Reklama

Siły zbrojne

Raubo: Naloty na Syrię to sygnał dla Rosji

Fot Ministry of Defence/Twitter
Fot Ministry of Defence/Twitter

Atak rakietowy państw Zachodu na Syrię to sygnał wysłany Rosji; strona amerykańska powiedziała „sprawdzam” stronie rosyjskiej, teraz w wymiarze symbolicznym Rosja będzie musiała zareagować - ocenił w sobotę w TVP Info dr Jacek Raubo, ekspert ds. bezpieczeństwa z Defence24.pl 

Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w sobotę nad ranem serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej podczas ataku 7 kwietnia w mieście Duma we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku. O ten atak chemiczny kraje zachodnie oskarżają armię prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Koalicja zbombardowała obiekty w Damaszku i na zachód od miasta Hims.

Prezydent USA Donald Trump, informując o ostrzałach, powiedział m.in., że naloty odwetowe są konsekwencją niedotrzymania przez Rosję danego słowa w sprawie likwidacji broni chemicznej w Syrii. "Nie byłoby ich, gdyby Rosja nie poniosła porażki w swych planach powstrzymania Asada przed sięgnięciem po broń chemiczną" - zaznaczył Trump.

"Postawa Donalda Trumpa oraz europejskich partnerów nakłania nas do stwierdzenia, że operacja militarna musiała się odbyć, bo inaczej Francuzi, Amerykanie oraz Brytyjczycy mogliby mieć problem wizerunkowy " - powiedział Raubo TVP Info.

Jak ocenił, "to, co dzisiaj widzieliśmy jest pewnym konsensusem między kwestiami wizerunkowymi, kwestią polityczną i kwestią militarną". "Raczej bym nie skupiał się nad efektywnością tego uderzenia w stosunku do całości potencjału chemicznego Baszara el-Asada czy też nawet elementów ważnych dla prowadzenia działań zbrojnych po stronie reżimu syryjskiego" - powiedział Raubo.

Według niego dla Rosjan "teraz jest czas - tak jak w rozgrywce szachowej - na wykonanie własnego ruchu". "Oni mają konkretne, mocne atuty nie tylko w samej Syrii, trzeba się spodziewać, że będą wybierali odpowiednie narzędzia względem ich polityki regionalnej, czy globalnej, to mogą być uderzenia niekinetyczyne, niebędące typową militarną odpowiedzią, ale wobec na przykład wsparcia Baszara el-Asada może być zastosowana polityka np. oficjalnego powrotu do Syrii z większą pomocą" - podkreślał.

Zauważył, że jak wcześniej "propagandowo odtrąbiono ograniczenie kontyngentu rosyjskiego, zakończenie pewnej fazy działań, teraz możemy usłyszeć, że dochodzi do dyslokacji większych jednostek, albo większej pomocy". Raubo ocenił, że nie można wykluczyć, że obecnie "zgodnie z taką regułą przenoszenia, odmrażania takich rzeczy na całym świecie, może dojść np. do odmrożenia takiego konfliktu, w którym Rosja odgrywa jakąś rolę, bardzo inspirującą albo wzmacniającą charakter działań".

"Jesteśmy przed pewnym progiem działania ze strony dużych państw, strona amerykańska powiedziała: +Sprawdzam+ stronie rosyjskiej" - podkreślił Raubo.

"Niestety musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jakiekolwiek uderzenie na Syrię, nawet ograniczone, pod którym się podpiszą strony uderzenia, czyli np. Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, obecnie będzie jednoznaczne w takim wymiarze informacyjnym, propagandowym wobec rosyjskiej obecności w Syrii. I ono nigdy nie może być traktowane jako umożliwienie sobie jednorazowego działania, dlatego, że druga strona będzie musiała zareagować" - dodał.

Według Raubo wynika to tego, że zaatakowano bardzo bliskiego sojusznika rosyjskiego, który - jak podkreślił ekspert - "został utrzymany tak naprawdę kroplówką rosyjską w postaci i zasobów ludzkich, finansowych i uzbrojenia". "Dlatego w wymiarze informacyjnym, symbolicznym, Rosja będzie musiała teraz zadziałać" - podkreślił Raubo.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

  1. Palmel

    Jak na razie to Rosjanie tylko obserwują i działa ich SIGINT i ich nikt nie atakował, ale nikt nie pisze o tym jakie Rosja wprowadziła kontr sankcje na ostatnie sankcje - możemy na razie zapomnieć o kupnie nowych samolotów i helikopterów z USA, Rosja wprowadziła w ramach sankcji ograniczenie o 35% sprzedaży tytanu dla USA gdzie w Rosji jest 90% światowych zasobów tytanu i kontroluje światowy rynek tytanu, pokażcie mi nowy samolot lub nowy czołg bez tytanu może USA będzie używać zubożonego uranu do ich produkcji jak w pociskach przeciwpancernych używanych w Iraku

    1. Kiks

      Od tytanu odchodzi się. W ostatnich kilkunastu latach kompozyty przeszły długą drogę. Tytan nie jest idealny. Ktoś dopisał im tylko idealną legendę, a to nieprawda.

    2. suawek

      I co ten SIGINT ma niby wywąchać w przypadku naprowadzanych pasywnie głowic pocisków manewrujących (gps/bezwładnościowo, termiwizyjnie)? poco pisać takie bzdury? I te sankcje.... nikt o nich nie pisze bo nie ma o czym. Cywilizowany świat nic od Rosji nie potrzebuje. Mniej sputnika zalecam.

    3. Davien

      Oj panie Palmel takie bajki wypisywać:) Jak na razie to USA swietnie sobie radzi bez rosyjskiego tytanu, bo i po co on im jak maja inne żródłą;) Jak na razie to akurat Rosji nie stac na nwoe samoloty i czołgi bo kasy nie maja a co do sankcji to ciekawe co zrobia bez zachodniej elektroniki i obrabiarek z Japoni i USA wrócą do choragiewek sygnałowych:)

  2. jaka będzie odpowiedź ?

    Oficjalne stanowisko Rosji. Wszystkie odpalenia rakiet były wykryte i kontrolowane przez rosyjskie systemy OPL. Udziału francuskiego lotnictwa nie odnotowano. Systemy OPL pracowały w pełnej gotowości bojowej, lotnictwo patrolowało strefy w powietrzu. Żadna z rakiet nie wleciała w strefy odpowiedzialności rosyjskich systemów OPL. Wystrzelono 103 rakiety. 71 z nich przechwyciła syryjska OPL. Syryjska OPL użyła S-125, S-200, BUK, KWADRAT, OSA. Rosja rozważy dostarczenie Syrii systemów S-300 W ataku nikt nie zginął, 3 osoby zostały ranne Oficjalne stanowisko władz Syrii: .... strącili 71 spośród 103 pocisków TLAM. Mało pradwdopodobne w przypadku ich dziurawym jak Polski systemie opl, no chyba że dane otrzymywali z Rosyjskich OPL, WRE i WKS. Taki to sukces tej samozwańczej \"koalicji\", w Polskiej tv obecnie śladowe informacje, Czeska tv transmituje wystąpienie min. Ławrowa.

    1. Davien

      No cóz skoro Rosja kolejny raz sie osmieszyła pustymi deklaracjami to jakos muszą to przykryć. Tylko jak zwykle nie ma to sensu: Ani S-200 ani KuB nie sa w stanie zwalczac manewrujących, Syryjczycy twierdzą że zestrzelili 13 rakiet. rosyjskie systemy OPL nie są w stanie wykryć pocisków dalej niz na 40-50km wiec bajki o wykryciu odpalenia tylko dowodza ich frustracji i chęci przykrycia kompromitacji. Natomiast wszystkie cele które były atakowane( całę 3) zostały zniszczone.

    2. Dima

      Wkurza mnie i innych ta zwykła ruska propaganda, której już nikt nie trawi na świecie chociaż się starają jak za starych lat stalina. Ta akcja wykazała, że jedynym straszakiem rosjii są atomówki, reszta uzbrojenia nie dotrzymuje tempa rozwoju sprzętom zachodu. A to akurat cieszy ludzi, którzy nie chcą mieć za plecami ciągle dyszącego nienawiścią państwa rosyjskiego, co tylko potrafi budować czołgi i samoloty zamiast coś dobrego zrobić dla swoich obywateli. Nasajaszciaja diktatura. Wot i wsjo.

    3. anda

      a ten świat to kończy się na granicach Polski bo nawet na zachodzie myślą inaczej

  3. yaro

    Wyobraźmy sobie, że Rosja zaczyna atakowac cele w Korei Południowej pod jakimś tam pretekstem. Co by zrobiła Ameryka? Czy siedziała by z podkulonym ogonem jak Rosja w Syrii i krzyczała o zwoływaniu RB ONZ czy przystąpiła by do działania by bronić swojego sojusznika? Druga część ostatniego zdania jest prawdziwa.

    1. zygi

      A dlaczego miałaby atakować Koreę Płd?

    2. LOLek

      Na pewno masz rację. Ale… Bieżący pretekst nie jest \"jakiś tam\", ale najcięższego kalibru, zaś reakcja NATO jest autentycznie \"jakaś tam\". FR jak zwykle będzie dąsać ustami Ławrowa, a Asadowi \"coś tam\" obieca. To wszystko.

    3. Kiks

      Hitler tez miał sojuszników. Powinniśmy być oburzeni, bo byli atakowani? Odnoszę wrażenie, że poziom głupoty i jednocześnie troski o CCCp sięga już zenitu wśród pewnych kregów.

  4. Kgdz

    Sukces. Wypalono 76 rakiet po 1.7 miliona USD w ośrodek badawczy (oficjalna informacja Pentagonu) który w listopadzie 2017 roku był kontrolowany przez OPCW i nie znaleziono.śladów broni chemicznej. I to w dniu, kiedy eksperci OPCW mieli zacząć pracę w Doumie. Nie widzę w tym żadnej logiki.

  5. Drzewica

    Mnie cieszyłoby jasne i jednoznaczne zobowiązanie się Zachodu do utrzymania suwerennej egzystencji Kurdów na kurdyjskiej części terytorium Syrii. Kurdowie tak marzą o własnym państwie jak kiedyś Polska i nikt nie ma prawa odbierać im samostanowienia. Kurdowie zasłużyli sobie na pomoc przez walkę z Syrią.

    1. criss

      dobrze by tak się stało. ale co będzie? przeszkodą dla Kurdów są interesy Turcji i Iranu.

    2. ---

      Raczej Iraku. Iran byłby najbliższy przełknięcia Kurdystanu.

    3. Patcolo

      Nie tylko przez walkę z Syrią ale także z ISIS czy podanie ręki Irakowi gdy ten leżał i kwiczał

  6. sylwester

    rosjanie sie spóźnili powinni odpowiedzieć po ataku dokonanym przez izrael bombardując izraelskie lotnisko , wystarczyło by puścić 4 zwykłe stare rakiety o podobnej sile rażenia

    1. Davien

      I jako odpowiedż dostaliby tak ze 30-40 izraelskich F-15/F-16 równających Tartus lub Latakie z ziemia. Istotnie dla Rosjan opłacalna wymiana:)

  7. Markon

    Cóż to \"nasi\" naczelni piewcy Rosji jeszcze nie otrzymali wytycznych? A gdzież opowieści o \"ułożonych już klockach domina\" i inne dyrdymały o wielkiej Rosji i jej super mocach? Czekam z utęsknieniem.

    1. Marek

      A co mogą powiedzieć, skoro Rosjanie po wpadce wizerunkowej sami nie mają jeszcze ostatecznej wersji?

    2. Extern

      Jednak to co się wydarzyło tak idealnie wygląda jakby rzeczywiście się jakoś dogadali. Żadnych strat osobowych, jedni twierdzą że sukces bo zburzyli jakieś budynki, drudzy też mają sukces bo ktoś ich bronią cośtam zestrzelił. Wszyscy szczęśliwi, pokój na świecie uratowany.

    3. anda

      A jaka wpadka ochronili to co ma znaczenie a bombardowanie ruin ich nie obchodziło

  8. Smuteczek

    \"Raczej bym nie skupiał się nad efektywnością tego uderzenia w stosunku do całości potencjału chemicznego Baszara el-Asada czy też nawet elementów ważnych dla prowadzenia działań zbrojnych po stronie reżimu syryjskiego\". Co za kabaret. To jest otwarte przyznanie ze atak ten mial efek wylacznie propagandowy i to na uzytek wewnetrzny Amerykanski by mogli piac w telewizji jak to kolejny raz \"calkowicie\" zniszczyli Assada.

    1. Czesio

      Co za bzdury! Przecież to nie Amerykanie powiedzieli te słowa, to jest tylko ocena polskiego eksperta z Defence24.pl. Zatem nie jest to żadne przyznanie się do efektów tego ataku!

    2. ta tak

      Jeśli coś jest niepalne, to nie podpalisz tego. Syria była łatwopalna bo rządzona przez brutalną władzę dyktatorską, której większość ludzi miała dość. I to jest źródło całego tematu a interesy to wiadomo, każdy ma swoje.

    3. KAR

      Znamienne, że na tematy obronne i wojskowe wypowiadają się \"eksperci\" cywilni... To samo w publicznej telewizji. Nigdy nie zapraszają wojskowych. PiS ma chyba jakąś awersję do mundurowych.

  9. Adam S.

    I może to jest dobra metoda na Rosję: zmusić do działania w sytuacji, kiedy Rosja już jest na granicy wydolności swoich działań \"hybrydowych\". Rosjanie i tak prowadzą wielopłaszczyznową wojnę przeciwko zachodniemu światu. Jakie jeszcze sensowne kroki mogą podjąć, które wyrządziłyby więcej szkód Zachodowi, niż Rosji?

  10. XML

    2 lata temu amerykanie chcieli rozpocząć operacje w syrii ale putin zagroził że jak do tego dojdzie zaatakuje kraje bałtyckie. Amerykanie wysłali więc wojska do krajów bałtyckich, pole manewru ruskim się zawężyło, pozostanie im więc znowu zmasakrowanie cywili w syrii w ramach odwetu na amerykanach.

  11. tyle

    Wojna w Syrii od początku , to była brudna wojna w której załatwiane są mniej lub bardziej mętne interesy kilku państw. Ostatnie wydarzenia tylko to potwierdzają. Teza , że trzecia wojna światowa , jeśli wybuchnie to na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej realna. Polska powinna się trzymać od tego konfliktu jak najdalej. Nie powinno być nawet , słownych deklaracji poparcia.

Reklama