Reklama

„Pułaski” wylądował w Bydgoszczy [FOTO]

29 lipca 2017, 17:53
Reklama

29 lipca na lotnisku w Bydgoszczy miała miejsce uroczystość odebrania drugiego samolotu dyspozycyjnego Gulfstream G550. Jego patronem został generał Kazimierz Pułaski. Jest to drugi z dwóch zamówionych za 440 mln zł „małych maszyn VIP”. Pierwszy samolot noszący imię „Książę Józef Poniatowski” przyleciał do Polski 20 czerwca. Samoloty pozwalają na przewóz od 12 do 16 pasażerów oraz do trzech pilotów na średnich i dużych dystansach (możliwe są również loty transatlantyckie) z prędkością przelotową do Mach 0.8. 

Gulfstream G550 są popularne zarówno wśród użytkowników państwowych (kilkunastu użytkowników), jak również prywatnych i korporacyjnych. Maszyna zakupiona przez polski MON obok typowego wyposażenia posiadać będzie po planowanym doposażeniu system tzw. bezpiecznej łączności satelitarnej oraz wojskowy system identyfikacji swój-obcy.

Czytaj więcej: Gulfstream G550 czyli samolot dla VIP z najwyższej półki. "Przełamanie impasu" 

 

Fot. Paweł K. Malicki / Defence24.pl

Maszyny nie będą wyposażone w typowo wojskowe systemy samoobrony. Do potencjalnego wykorzystania w strefie działań wojennych przeznaczone mają być dwa spośród trzech nieco większych samolotów Boeing również kupowanych przez MON.

Fot. Paweł K. Malicki / Defence24.pl

Sekretarz stanu w MON, Bartosz Kownacki podkreślił, że ma nadzieję, iż z biegiem lat flota samolotów VIP będzie odbudowywana i rozszerzana. Przypomniał również, że jakiś czas temu liczyła ona 2 duże samoloty Tu-154M i nawet 8 samolotów Jak-40. Według wiceministra zakup samolotu dla Sił Powietrznych nie powinien być świętem, lecz normalnością.

Można powiedzieć, że dzisiaj kończymy bardzo ważny etap przywracania normalności. To nie powinno być nic szczególnego, to nie powinno być święto, to powinna być normalność, że siły zbrojne zakupują kolejny samolot

Sekretarz Stanu w MON Bartosz Kownacki

Fot. Paweł K. Malicki / Defence24.pl

Rozpoczęcia lotów z najważniejszymi osobami w państwie (loty o statusie HEAD) można oczekiwać w listopadzie. Odbudowa floty samolotów VIP wiąże się również z odbudową zdolności obsługowych. Samoloty Gulfstream mają być obsługiwane właśnie w zakładach WZL-2 w Bydgoszczy.

Matką chrzestną samolotu została porucznik Magdalena Kozak, lekarz, weteran Misji w Afganistanie, obecnie lekarz załogi śmigłowca SAR. Prywatnie znana autorka fantastyki (m.in. powieść „Nocarz”), instruktorka strzelectwa sportowego oraz skoczek spadochronowy (ponad 300 skoków). 

Paweł K. Malicki

Zobacz też: "Książę Józef Poniatowski" od środka. Kownacki: Przywracamy normalność [Defence24.pl TV] 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Anuluj
ByS
niedziela, 30 lipca 2017, 21:13

grafike zrobil chyba 15 latek. Tragedja!

Jan Kowalski
sobota, 29 lipca 2017, 21:59

Samoloty ograniczały nam suwerenność???...same samoloty to sukces - przeżyją ten rząd i długo posłużą Polsce (o ile ich nie rozbiją lekceważąc procedury jak do tej pory)... ale słuchanie tych bredni jest obrazą inteligencji...

saratoga
sobota, 29 lipca 2017, 20:21

Dlaczego nie Tadeusz Kościuszko?

stulejarz
sobota, 29 lipca 2017, 19:17

Pani porucznik :)

zyg
sobota, 29 lipca 2017, 18:19

Ważna kwestia dla pasażerów towarzyszących osobom o statusie HEAD: ile w kuchni trolley'ów barowych i czy będzie "Duty Free"?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama