Reklama

Rosja: 142 tys. poborowych przyjętych do armii

16 lipca 2017, 18:01
Fot. mil.ru
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że w trakcie wiosennego poboru do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej trafiło 142 tys. poborowych.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało szczegółowe informacje dotyczące wiosennego poboru do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ogółem do jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił trafiło 142 tys. poborowych. W komunikacie podkreślono, że przed ostatecznym skierowaniem do miejsca pełnienia służby wszyscy poborowi otrzymali racje żywnościowe i sorty mundurowe. Żołnierze, którzy do miejsca stacjonowania podróżować mieli dłużej niż trzy dni koleją, otrzymali bony uprawniające do pobierania posiłków w wagonach restauracyjnych.

Uzupełnienia do najbardziej odległych jednostek, stacjonujących na Kamczatce i Sachalinie, trafiają drogą powietrzną, na pokładzie samolotów wojskowych (15 lotów tego rodzaju) lub cywilnych (328 lotów). Ogółem tą drogą do miejsca służby trafiło 15 tys. poborowych.

Czytaj też: Pobór do rosyjskiej armii w Osetii Południowej.

Nowi żołnierze, mający rodziców w wieku emerytalnym, żony, dzieci lub będący opiekunami chorych kierowani są, w miarę możliwości, do jednostek w pobliżu miejsca stałego zamieszkania.

Tegoroczną nowością, wynikającą ze zmienionej ustawy dotyczącej służby wojskowej, było odroczenie stawienia się do wojska dla osób, które kształcą się w szkołach zawodowych.

Minobrona podaje, że 20% poborowych posiada wykształcenie wyższe. Osoby takie mają do wyboru odsłużenie roku w ramach obowiązkowej służby wojskowej lub dwa lata na tzw. kontrakcie. Najbardziej utalentowanym zaproponowano służbę w batalionach naukowych, trafiło tam 356 poborowych.\

Czytaj też: Rekordowe poparcie dla poboru w Rosji.

Ministerstwo podało też, że do komisji nie stawiło się 0,2% osób podlegających poborowi, zaś ich liczba ulega corocznemu zmniejszeniu.

Zastępczą służbę cywilną odbędzie 395 osób.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Olo
poniedziałek, 17 lipca 2017, 01:38

W Rosji do wojska idą tylko ci co chcą, albo ci którzy nie wykupili się od służby, czyli młodzież z rodzin najbiedniejszy często z problemem alkoholowym,narkotyki itp.. W Rosji wojsko to zawsze patologia wyżywania się silniejszych nad słabszymi. Coraz większy procent w armii Rosji to nie Rosjanie w tym wielu wyznawców Islamu. Czy będą chcieli walczyć dla Putina ?

Bla bla bla
wtorek, 18 lipca 2017, 12:12

Więcej poborowych niż nasza cała armia.

Buba
niedziela, 16 lipca 2017, 22:23

Ruscy jak nie mają przewagi minimun 3 do 1 są niegroźni

Fun funów z USA
poniedziałek, 17 lipca 2017, 16:29

A to ciekawe bo pewien as niemieckiej broni pancernej z okresu II wojny światowej stwierdził w swojej książce, że "bardziej obawiał się 5 Rosjan niż 30 Amerykanów". Czyli idąc twoim tokiem rozumowania wnioskuje, że armia USA nie mając sześciokrotnej przewagi jest zupełnie niegroźna dla jakiegokolwiek przeciwnika?

X
poniedziałek, 17 lipca 2017, 11:07

Ale zawsze mają.

Olo
poniedziałek, 17 lipca 2017, 20:52

Pułkownik WP odchodząc na emeryturę może wziac niemal 400 tys odprawy. Pobór? Zawodowe wojsko? Hm!!!! Mamy ponoc najbardziej w Europie "ugenerałowioną" armie. Tylko "bagnetów" brakuje. Ktos to zmieni? Kiedy?

rmld77
niedziela, 16 lipca 2017, 22:05

Przywrócić pobór. Będziemy mieć wkrótce armię wielu milionów żołnierzy. Dać im broń i pancerfausty w razie potrzeby.... Nikt nie zaatakuje kraju, gdzie za każdym rogiem czai się żołnierz.

cooky
poniedziałek, 17 lipca 2017, 10:12

nie mamy tyle broni zeby ich wystawić chyba że pepesze, mosiny TT-tki itp, a to bardziej dla partyzantów niż dla armii......

dimitris
poniedziałek, 17 lipca 2017, 08:52

Bardzo prosto. Miejscowość, w której coś się wydarzyło, znika z powierzchni ziemi. I kto następny ? W Afganistanie zginęły tak może nawet dwa miliony cywilnej ludności, a Afganistan nie był dla Ruskich tak istotny, jak kontrola terytorium Polski.

aaa
poniedziałek, 17 lipca 2017, 13:22

Projekt: Szkolenie wojskowe młodzieży w systemie stacjonarno - poligonowym. Szkolenie dotyczy osób 17-letnich (chłopców i dziewcząt). Szkolenie odbywa się na rok przed maturą (w liceach). Szkolenie zaczyna się we wrześniu wraz z rozpoczęciem roku szkolnego i trwa 12 miesięcy. Odbywa się 2-3 razy w tygodniu po 3 godziny, po zajęciach szkolnych. Prowadzą je nauczyciele wychowania fizycznego (szkolenie fizyczne ogólnorozwojowe) oraz instruktorzy wojskowi (strzelanie, musztra, taktyka itp.). Pierwszy poligon (zimowy) - styczeń-luty. Dla chłopców 3 tygodnie, dla dziewcząt 1 tydzień. Potem następuje dalszy ciąg szkolenia. Drugi poligon (letni) lipiec-sierpień. Dziewczęta 3 tygodnie, chłopcy 2 miesiące. Całość szkolenia zakończona przysięgą. Takie szkolenie oprócz korzyści obronnych ma również olbrzymie korzyści społeczne. Wzmocnienie psychiki młodzieży pozwoli im na łatwiejszy start w życiu i sprawi że będą ludźmi zdecydowanymi i przebojowymi. Korzyści z ćwiczeń fizycznych w tak młodym wieku chyba są wszystkim znane. Powyższy pomysł jest optymalny pod względem stosunku efekt/(cena uzyskania).

2zdk
poniedziałek, 17 lipca 2017, 19:36

Twój pomysł to kompletny niewypał a przynajmniej w tej formie jaką opisałeś. Ten ,,projekt'' jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Nie masz pojęcia o funkcjonowaniu szkoły, ilości materiału do zrealizowania w krótkim czasie i obowiązkach współczesnej młodzieży. Autor pisze jeszcze że szkolenie ma zacząć się rok przed maturą czyli wtedy kiedy jest najwięcej nauki i cała masa zdecydowanie ważniejszych rzeczy do roboty niż latanie po poligonie. Ten absurd skończyłby by się masowymi zwolnieniami lekarskimi i wykręcaniem się z zajęć...

Janusz
poniedziałek, 17 lipca 2017, 17:08

Przy bardzo negatywnym podejściu młodzieży do wojska (a takie jest obecnie) korzyści z takich szkoleń są ŻADNE.

Jaxa
poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:33

Co to jest marne 142 tys. gdy w u nas przeszkolono kilkuset oteciaków. I podobno na szkoleniu nawet strzelali...

razdwatrzy
wtorek, 18 lipca 2017, 11:15

No jeśli taka Finlandia potrafiła wyrżnąć w pień Ruskich, to chyba nie takie marne....

WP
niedziela, 16 lipca 2017, 18:18

I w Polsce powinno się przywrócić zasadniczą służbę wojskową bo co my dzisiaj mamy,miliony mężczyzn którzy nawet karabinu w ręku nie trzymali.I w razie wojny oni wszyscy uciekną bo nawet strzelać do wroga nie będą potrafili.

cooky
poniedziałek, 17 lipca 2017, 10:48

jestem rezerwistą i doskonale wiem jaki jest stosunek powołanych do służby zasadniczej pod groźbą kary do tejże służby..... lepiej już żeby MON złożyło konto gdzie każdy chetny mógłby wpłacać dowolna kwotę na zakupy nowego sprzętu dla armii i co roku zdawało publiczny raport ile wpłyneło i co zostało za to kupione, niech znajdzie się np milion chetnych kazdy wpłaci miesięcznie 5 zł to w roku cos tam sie uzbiera, większy będzie z tego pożytek niż z miliona olewajacych wszystko poborowych

ggg
poniedziałek, 17 lipca 2017, 00:19

Z przyjemnością dołączę do grona, które nie strzela. Siłą państwa nie są poborowi, bo oni przy wycisku pierwsi odpadną, tylko szereg profesjonalistów. Ochotników zostawmy w OSP, tam się rzeczywiście przydają i realizują. A do obsługi drogiego sprzętu (Patrioty mają kosztować 30mld !!) zostawmy zawodowców.

dimitris
niedziela, 16 lipca 2017, 23:45

Powszechna, obowiązkowa służba wojskowa w kraju, w którym większość poborowych była do niej nastawiona skrajnie negatywnie, to bezsensowne topienie pieniędzy podatnika. W najmniej przydatny dla obronności sposób.

Ułan1981
niedziela, 16 lipca 2017, 23:35

Jak poborowi mają być chętni kiedy dzieci generałów, pułkowników i bogatych prywaciarzy jeśli chcą to zawsze będą mieć kategorię D. W razie wojny zwykli ludzie pójdą na front z kałachem w ręku by dzielnie ginąć bo to nie I Wojna Światowa. Po wojnie cwaniaki, którzy mają kategorię D wrócą do kraju by go odbudowywać i dalej cieszyć się życiem. Zwykli ludzie będą ginąć bo obecnie żaden rząd nie robi wiele by znacząco przyspieszyć programy modernizacyjne. Sprzęt się ślimaczy i często jest dużo droższy niż zachodni o lepszych parametrach. Liczą się tylko związkowcy i gadanie. Morale pośród rezerwistów by było zerowe. Do tego dodać że bycie w Polsce rezerwistą to jest tragedia. Bo w każdym momencie mogą zabrać takiego człowieka na szkolenie i MON ma to gdzieś, że taki obywatel np. ma podpisany kontrakt na prace budowlane itp. Często ludzie mają przez WKU pełno problemów jak już skończą latać z kałachem w dłoni. Jeśli natomiast rezerwista wyjedzie z kraju do pracy ĆWICZENIA go nie obowiązują tak samo jak absolwentów uczelni wyższych. BEZ SPRAWIEDLIWOŚCI NIE BĘDZIE pożytku z rezerwistów bo przy nędznym morale żołnierze są bezwartościowi i często stają się problemem dla żołnierzy zawodowych. Zasadnicza służba powinna być ale na 3 miesiące i dla każdego. Szkolenia w wspólnie uzgodnionym terminie by nie niszczyć mikro-przedsiębiorców.

obiektywnie
niedziela, 16 lipca 2017, 22:49

Nie tylko to: brak zasadniczej służby wojskowej wyalienował wojsko ze społeczeństwa. Zrobiła się zamknięta roszczeniowa klika, oderwana od społeczeństwa, z własnymi mieszkaniami, żarciem. wynagrodzeniem, emeryturami, opieką zdrowotną, samorządząca się i WŁASNYM WYMIAREM "SPRAWIEDLIWOŚCI", co nieodmiennie doprowadziło do poczucia bezkarności i wszystkimi związanymi z tym bezkarnymi patologiami: aferami paliwowymi, mieszkaniowymi, bakszyszowymi, części zamiennych do okrętów itp. Dawniej się aż tak bardzo nie dało, bo poborowym, po powrocie do cywila nie dało się zamknąć ust i zabronić donosów na wałki byłych przełożonych. Przykład USA wskazuje też, że w przypadku armii zawodowej rządzący (i generalicja - nic bez nich zrobić się nie da, choćby politycy chcieli!) są bardziej skłonni do działalności "misyjnej", czyli bez eufemizmów - do wojen kolonialnych, niż było to w przypadku armii z poboru, a te wojny są najgorszym zjawiskiem od zakończenia Zimnej Wojny. Historia uczy też, że do zbrodni wojennych bardziej skłonni są zawodowi żołnierze niż poborowi.

V
niedziela, 16 lipca 2017, 21:53

A myslisz ze zawodowi zolnierze to co, jeszcze predzej zrejtrruja dlatego ze nie ma co liczyc na wsparcie ze strong klasy rzadzacej. Jakby co do czego doszlo to politycy za fundusze panstwowe zloto it'd pierwszi by sobie azyl polityczny kupili. Zostawiajac ludzi samym sobie. Dokladnie jak to bylo podczas II WS.

Tonio
niedziela, 16 lipca 2017, 21:53

Przy obecnym stopniu komplikacji uzbrojenia ciężko jest nauczyć poborowych czegoś wiecej niż musztry i obsługi prostej broni strzeleckiej. Dobre wyszkolenie żołnierza trwa około 2 lat i kosztuje mnóstwo pieniedzy. Szkoda inwestować w poborowych, kiedy za 15 lat zmieni sie sprzęt i ich wiedza do niczego się nie przyda. Dla porownania ilu dzisiejszych rezerwistow 40 + umie obsługiwać nowoczesne uzbrojenie, systemy łączności itp. Dla fanów rezerwy, ile wspolczesnych wojen wygrało wojsko zawodowe a ile z poboru? Falklandy, irak x 2. Zgadzam się jednak z tym, że wojsko i służba silnie oddziaływania na młodzież. To jak dzis mlodzi wyglądają woła o pomstę do nieba. Pamietajmy jednak, ze z poboru nie mam super wojska, najwyżej przyzwoite.

niedziela, 16 lipca 2017, 21:32

Również jestem za przywróceniem poboru do wojska, bo żadne erzace tego nie zastąpią.

Wolf
niedziela, 16 lipca 2017, 21:06

Za 125 pln masz mozliwosc postrzelania na prywatnych sztrzelnicach z 5 roznego rodzaju bronii. I co najwazniesze masz doczynienie z nowa bronia!! Nikt nie bedzie uciekal przeciez mamy super wyszkolononych zawodowych zolnierzy ktorzy nas chyba obronia????

Urko
poniedziałek, 17 lipca 2017, 17:21

... a miało być 150 tys. Czyli znowu poniżej normy!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama