Reklama

Siły zbrojne

Rosja dostarcza systemy S-300 do Iranu

Rosja proponuje Iranowi system S-300VM. Fot. V.Kuzmin/CC-BY-2.0
Rosja proponuje Iranowi system S-300VM. Fot. V.Kuzmin/CC-BY-2.0

Rosja rozpoczęła dostawy systemów przeciwlotniczych S-300 do Iranu. Realizacja umowa podpisanej w 2007 roku na sumę ponad 800 mln dolarów była zawieszona ze względu na embargo. Kontrakt dotyczył uzbrojenia w systemy S-300PMU-1 pięciu irańskich dywizjonów. 

Informacji o rozpoczęciu dostaw systemów S-300 dla Teheranu udzielił agencji informacyjnej TASS Władimir Kaszyn, doradca prezydenta Putina ds. współpracy techniczno-militarnej. Ambasador Iranu w Moskwie, Mehdi Sanai, potwirdził w ostatnich dniach listopada, że pierwsze zestawy S-300 dotarły już do jego kraju. 

Decyzja o realizacji tej umowy, zawieszonej od ośmiu lat i zaskarżonej przez Teheran do sądu arbitrażowego w Genewie o niemal 4 mld dolarów odszkodowania, została podjęta na mocy decyzji prezydenta Rosji. Władimir Putin w kwietniu bieżącego roku, a więc wyprzedzając atomowe porozumienie z Teheranem, podjął decyzję o zniesieniu zakazu sprzedaży systemów S-300 do Iranu.

Czytaj też: S-300 dla Iranu. Nowa polityka Rosji, czy znów tylko obietnice?

Pierwotnie Teheran miał otrzymać pięć dywizjonów wyposażonych w systemy przeciwlotnicze i antybalistyczne S-300PMU-1, jednak obecnie nie są one produkowane przez zakłady Ałmaz-Antej. Dlatego Rosja zaoferowała wyposażenie Iranu w wersję S-300VM (oznaczana też Antey-2500), którą zamówił m. in. Egipt i Wenezuela. S-300VM stanowi obecnie podstawową wersję eksportową i jest w stanie jednocześnie przechwytywać do 24 celów aerodynamicznych lub 16 balistycznych w odległości do 200 km, na pułapie do 25 km. S-300VM  charakteryzuje się możliwością wykorzystywania dwóch rodzajów pocisków: wyspecjalizowanym w przechwytywaniu celów balistycznych średniego zasięgu i podstawowych rakiet, dostosowanych do celów lotniczych (samoloty, śmigłowce, bezzałogowce).

Niektóre źródła mówią też o możliwości sprzedaży do Irany systemu w wersji S-300PMU-2 Faworit, która jest najnowszym rozwinięciem zamówionych przez Iran S-300PMU-1, eksploatowanym obecnie przez rosyjskie siły zbrojne, ale też wyeksportowanym np. do Algierii i Chin. Komponenty systemu S-300PMU-2 są zdolne do współpracy z najnowszym rosyjskim systemem S-400 Triumf, którym jest zainteresowany Teheran. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu sugerował możliwość jego sprzedaży do Iranu, o ile Teheran wycofa z sądu arbitrażowego w Genewie skargę i wniosek o odszkodowanie, jednak obecnie brak jest potwierdzonych informacji na ten temat. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. simplus

    dodać myśliwce Su-35 i Saudy mają problem

  2. Paw

    Czemu Polska nie rozwaza tego systemu???

    1. scp

      Bo jest niepoprawny politycznie Polsce wolno ściągać tylko szrot od wuja Sama

    2. Z drugiej strony lustra

      Z tej samej przyczyny co nieprosi się lokalnego złodzieja o instalację systemu przeciw wlamaniowego jeżeli w tym samym czasie nie płaci mu się haraczu a ochronę zapewnia konkurencja z innego gangu.

    3. Moshe Schwantz

      ... bo należymy do jedynego słusznego paktu wojskowego i społecznego - NATO i EU, choć inni członkowie tych struktur nie mają z tym problemu. :)

Reklama