Reklama

Rosja po zestrzeleniu Su-22: Samoloty koalicji „celem” [KOMENTARZ]

19 czerwca 2017, 17:37

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że samoloty i maszyny bezzałogowe międzynarodowej koalicji zwalczającej Daesh w Syrii będą traktowane jako „cele”, jeżeli znajdą się w obszarach działań na zachód od Eufratu. To reakcja Moskwy na zestrzelenie syryjskiego samolotu Su-22 przez amerykańskie lotnictwo morskie. Eskalacja sytuacji w Syrii może mieć trudne do przewidzenia skutki.

Jak donosi agencja TASS, w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa obrony stwierdzono, że wszystkie statki powietrzne wykryte przez Rosjan w obszarach operacji na zachód od Eufratu będą traktowane jako „cele”, zarówno dla rosyjskich statków powietrznych, jak i zestawów obrony przeciwlotnicze. Oznacza to więc, że Rosjanie dopuszczają możliwość zestrzelenia maszyn należących do koalicji.

Czytaj więcej: USA bronią sojuszników nad Syrią. Su-22 zestrzelony

Oświadczenie rosyjskiego resortu obrony jest następstwem incydentu, w trakcie którego amerykański F/A-18E Super Hornet zestrzelił syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22. Według oświadczenia US Central Command maszyna wykonała uderzenie na pozycje wspieranych przez Stany Zjednoczone i walczących z Daesh Syryjskich Sił Demokratycznych, choć strona rosyjska twierdzi, że atakowała ona bojowników ISIS.

Jednocześnie rosyjskie ministerstwo obrony zdecydowało o zawieszeniu zawartego jeszcze w 2015 roku porozumienia, które miało służyć zapobieganiu „kolizji” z działaniami lotnictwa USA. Po zestrzeleniu Su-22 Moskwa podjęła więc zdecydowanie bardziej stanowczą reakcję, niż po ostrzelaniu pociskami manewrującymi Tomahawk syryjskiej bazy Szajrat w kwietniu. Z tamtej bazy wykonano bowiem atak chemiczny na cel w Syrii.

Su-30SM
Zagrożenie dla lotnictwa koalicji mogą stanowić m.in. myśliwce Su-30SM. Fot. mil.ru.

Widać więc wyraźnie, że starcia pomiędzy siłami prorządowymi a wspieranymi przez Amerykanów SDF mogą prowadzić do dalszej eskalacji sytuacji w tym kraju. Podobnym sygnałem było zestrzelenie kilkanaście dni temu bezzałogowca, który zrzucił środki bojowe powietrze-ziemia w pobliżu pozycji koalicji. Jest to też kolejny dowód, że walka z Daesh czy nawet z islamistycznymi ugrupowaniami zbrojnymi bynajmniej nie jest jedynym „frontem” trwającej od kilku lat wojny domowej. W wypadku bezpośredniej konfrontacji sił USA i Rosji skutki mogą być jednak trudne do przewidzenia i wykraczać poza obszar tego konfliktu.

Z czysto technicznego punktu widzenia lotnictwo koalicji ma zdecydowaną przewagę (liczebną i jakościową), jeżeli chodzi o siły powietrzne, choć Rosjanie dysponują w Syrii pewną liczbą nowoczesnych myśliwców. W rejonie działań rozmieszczane były bowiem Su-30SM, jak i Su-35. Dość szerokimi zdolności do operacji powietrze dysponują też bombowce Su-34. Maszyny tego typu stacjonujące w Syrii - przynajmniej na pewien czas - otrzymały rakiety średniego zasięgu R-27 po zestrzeleniu rosyjskiego Su-24M, który naruszył terytorium Turcji jeszcze w 2015 roku.

Rosyjskie siły zbrojne dysponują jednak również w Syrii naziemnymi systemami obrony przeciwlotniczej, w tym typu S-400, wspieranymi np. przez zestawy krótkiego zasięgu Pancyr-S1/2. W ubiegłym roku rozmieszczono tam też służący przede wszystkim do zwalczania pocisków balistycznych S-300WM. Zestawy dalekiego zasięgu pokrywają znaczną część terytorium Syrii, choć ich skuteczność zależy np. od pułapu, na którym poruszają się statki powietrzne (dlatego mogą być nieskuteczne wobec pocisków manewrujących, lecących tuż nad ziemią na większych odległościach).

Pancyr Syria
Bezpośrednią osłonę zapewniają zestawy Pancyr S1/S2. Fot. mil.ru.

Już sama decyzja o traktowaniu maszyn koalicji jako „cele” niesie ze sobą wiele ryzyk. Komentatorzy wskazują, że będą one teraz namierzane (a nie tylko identyfikowane) przez rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej i radary myśliwców. W takiej sytuacji łatwiej będzie o popełnienie błędu i wystąpienie, nawet niezamierzonej, konfrontacji.

Rosyjscy wojskowi występują tutaj pod flagą własnego państwa, oficjalnie. Odmienna sytuacja miała często miejsce w czasach Zimnej Wojny, na przykład w wypadku wojny wietnamskiej, czy „Wojny na Wyczerpanie” między Egiptem a Izraelem (na przełomie lat 60. i 70. XX wieku), gdzie Rosjanie oficjalnie pełnili misje doradcze. Powszechnie wiadomo o walkach powietrznych z lotnictwem izraelskim, w trakcie których zestrzeliwano MiGi-21 pilotowane przez sowieckich lotników, czy o bezpośrednim udziale żołnierzy ZSRR w obsłudze wyrzutni przeciwlotniczych w obu konfliktach. Oficjalny udział w operacji ma o wiele większy ciężar polityczny, stąd istnieje ryzyko eskalacji.

Na razie trudno stwierdzić, jakie będą długoterminowe skutki wzrostu napięcia pomiędzy Rosją a USA po zestrzeleniu syryjskiego Su-22 i reakcji Moskwy. Sytuacja jest jednak napięta i dynamiczna, a w działaniach uczestniczą nie tylko siły obu państw, ale też wspierane przez nie jednostki syryjskie czy irańskie (po jednej stronie) i SDF po drugiej. To wszystko niesie ze sobą duże ryzyko niepożądanej eskalacji. Czy i w jakim stopniu będzie ona mieć miejsce, pokażą najbliższe dni.

KomentarzeLiczba komentarzy: 110
dropik
wtorek, 20 czerwca 2017, 16:54

ruskie rakiety stacjonują za daleko wiec mogą se straszyć. Stoja na wybrzeżu i od terenów na których latają amerykanie oddzialają je góry.

obalczamitow
wtorek, 20 czerwca 2017, 10:58

A to dla funboyów : Sky News understands RAAF operations over Syria have been halted as a precautionary measure - czyli jednak Anglicy się przestraszyli i odpuszczają - i gdzie te wasze haarmy i inne bajki. Tyle z waszego bajania.

ityle
wtorek, 20 czerwca 2017, 14:43

RAAF to Australia nie WB

Hare
wtorek, 20 czerwca 2017, 13:57

RAAF (o ile to nie literówka) to jakby nie Anglicy ...

Draken
wtorek, 20 czerwca 2017, 13:42

RAAF to Australia, RAF to GB, naucz się waść skrótów zanim zaczniesz ich używać.

obalaczniewiedzy
wtorek, 20 czerwca 2017, 13:35

RAAF/Anglicy ?? A wiesz czym "Anglicy" latają nad Syrią? Ten ruch to po prostu zdrowy rozsądek potwierdza że alianci biorą na poważnie możliwość konfrontacji z rosyjską oplot i tylko co najlepsze będzie startować?

AWU
wtorek, 20 czerwca 2017, 10:49

Rosjanie z uporem godnym skacowanego kołchoźnika nie chcą pamiętać co się dzieje gdy amerykański sprzęt zaczyna namierzać rosyjski sprzęt namierzający samoloty zachodniej produkcji? Potencjalnie może się skończyć "powtórką z rozrywki" czyli całkowitym zniszczeniem syryjskiej/rosyjskiej oplot jak już to miało miejsce w Syrii, Iraku czy b. Jugosławii. Możliwe jednak że Putin jedynie się puszy aby podczas spotkania z Trumpem za kilka tygodni "pójść na ustępstwa" i "wykazać dobrą wolę".

Raptorek
wtorek, 20 czerwca 2017, 23:06

To przywleką A-135 i będzie po ptakach, dosłownie. Ja bym tak zrobił na ich miejscu, ogłosił bym że bazy w Tartusie broni A-135 i co wtedy zrobi koalicja ?

leming
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:38

No cóż, pewnie przychodzi chwila kiedy ruskie przetestuja swoje "cudowne" S-400. przecież po to tam one są,prawda ?. Najlepiej sie testuje w warunkach bojowych. W przeciwnym wypadku to już mogą wyjeżdżać z Syrii, bo amerykanie załatwią syryjskie lotnictwo.

yaro
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:38

Syria jest suwerennym krajem i żadne samoloty poza syryjskimi i rosyjskimi nie mają prawa tam operować!

Mike214
wtorek, 20 czerwca 2017, 12:58

No wlasnie suwerenne panstwo.To co robia rosjanie w tym suwerennym panstwie. Troche ci sie to wszystko myli.

Davien
wtorek, 20 czerwca 2017, 11:09

To niech Syria zabroni i strzela do obcych samolotów, tylko że po czyms takim raczej dużo by z jej sił zbrojnych nie zostało. PS Układ z Rosja zawieszony, więć tym razem ostrzeżenia przed RGM-109 by nie było.

Wwo
wtorek, 20 czerwca 2017, 01:35

Syria jest upadłym państwem i samoloty kilkunastu państw operują nad nią bez żadnych problemów. I ani Syria ani Rosja nie są w stanie nic z tym zrobić

Cleo
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:37

Czy nie powinniśmy wysłać wszystkie nasze F16 do Syrii?

normalny
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:35

O ilu znawców :):) Panowie nie zauważyli, że USAAF po prostu lata nad Syrią nielegalnie, a po drugie i najważniejsze stawianie na Rodżawę wywołuje furię i to przede wszystkim w Turcji i Iraku. Turcja i Irak zamkną w razie eskalacji przestrzeń powietrzną i sobie samolociki już nie polatają. To co zrobił pilot F-16 to prowokacja albo szczyt głupoty, stracić mogą tylko Amerykanie. Ale można wierzyć, w co się chcę że S-400 nic nie zestrzelą w razie potrzeby, że Turcja i Irak pozwolą na prowadzenie wojny z Rosją i Syrią ze swego terytorium i w inne bajki.

Davien
wtorek, 20 czerwca 2017, 11:12

Dobre bajki, ale akurat Turcja jest bzbyt zależna od USA by się w cos takiego bawić. Jak zamkna przestrzen to USA np wycofa wsparcie materiałowe dla tyreckiej armi i nagle Turcja straciła sprzęt:). Irak w obecnej chwili jest bardzo zadowolony ze wsparcia USA w walce z ISIS więc juz sie nie osmieszaj, bo akurat dla nich Rosja jest mało ważna. Jakies jeszcze bajki wymyslisz?

Wwo
wtorek, 20 czerwca 2017, 01:44

Irak zamknie przestrzeń powietrzną ? W jaki sposób ? Irak nie ma żadnych możliwości w tym względzie zresztą chcecie też raczej niema. Wierzyć można w różne rzeczy ale fakty są takie ze s-400 nic nie zestrzeliły , a na lanie Syrii nie trzeba żadnych pozwoleń. Nie potrzebują ich ani Żydzi ani Amerykanie a Rosja nie jest w stanie nic z tym zrobić

DSA
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:29

pojawiły się szczegóły dotyczące ataku. Nastąpił zaledwie z odległości zaledwie 6 mil. Wystrzelone zostały 2 rakiety (nie podano typu ale zapewne Sidewinder). Pierwsza chybiła celu. Druga trafiła w tylną część kadłuba odrywając go od reszty. Pilot podobno się katapultował. wygląda że F/A-18 czekał na swoją ofiarę

mobile4you
środa, 21 czerwca 2017, 14:51

No i okazało się, że ten Su22 z Syrii to chyba jakaś supermanewrowa wersja. Wykiwał AIM9X. Co by było jakby jeszcze odpalił flary?

QDark
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:45

Gdyby tak było, oznaczało by iż to Amerykanie mają praktycznie cały obszar powietrzny Syrii pod kontrolą(jeszcze nie dawne komunikaty rosyjskie o kontrolowaniu przestrzeni powietrznej Syrii stają się coraz bardziej śmieszne). Oznaczało by to również, iż AWACsy nie źle sieją :)

prawieanonim
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:23

Gdzie takie informacje się pojawiły?

Smuteczek
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:18

Najprawdopodobniej wiec F-18 musiał sprawdzic z bliska czy jest to faktycznie maszyna Syryjska a nie np Rosyjska.

chateaux
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 22:27

Co tak wygląda?

Nojatotamnwm
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 22:05

"Pierwsza chybiła celu." Przecież to nie możliwe, sam tutejszy fanboj mówił, że AIM-9X zawsze trafia w cel.

Ryszard
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:26

Świetna szansa dla przewietrzenia amerykańskich magazynów, jak i weryfikacji uzbrojenia przeciwko jednak realnemu zagrożeniu. Myślę, że lobby zbrojeniowe + Pentagon przebierają nogami, ale Rosjanom ewidentnie zmięknie rura. Dla nas - obserwować starcie F16 z Su 30/35, jak i S-300/400. Niestety, na teraz, tam - to marzenia.

ArtiDiTu
wtorek, 20 czerwca 2017, 09:21

Amerykanie nie mają tam F16. Polecą F18 w osłonie AWACS , możliwe że Izrael przetestuje "niewidzialność" F35 jako wsparcie. Być może saudowie wypuszczą parę F15, ale na to bym nie liczył. Chociaż... podpisali umowę o zakupie nowej broni, mogą sobie pozwolić na stratę kilku starszych samolotów ( Tornado, Typhoon, F15S ) . Ciekawe jak sprawdziło by się Tornado IDS vs S400/Pancyr?

AWU
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:21

zestrzelenie starego SU-22 jest po prostu ostrzeżeniem "don,t mess with Texas"?Ruscy albo ostrzeżenie odczytają albo na swoje nieszczęście nie

przeciwlotnik
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:18

Postawia parę Pancyrów z rakietami typu 95Ja6.04 to hornety nie beda mogly nic zrobic w docelowym miejscu jak je trafi rakieta z predkoscia 1000 m/s i glowica pretowa o masie 16 kg.

riko
wtorek, 20 czerwca 2017, 00:12

Dobrze zauważyłeś "jak je trafi".

Whiro
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:56

Pancyr? To ma zasięg ok 30 km. Można to zaorać artylerią. O jakiś agm 88e czy innych rakietach nie mówię. Gorzej z s400 czy s400. Ale na te okazje są inne pociski i metody.

Kiks
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:15

Jak długo postoi Pancyr?

Davien
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:15

To te Pancyry zostana błyskawicznie wyeliminowane jeżeli choc raz wystrzelą i tyle z twoich rewelacji.

chateaux
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 22:28

A skąd pewność że trafi?

taktylko
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:13

Jak Rosja dostanie lanie w Syrii to będą musili się wykazać na Ukrainie żeby ktokolwiek się ich jeszcze bał...

Tom
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:58

Mysle ze F-18 albo F-16 albo F-15 bardzo niedlugo spadna na ziemie po ataku na sily Assada i z tym spowodownym odbiciem pileczki przez Rosje. Pytanie tylko jest czy Rosja sama to zrobi czy tez zrobi to rekoma Assada. Mozliwe ze zrobi to "rekoma politycznymi Assada" by dac wyjscie z sytuacji. US za bardzo nie ma manewru w Syri - albo musi wyjsc albo wejsc - nie jest mozliwe byc i nie byc. Jakis wiekrzy konflikt nie bedzie raczej mozliwy - to moze byc wojna na policzki ale nikomu nie na reke - US nie ma interesu walki z Rosja a Rosja nie ma interesu walki z US.

Kiks
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:17

USA ma interes. I pieniądze. Rosja chciałaby mieć interes. Ale pieniędzy nie ma.

T
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:14

Ja przewiduję źe prędzej Amerykanie rozkwaszą w końcu jakąś baterię S300/S400 i skończy się rosyjskie straszenie "zamykaniem nieba" nad Syrią

małe be
wtorek, 20 czerwca 2017, 02:57

ależ bądźmy poważni i realistyczni. można sobie grozić. można nawet nieco postrzelać do samolotów. nieuchronną konsekwencją będzie całkowite zniszczenie opl w Syrii bo przeca odpowiedź się musi pojawić. polecą haarmy i inne takie. ale co potem. jak już nic w powietrzu nie będzie mogło latać ani na ziemi nie zostanie żaden radar ani wyrzutnia? w takich warunkach nie da się prowadzić żadnego konfliktu. ale może o to własnie chodzi. podszczuć, wyzyskać ile się da propagandowo. a potem schować się w norze. o ile liczy się na to że nagonka nie dorwie. tym razem mogą się przeliczyć.świetnie to wiedzą dlatego strachy na lachy

Prosty Sołdatmen
wtorek, 20 czerwca 2017, 14:58

Co się stanie jak Rosjanie zestrzelą amerykański samolot? Davienek pisze że nastąpi atak odwetowy na rosyjskie bazy, więc mamy III wojnę światową, ale ja nie bardzo w to wierzę... Tzn. nie wierzę w ewentualny amerykański odwet, ponieważ Rosja również ma czym oddać i nastąpiłaby pełna eskalacja, która może się zakończyć odpaleniem ICBM-ów. Tego raczej nie będzie, Amerykanie jakoś przełkną tą stratę, w końcu latają w cudzym kraju bez zgody władz tego kraju.

w.
sobota, 24 czerwca 2017, 11:46

no właśnie spadł Global Hawk. I co?

Davien
środa, 21 czerwca 2017, 11:38

Doprawdy sołdatku? jakos nie wierzę by rosja zaczęła wojne o kilka S-300/400 lub pare Su-30 zwłąszcza że nie ma żadnych szans jej wygrać.Dodatkowo to Rosja byłaby agresorem a nie odwrotnie wiec niezła wpadka:)) PS Własnie spadł następny irański dron, wiec jakos amerykanie twoich fobii nie podzielaja:))

W3-pl
wtorek, 20 czerwca 2017, 19:23

proroku Turcy rozwalili Suszke24M. NATO co Rossija?

cremaster
wtorek, 20 czerwca 2017, 18:56

Będzie powtórka z Shayrat, tylko tym razem bez ostrzeżenia.

toja
wtorek, 20 czerwca 2017, 14:46

Atak saturacyjny Tomahawkàmi i nie ma co zbierac z S333, S400, S500 S...20000

ktos
środa, 21 czerwca 2017, 10:01

Tak zrobmy wszedzie atak saturacyjny. Powedzmy 2000 rakiet na jedna wyrzutnie. W USA rakiety leza na ziemi wiec nie bedzie problemu. Zdajesz sobie wogole sprawe jaki jest koszt takiego ataku? Jedna glupia rakieta Spike kosztuje tyle co mieszkanie, a co dopiero Tomahawk. I ktos bedzie ich wystrzeliwal dziesiatki zeby zniszczyc jakis malo istotny cel? Jest takie cos jak atak saturacyjny ale stosuje sie go do naprawde waznych punktow obrony.

QDark
wtorek, 20 czerwca 2017, 20:25

Przecież od dawna wiadomo, że żaden ruski "S" nioe radzi sobie z rakietami manewrującymi(i nie tylko). Spokojnie 1v1 do każdego S a nie saturacyjny.

t
wtorek, 20 czerwca 2017, 01:58

Pancyry są skazane na pewną śmierć. 2 pozorne cele a chwilę za nimi AARGM i koniec z osłoną S400. S400 to naprowadzanie przeważnie TVM czyli HAARM jak po nitce do kłębka trafi w radiolokator. Ponadto Syria jest wspaniałym poligonem dla USA aby pomierzyć, zapisać i sprawdzić charakterystyki rosyjskich radarów: częstotliwości, modulacje, multipleksacje, techniki i procedury użycia. Putin chciał się wykazać, sprawdzić sprzęt a wystawił wszystko co ma na cel SIGINT/ELINT

u
wtorek, 20 czerwca 2017, 14:59

Taaaa, a Ty to myślisz, ze oni nie potrafią rozpoznać celu pozornego? To nie Iran ze swoją śmieszną OPL w czasie ataku koalicji.

Werona
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:37

Tak sobie myślę, że Putin poprzez wykreowanie wyników wyborów w USA sam sobie strzelił w stopę i to on wyszedł na końcu na głupka. Nowy prezydent USA miał być "pro-sowiecki" a po działaniach okazuje się , że to jest jakiś koń trojański ameryki wobec ruskich. Brawo, już mamy w sumie dwa samoloty ruskie zestrzelone w tym jeden przez turków plus kilka rozbitych z powodu awarii.

Miromił
wtorek, 20 czerwca 2017, 19:53

Amerykanie znowu zestrzelili. To chyba ze strachu przed Rosją. Tym razem drona irańskiej produkcji, który się niepotrzebnie tam kręcił.

polak mały
wtorek, 20 czerwca 2017, 13:53

Jeśli chodzi o możliwą konfrontację Rosja vs. koalicja, to oczywiste jest, że ruscy nie mają najmniejszych szans. Oni sami też to wiedzą. Dlatego ta deklaracja ma znaczenie głównie polityczne. Jest to podniesienie konfliktu na kolejny poziom. Jeśli zachód zdecyduje się powiedzieć "sprawdzam", to Rosja będzie mogła go oskarżyć o eskalację. Nie wierzę natomiast, że ruscy zdecydują się wystrzelić rakiety w kierunku zachodnich samolotów. czegoś takiego nie było nigdy, pomijając sytuację kiedy obce samoloty naruszały przestrzeń powietrzną UW. Skończy się tylko na pogróżkach. Ciekawe jak się zachowają Amerykanie. Rozsądek nakazywałby przystopować, ale czy taki narwaniec, jak Trump to potrafi?

Konvi
wtorek, 20 czerwca 2017, 15:40

Nie chcę cię rozczarowywać, ale w czasach zimnej wojny sowieci nie raz zestrzelili zachodni samolot, tylko że umiejętnie temu zaprzeczali. Przypominam Ci też U-2 zestrzelony nad ZSRR w 1960 roku.

agagas
wtorek, 20 czerwca 2017, 13:48

Informacja nieprawdziwa. Rosjanie napisali, że jest to "threat" dla samolotów zachodnich a nie cele. Czyli zwykłe pogróżki, a nie realny zakaz lotów. Czyli nic nie będą zestrzeliwać tylko pogrożą, że tutaj latać nie wolno. Później tutejsi eksperci będą mówić hah s400 i s300 nie działa. Jeśli rozsiewa się ploty to tak jest.

Jacek
wtorek, 27 czerwca 2017, 01:18

Według późniejszych informacji pochodzących z źródeł wojskowych, syryjski samolot myśliwsko-bombowego Su-22 atakował pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (Daesh) w Ja’Din na południe od miasta Tabqah. Amerykański myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet wystrzelił dwa kierowane pociski rakietowe krótkiego zasięgu klasy powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder z odległości około 10 km. Pierwsza z rakiet nie trafiła z powodu wykonaniu manewru przeciwrakietowego przez atakowany samolot. Dopiero drugi pocisk rakietowy trafił w tylną część kadłuba Su-22. Syryjski pilot katapultował się i wylądował na spadochronie na terenie zajmowanym przez rebeliantów z tzw. Syryjskich Sił Demokratycznych. Su-22M4 operował z bazy T-4 położonej na wschód od Homs. Przenosił sześć bomb OFAB-250-270. F/A-18E wystartował z lotniskowca USS "George H.W. Bush" operującego na Morzu Śródziemnym.

dawo
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:01

Rosja nie zaatakuje samolotów USA. Jeżeli sztandarowy produkt ich przemysłu zbrojeniowego zestawy OPL okazałyby się nieskuteczne cała legenda ich uzbrojenia jako taniego i najnowocześniejszego na świecie ległaby w gruzach. A nawet jeżeli pospadałyby F-16 to nic nadzwyczajnego nie osiągną wizerunkowo. W powietrzu początkowo Su-30 i Su-35 mogłyby mieć przewagę z uwagi na "zielone światło, widzicie coś to strzelajcie, potem będziemy się martwić- wiadomo to kraj i społeczeństwo trzeciego świata" ale po ustabilizowaniu sytuacji USAF odzyskałoby przewagę.

E
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:57

Zgłupieli?Amerykanie zaorają ich baterie OPL a rosyjskie lotnictwo w tym rejonie przestanie istnieć.

Alfa
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:49

Ale ty "mondry" jesteś. Ten F-18 był tam gdzie był DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ROSJI. Wystartował z lotniskowca na Morzu Śródziemnym i dzięki "goręcej linii" i zgody Rosji, przeleciał nad syryjskimi i rosyjskimi radarami i bateriami opl. Teraz dzięki głupocie lub prowokacji na zlecenie neoconsów ta droga odpada i Rosja zamknie przeloty USA nad syryjskim wybrzeżem. I teraz by samoloty USA mogły się znaleźć tam gdzie F-18 zestrzelił Su-22 to będą musiały lecieć albo z "kochającej" amerykańskie wsparcie dla Kurdów Turcji albo z "kochającego" amerykańskie wsparcie dla Kurdów i Sunitów szyickiego Iraku. Rosja tyle razy strzelała do amerykańskich "niewidzialnych" dronów nad Krymem, że USA przestało tam latać (i nawet nie może zaprzeczyć, że nie latało, bo Rosjanie mają szczątki z nr seryjnymi wskazującymi na amerykański oddział rozpoznawczy stacjonujący w Bawarii) i przekonasz się, że teraz na zachód od Eufratu amerykańskie lotnictwo nie będzie latać a Rosja i Asad wykorzystają to do szybkiej ofensywy na pola naftowe i do irackiej granicy. Jak ktoś zgłupiał to ty i pilot tej F-18.

Nojatotamnwm
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:19

Tak, z powodu jednego zaatakowanego samolotu Amerykanie będą narażać swoje bazy w Afganistanie i na bliskim wschodzie, które są w zasięgu rakiet Iranu i Rosji. Nawet kiedy strzelali Tomahawkami zadzwonili do Putina. A jak Jankesi zaorają (ciekawe przy jak dużych stratach) bazy w Syrii, to tamci będą mieli pretekst do jakichkolwiek działań przeciw USA (w tym taktycznych-atomowych).

Logik007
wtorek, 20 czerwca 2017, 00:52

Śmieszne te groźby i tylko pokazują słabość Rosji. A nie zrobią zupełnie nic bo wystarczy, że USA powie "sprawdzam". Czysto hipotetycznie: Rosjanie odpalają rakietę z S 400, samolot USA zagłusza cel, odpala flary i rakieta leci w kosmos. Amerykanie odpowiadają, czyli walą HAARMem w radary Rosjan, ze 2 rakiety wystarczą żeby zlikwidować całą obronę powietrzną Rosjan w Syrii bo gdzieś tyle radarów mają te baterie S 400 na miejscu. Ew Ruscy moga wtedy próbować atakować swoimi samolotami, ale te 10 czy ileś tam sztuk Su 35 nie przetrwa w powietrzu nawet godziny w razie konfliktu a to pewnie połowa stanu nowoczesnego rosyjskiego lotnictwa więc strata spora by była. Rosjanie nie mają tu ani jednego atutu i doskonale o tym wiedzą, więc zostaje blef ale z Trumpem to nie przejdzie.

rezoon
wtorek, 20 czerwca 2017, 13:19

Ten konflikt to w tej chwili bardziej globalne szachy. Nie ma za bardzo znaczenia sam konflikt w Syrii. Ewentualny atak bZSRR i ewentualna odpowiedź NATO prowadzi do rekcji łańcuchowej, której efektem może ale nie musi być konflikt globalny. Oczywiście Rosja nie miałaby szans w konwencjonalnym starciu, ale rzeczywistość jest taka, że w przypadku konwencjonalnej dominacji NATO - Rosja będzie straszyła lub nawet zastosuje ograniczone uderzenie NU.

Anni
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:56

To są grożby głupka,kompletnie bez pokrycia.W razie konfliktu z koalicją rosyjskie i syryjskie rakietki i samolociki zostaną zdmuchnięte w ciągu 24 godz co do jednego.No chyba,że ruscy wyślą jako wsparcie Kuzniecowa-dla zadymienia sytuacji ...

AWU
wtorek, 20 czerwca 2017, 11:48

pięknie to ująłeś : "..dla ZADYMIENIA sytuacji.." :D

Paweł
wtorek, 20 czerwca 2017, 00:55

Przesadziles z tymi 24 h...... Sprzet rosyjski fajnie wyglada (m.in. samoloty bojowe) - ale jego wartosc bojowa w stosunku do amerykanskiego sprzetu jest znikoma. Zresztą wszystkie wspolczesne konflikty to pokazuja....amerykance od Korei wiele sie nauczyli

Marek1
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:44

Sprawa prosta - kolejny poziom zbliżający świat do III wś. osiągnięty. Teraz jeśli tylko zostanie stracony choćby 1 samolot koalicji, to stanowisko oplot z jakiego wystrzelono rakiety przestanie istnieć. Moskwa prawdopodobnie odpowie paroma Kalibrami w jakąś bazę koalicji na terenie Kurdystanu/Iraku. Jaka będzie rekcja USA ? Zapewne uderzenie kilkudziesięciu Tomahawków w bazy i syst oplot FR w Syrii ... . Dalej, to już nawet strach się bać ...

MAG
wtorek, 20 czerwca 2017, 00:16

Na pewno sytuacja eskaluje ale czy na kolejny "poziom do III WŚ"? Moim zdaniem (jeżeli prawda jest, iż pilot Su-22 przeżył) to teraz zostanie zestrzelony nie samolot koalicji ale z jeden dwa drony (i nie "mikroby" tylko coś ala MQ 9) które pojawia się "na zachód od Eufratu". I chyba nie przez system plot. a Su-30 lub Su-35 w połączeniu z "blokadą" nieba nad "zachodnia" Syrią. Taki ruch nie spowoduje ani konieczności "bombardowania stanowiska oplot. ani "konieczności bezwzględnej zemsty za śmierć amerykańskiego pilota". Obie strony przy takim scenariuszu - przynajmniej w tej kwestii "będą w miarę zadowolone". Gorzej potem: jeżeli przestrzeń powietrzna Syrii "na zachód od Eufratu" będzie nazwijmy to "zamknięta" to koalicja a w szczególności jej trzon tj. samoloty z lotniskowca CVN 77 USS George H. W. Bush będą miały duży problem aby zapewnić wsparcie koalicjantowi tj. SDF a armia syryjska dotrze do Deir ez Zor. Przy takim rozwoju wydarzeń jest w zasadzie "po ptokach" dla interesów "koalicji" a raczej interesów USA w regionie. Generalnie (oczywiście wg. mnie) Kurdowie znowu zostaną "wyr...ani" a i o ich państwowości nie ma mowy. Na razie amerykanie wykorzystują ich do własnych celów i obiecuj,ac im "gruszki na wierzbie" ale chodzi o uniemożliwienie "otwarcia" szlaku Iran-Morze Śródziemne. Aktualnie wszystko wskazuje, że taka operacja się nie uda (głównie przez działania Rosji i Iranu) więc frustracja USA będzie wielka ale w końcu "zdrowy rozsądek" przeważy i sobie "odpuszczą" a wszystko skupi się znowu na Kurdach. Jak zwykle zresztą.

Łukasz
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:45

W tym wszystkim jest Polska - kraj frontowy, który w dodatku ciągle (pomimo braku potencjału gospodarczego, militarnego i dyplomatycznego) wkłada palce pomiędzy drzwi a futrynę, np.: angażując się politycznie w konflikt na Ukrainie, sankcje na FR itp. Dochodzą do tego wystąpienia polskiego ministra obrony narodowej w sprawie tragicznych wydarzeń w Smoleńsku, które nie wiadomo czy traktować jako oficjalne oskarżenia FR o morderstwo czy tylko wewnętrzną grę polityczną o poparcie. Nie podoba mi się to wszystko, wychowałem się w czasach pokoju i chciałbym aby tak pozostało.

Obserwator
wtorek, 20 czerwca 2017, 00:25

Teraz już nie powinno być żadnych wątpliwości, kogo faktycznie wspiera tzw. koalicja zachodnio-arabska w Syrii...

Davien
wtorek, 20 czerwca 2017, 11:01

Wspiera SDF walczącą z Daesh a Asad i Rosja atakując ich wspieraja ISIS więc masz rację dokładnie widać kto kogo wspiera:)) Kolejna wpadka z niewiedzy panie obserwator:))

Mg
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:31

Szkoda, że Obama nie dał opozycji Stingerów. Sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej

Smuteczek
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:24

Przy takim nasyceniu "opozycji" grupami dzihadystycznymi byłaby tylko kwestia czasu zanim zaczelyby spadac cywilne samoloty rejsowe.

dk.
wtorek, 20 czerwca 2017, 12:55

Możliwe, że Amerykanie nie bardzo wierzą w możliwości rosyjskiego sprzętu i chcą to sprawdzić. A w wypadku, gdyby mieli rację, powstrzymać rosyjskich producentów od osiągania dochodów z ich eksportu. Bo taka Turcja... Grecja... oczywiście także państwa naftowe... wielu kolejnych, potencjalnych, pilnie obserwujących nabywców... A cóż Amerykanie mają tu do stracenia na polu, na którym przecież - wystarczy, że dalej nic nie zrobią - i tak właśnie tracą pozycję ?

D
wtorek, 20 czerwca 2017, 00:06

W takim razie baterie S300 i S400 celem dla pocisków AARGM

dadd
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:09

znowu ? xD ile to juz razy slyszalem

litu
wtorek, 20 czerwca 2017, 12:28

tylko zapomniales o kalibrach co zrobia co zechca z haarmammi i amerykanskimi lotniskami

Kiks
wtorek, 20 czerwca 2017, 15:25

Jak dolecą? Poza tym, na ile im pieniędzy starczy?

Are
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:00

Ten atak na syryjski SU22 został sprowokowany tym, że istniało (i istnieje nadal) zagrożenie bazy Tabka przez gwardię Assada, którą ponoć amerykanie sposobią do własnych celów. Jak widać Rosji to na tyle nie pasuje, że jest gotowa straszyć nowego prezydenta USA bezpośrednim pełnowymiarowym konfliktem. Na ile takie groźby poskutkują na tego kowboja? Wydaje mi się, że to raczej Rosjanie więcej mogą na tym stracić niż USA, chociaż wygląda na to, że Putin bardziej się przejmuje swym wizerunkiem wojownika-macho, niż groźbą następnego konfliktu.

kronan
wtorek, 20 czerwca 2017, 12:04

A jaką odpowiedź dała Rosja na zestrzelenie swojego samolotu przez Turków?Trochę sankcji,nawet i skutecznych wobec Turcji, i tyle.Ale USA to nie Turcja.Za wysokie progi dla Rosji.Tylko na słowach się skończy :-)

Extern
wtorek, 20 czerwca 2017, 17:26

W wypadku Turcji, Rosja akurat zachowała się niezwykle sprytnie, w końcu to do Rosji dzisiaj Erdogan porozumiewawczo mruga, a nie było by tak gdyby wtedy Rosjanie go jakoś upokorzyli.

fukfy
wtorek, 20 czerwca 2017, 15:36

Ale polski F-16 może spaść...

niki
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:39

I prawidłowo. Przestrzeń powietrzna nad Syria nalezy do tego państwa i żaden samolot wojskowy obcego państwa bez zgody syryjskich władz nie ma prawa tam latać.

Davien
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:26

To niech Syria zabroni Koalicji latać, no chyba że nie jest kompletnie w stanie. To nie jest przestrzeń powietrzna Rosji i zakazywac to ona sobie może....

Bolo
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:15

Takie drobne ale......przestrzeń powietrzna nad Krymem należy do Ukrainy i Rosjanie nie mają prawa tam latać. A jednak tam latają.....

Dropik
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:25

Serio? Ile razy Amerykanie i Rosjanie naruszali swoje przestrzenie pow. Niech Syryjczycy się bronią. Nikt im tego nie broni

xiom
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:39

Smuta w Rosji. Sankcje uderzające w Nord Stream 2, wskazanie Rosji swojego miejsca w Syrii - i pewnie niedługo w Libii, przystąpienie Macedonii do NATO. Putin pognębiony, wychodzi na głupka i mięczaka ;) Putin pewnie żałuje prób wpływania na wynik wyborów w USA.

olo
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:29

Niech spróbują to będą mieli w Syrii jesień średniowiecza bo Trump to nie Obama i przywali 10 x mocniej. Rosja atakując Kurdów wspiera TERRORYZM Daesh&Assada. Zresztą to nić dziwnego jeżeli w Daesh jest 5-8 tys Rosjan w tym wielu agentów FSB.

analityk geostrategiczny
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:37

Zobaczysz że spróbują. Putin wykorzysta to politycznie, tak jak zestrzelenie Su-24 i zbombardowanie "omyłkowe" Syryjczyków do ofensywy w kierunku granicy irackiej. Jak myślisz, ze Rosjanie nie odważą się zestrzelić amerykańskiej maszyny to się głęboko mylisz i możesz w google wyszukać ile razy Rosjanie zestrzeliwali amerykańskie maszyny. Ostatnio amerykańskie drony nad "ukraińskim" wg USA Krymem. To zestrzelenie bez ostrzeżenia przez "gorącą linię", która w tym celu została powołana, jest tak kretyńskim posunięciem USA, że jedynym sensownym wytłumaczeniem jest prowokacja neoconsów przeciw Trumpowi lub skrajna głupota pilota F-18, który koniecznie chciał się zapisać w historii jakimś zestrzeleniem. Teraz już sobie nad Syrią nie polata.

Tomek
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:28

Czekamy zatem na misje typu Wild Wiesel

Funky Koval
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:18

Jak tam nasze rozpoznawcze F-16? Dla rozpoznania trzeba latać wysoko, a to łatwy cel dla S-400! Oj będzie gorąco.

Kokabiel
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 21:59

Być może Amerykanie przetestują AARGM-ER przeciw S-300 i S-400. Będzie wiadomo czy i co trzeba poprawić. No i CHAMP-y być może przetestują na Rosjanach - pewnie Amerykanie z Rosjanami już to nawet uzgodnili.

Pytanie
wtorek, 20 czerwca 2017, 17:51

Po przeczytaniu ok. 150 komentarzy mam banalne pytanie do osób (choć może to jedna osoba) pod nickami: - analityk geostrategiczny - Nojatotamnwm - Smuteczek - Raptorek - Woromir - Alfa - Prosty Sołdatmen Wybucha jednak w Syrii konflikt konwencjonalny pomiędzy Rosją a USA, towarzystwo się ostrzeliwuje, zaczynają spadać samoloty, ściągają posiłki etc Pytanie: za kim jesteście, czyja wygrana a czyje wykrwawienie jest lepsze dla Polski?

przecież to proste
poniedziałek, 26 czerwca 2017, 19:52

Odpowiedź: pozostajemy neutralnym państwem, a po pewnym czasie przyłączamy się do silniejszego.

Nojatotamnwm
czwartek, 22 czerwca 2017, 17:35

Najlepiej, żeby taki konflikt nie wybuchł, bo może przenieść się do Europy.

Smuteczek
środa, 21 czerwca 2017, 17:41

Za nikim. Najlepiej dla nas by konflikt skonczył sie szybko niezaleznie kto wygra bo to ustabilizuje region, poprawi bezpieczenstwo i bedzie sprzyjało obnizeniu cen paliw.

Prosty Sołdatmen
środa, 21 czerwca 2017, 14:02

Taka wojna łatwo wymknęła by się po za granice Syrii a Polska jest celem dla rosyjskich rakiet, dlatego wolałbym żeby do tego nie doszło, dla Polski nie ma znaczenia kto tą wojnę wygra, dla Polski wynik będzie jeden...

wunderwaffe
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:09

Rosja ośmiela się grozić Zachodniej Cywilizacji? ;))) To tak jakby niedźwiedź szerzył kły do stalowego Tygrysa (PzKw VI Tigrer)

dobra dobra
wtorek, 20 czerwca 2017, 01:34

Tylko ty nie zapominaj jak ta "zachodnia cywilizacja" uprzednio z tymi "Tygrysami" skończyła...

rfl
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 20:51

Raczej jakby niedźwiedź straszył lodowca

realista
wtorek, 20 czerwca 2017, 11:32

No i za chwilę dzielni maładcy zestrzelą kolejny malezyjski samolot pasażerski.

ccc
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 18:01

No to ruskie zaczną spadać lawiną na syryjską ziemię ! Ile tam mają S-300 i 400 oraz Pancyrów ? Niewiele ...

trzeźwo myślący
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:17

Dla mnie nie ulega wątpliwości że stracenie syryjskiego samolotu jest na rękę Rosjanom. Przynajmniej teraz mają pretekst aby zawiesić memorandum i uzyskać pełna kontrolę nad syryjskim niebem Zwlaszcza w strategicznych rejonach. Te memorandum było kulą u nogi. Armia syryjska prze do przodu a Amerykanie wkładają przysłowiowy kij w szprychy korzystając z tej własnie umowy. Teraz już ie bedzie swobody latania dla wszelkich obiektów Madein USA i pokrewnych. Śmiem nawet stwierdzić ze Syryjczycy w porozumieniu z Rosjanami celowo podesłali Su-22 na pozycje SSD I o to właśnie chodzi. Gadanie że amerykanie wezmą odwet za ewentualne strącenie ich drona lub samolotu to fantazja gimbazy. Zaatakowanie rosyjskiej bazy i czegokolwiek na na terenie Syrii jest RÓWNOZNACZNE z atakiem na terenie Rosji. Czyli WYPOWIEDZENIEM WOJNY. Jeżeli Trump się nie boi wojny to dlaczego Putin ma się bać ? W tej wojnie pójdzie w ruch machina atomowa, więc przeliczanie przewagi w broni konwencjonalnej to idiotyzm. A jeżeli taka wybuchnie to nie bedzie czasu ani okazji na kolejny komentarz na tym foum. Pozdrawiam , zwłaszcza tych którym się marzy oglądanie w TV relacji z ataku na rosyjskie bazy, samoloty, czy cokolwiek rosyjskiego w Syrii ;)

Davien
wtorek, 20 czerwca 2017, 11:06

I co zrobią? Żaczna strzelac do samolotów Koalicji?. To błyskawicznie przestana bo nie zostanie im nic co by mogło to robić a jakbys w swoim zacietrzewieniu nie zauważył atak na amerykański samolot to jest akt agresji więc koszmarna wpadka:) Co do broni jadrowej: Putin na szczęście jest mądrzejszy od swoich trolli i doskonale wie czym by to sie skończyło więc już sie nie osmieszaj PS Jaki brak swobody latania??? Te kilka wyrzutni przestanie istniec jak tylko coś spróbuja zrobić, wiec tyle zostało z twoich "rewelacji"

Wwo
wtorek, 20 czerwca 2017, 01:33

Nie pójdzie w ruch żadna machina atomowa. Rosja nie ma szans na wygranie wojny atomowej z USA tak samo jak nie ma szans wygrać konwencjonalnej. Więc oczywistym jest że takiej wojny nie będzie chciała prowadzić.Strącenie tego samolotu ośmiesza Rosjan, tak jak ośmieszyło ich strącenie samolotu przez Turków czy amerykański atak na syryjska bazę. Rosja jest bezsilna i cały świat to widzi. Nie może pomóc swojemu sojusznikowi i tylko kompromituje się pogróżkami.

Kiks
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 17:54

Zobaczymy ile są warte legendarne S-400. A piszczenie ruskich tylko dowodzi, że sa pod ścianą. Niespecjalnie są szczęśliwi z tej decyzji, ale żeby nie wyjśc na idiotów przed Asaadem nie mają wyjścia.

Whiro
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:21

To dobre miejsce żeby przetestować s400 w starciu z jaasm i innymi rakietami. Ciekawe jak wypadną.

Smuteczek
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 17:49

Jezeli Rosja nie odpowie na takie działania to jeszcze bardziej straci twaz i wiarygodnosc. Potrzeba jakiejs prowokacji w ktorej ucierpi amerykanska maszyna

Davien
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:29

Niestety dla Rosji Trump na pewno odda i to w sposób jaki Rosji się może nie spodobać, a tym razem nie będzie ostrzeżenia jak przed atakiem Tomahawkami.

rastafaraj
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 19:46

Moze maszyna ich "najlepszego" sojusznika? Nie mowie o panstwie w Palestynie.

Rabek
poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:03

Za cały komentarz można wskazać PKB USA 18,5 bilionów dolców vs. PKB Rosji 1,2 biliona dolców (to poziom np.Hiszpanii). Rosja to gospodarczy karzeł i parias świata.Jest absolutnie niezdolna do jakiegokolwiek większego konfliktu z USA czy NATO,może poza konfliktem jądrowym. Możliwe, że Putinowi właśnie o ten ostatni chodzi? Też tego chcecie wielbiciele wujka Władimira?

ekonom
wtorek, 20 czerwca 2017, 10:50

Ileż to razy można powtarzać - tylko żołnierz w armii USA kosztuje miesięcznie / żołd + mundur+ szkolenie+ żarci/ - 20000 tys dolców a w Rosji 2000 - i tyle z twojego PKB - najpierw naucz się jak się go wylicza - wygooglaj wzór a później pisz swoje przemyślenia.

Rabka
wtorek, 20 czerwca 2017, 08:04

Za cały komentarz można dodać koszt prowadzenia operacji rosyjskich w Syrii jest 12 razy mniejszy. Dokładając ilość obywateli i koszty funkcjonowania państwa wychodzi że te 18 bilionów nie robią wrażenia. Jak na razie to Ameryka kombinuje jak tu sprowokować każdego kogo się da.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama