Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Raytheon: użytkownicy Patriota zainteresowani SkyCeptor

SkyCeptor, ilustracja: Raytheon
SkyCeptor, ilustracja: Raytheon

”Jest wiele krajów zainteresowanych niskokosztowym pociskiem” - powiedział podczas śniadania prasowego Wes Kremer, Prezes Raytheon IDS, Wiceprezes Raytheon Company. 

Przestawiciel Raytheona zwrócił uwagę, że rakietę SkyCeptor bazującą na izraelskim pocisku Stunner firmy Rafael może kupić, co najmniej 10 z 15 (uwzględniając także Rumunię i Polskę, które podpisały LOA ale jeszcze nie odebrały pierwszych zestawów) użytkowników systemu Patriot. Bezpośrednie zainteresowanie zakupem tej rakiety miało zgłaszać wg. informacji Wesa Kremera pięć krajów.

Obecnie system Patriot znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych USA, Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji, Izraela, ZEA, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Korei Południowej i Tajwanu. Pierwsze zestawy trafią zgodnie z aktualnymi planami w 2019 roku do Rumunii, a w 2022 roku do Polski. Szesnastym użytkownikiem systemu Raytheona może zostać Szwecja. W lutym br. zgodę na transakcję o maksymalnej wartości 3,2 mld USD w ramach procedury FMS wydał Departament Stanu USA. 

Pocisk SkyCeptor to rozwinięcie rakiety Stunner, znajdującej się w produkcji pełnoskalowej i w 2016 roku wprowadzanej do uzbrojenia Sił Obronnych Izraela, w zestawie David’s Sling (pol. Proca Dawida). Według deklaracji Raytheona, ma on być zdolny do zwalczania pocisków balistycznych „krótkiego do średniego zasięgu”, a także rakiet manewrujących i innych celów aerodynamicznych. SkyCeptor podobnie jak Stunner ma zwalczać cel bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill).

Rakieta SkyCeptor ma zostać pozyskana przez Siły Zbrojne RP w ramach II fazy programu Wisła. Docelowo w ramach offsetu do Polski ma trafić technologia produkcji tych pocisków. Raytheon podkreśla, że nad Wisłą mogłyby być wytwarzane rakiety tego typu także dla zagranicznych klientów amerykańskiego koncernu. 

Reklama

Komentarze (5)

  1. Maksim

    Użytkownicy chcą tańszy efektor ale nie nową odmianę PAC3 CRI z busterem. Nowi klienci liczą na nowy efektor będzie miał funkcjonalność Stunnera w cenie CAMM/ERa. Dlaczego USA nie wchodzi z LCI Raytheona ? przecież oni również kierują się ekonomią ? Dlaczego Raytheon nie rozwija produkcji LCI mimo tak wielkiego popytu nie tylko w Polsce ? LCI był oferowany już klika lat temu Polsce i jakoś nikt inny go nie chciał. Problem w tym że nikt nie chce kupić kota w worku, niska w stosunku do Stunnera cena efektora to zapewne efekt: silnika o mniejszej liczbie zakresów pracy, 1 a nie 2 seekerów, uproszczonego układu naprowadzania i sterowania. W LCI będą zapewne technologie eksportowe na ujawnienie których zgodzi się USA. Izrael będzie miał Stunnera, USA PAAC4 w miejsce PAC3 MSE w LCI nie znajdzie się żadne z rozwiązań użytych w powyższych efektorach stąd zgoda na produkcję za granicą.

    1. Davien

      Akurat panie Maksim PAAC-4 powstaje na podstawie Stunnera, a SkyCeptor jest jednym z etapów tych prac.

  2. LOBO

    PRODUKOWAĆ !!!! -nie kupować.

    1. Eckard Cain

      No cóż... po ostatniej \"ofensywie\" dyplomatycznej PiSu wątpię żeby Izrael pozwolił nam na kupno licencji na Stunnera...

    2. miałeś cha...

      Ano można, teoretycznie 10 lat i mamy w miarę działające polskie rakiety. Ale obawiam się że wcześniej w resztkowym Priwislanskim Kraju, ludzie będą bardziej zainteresowani produkcją czegoś do jedzenia.

    3. Marek

      Przede wszystkim nie spitolić sprawy. \"Docelowo w ramach offsetu do Polski ma trafić technologia produkcji tych pocisków. Raytheon podkreśla, że nad Wisłą mogłyby być wytwarzane rakiety tego typu także dla zagranicznych klientów amerykańskiego koncernu. \"

  3. JEREMI

    Jaki ma zasieg Stunner.? W necie pisza wszyscy jak malpki ze 300 km, ale jak sie wczytac dokladniej to on zwalcza cele 300 kilometrowe a nie ze sam leci tyle, np ASTER 30 zwalcza niby cele 600 kilometrowe ale sam leci na sto, a mozliwosci przeciwbalistyczne ma w promieniu 20km od wyrzutni, DOTERL KTOS DO PRAWDZIWYCH INFORMACJII?? NAPISZCIE PROSZE!!!

    1. Znawca tematu.

      Stunner ma zasięg od 70 do 250 km, w zależności od tego jaki cel atakuje. Dla pocisków balistycznych to 70 km, a dla słabo manewrowych celów aerodynamicznych jak samolot transportowy czy bombowiec to 250 km. Pułap rażenia to 50-70 km, czyli na górnym skraju atmosfery.

    2. Davien

      Zasięg Stunnera podawany jest przez zródłą izraelskie na 200-300km a zwalczanie celów balistycznych na 40+ km. W Podstawowej wersji może zwalczac balistyczne o zasięgu do 300km, ale SkyCeptor to ulepszony Stunner, jeden z etapów prac nad PAAC-4 czyli pociskiem mającym zastapić PAC-3 MSE który moze zwalczac cele latające na 120-130km, balistyczne na ponad 45 a zwalcza balistyczne o zasiegu pow 3500km

    3. dropik

      tzn że może zwalczać rakiety wystrzelone z takiej odległości (max). Jakie ma realne parametry tego nie wie nikt tzn ktoś tam wie ale to są tajne dane.

  4. Polanski

    Ciekawą opcja po wprowadzeniu całego programu Wiła było by podpisanie umowy na czasowe wypożyczenia baterii Patriot od innych użytkowników w razie \"W\". Z rakietami.

    1. luka

      W razie \"W\" i tak powinni teoretycznie przerzucić nawet i bez tej umowy a jak IBCS będzie działał tak jak się zakłada, to nie koniecznie będą to musiały być nawet Patrioty, tylko np. SAMP-T czy MEADS (jak w końcu zostanie wprowadzony).

    2. Marek1

      Podobno była omawiana taka opcja z d-twem NATO w razie znaczącego wzrostu zagrożenia. Na tej zasadzie np. przez prawie 3 lata w Turcji stacjonowały niemieckie i amerykańskie zestawy Patriot.

    3. Polanski

      Masz rację. W zasadzie nie ważny jaki efektor będzie zastosowany byle był skuteczny. Podobnie samoloty z możliwością rozpoznania. Wszystkie te AWACS-y i F-35 mogą narobić niezłego bałaganu wykrywając Kalibra z 300km.

  5. Józef

    czy głowica hit-to-kill jest odpowiednia również do strącania samolotów?

    1. luka

      No wiesz, nie wiem czy jakiś samolot daleko by jeszcze poleciał gdyby kawał żelastwa przeleciał mu przez silnik albo przez pilota... :-D

    2. bęcki

      I tak i nie. Zależy od samolotu.

    3. Pepe

      Czy jakikolwiek samolot poleci dalej po bezpośrednim trafieniu rakietą Stunner zakładając od 1000 do 6000 km/h różnicę lub sumę prędkości ich obu - zależnie od kursu pościgowego lub spotkaniowego?

Reklama