017, 01:16

Ruskie idą! Сo grozi światu? http://www.fronda.pl/a/ruskie-ida-so-grozi-swiatu-1,85118.html

barubar
piątek, 6 stycznia 2017, 15:30

a my się nie boimy - mamy ot czy oc albo jakoś tam !! i już

Cywil
piątek, 6 stycznia 2017, 00:27

Piorun da radę?

Diablo
piątek, 6 stycznia 2017, 00:26

Duży sie pisze przez samo ż !!! Nieuki

s
czwartek, 5 stycznia 2017, 22:42

"Wozy tego typu maja zbyt durzą masę" DUŻĄ, a nie durzą...

bgt
czwartek, 5 stycznia 2017, 22:39

durzą ???????????????????!!!!!!!!!!

kol
czwartek, 5 stycznia 2017, 22:15

Macierewicz wykrył specnaz i dlatego powołał OT. Cwaniak z niego.

Ralf_S
czwartek, 5 stycznia 2017, 21:23

"...zbyt durzą masę..." litości....

zbyt dużą masę
czwartek, 5 stycznia 2017, 19:54

Panie Januszu, czy wartość merytoryczna tego artykułu jest taka sama jak Pana ortografia? Słowo dużą piszemy przez ż, nawet mój 9 letni synek to wie.

Rev
czwartek, 5 stycznia 2017, 19:49

a z innej beczki. W artykule jest błąd ort. "jednostki tego typu mają zbyt duRZą masę".... :)

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama