Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko zamawia kolejną partę hełmów HP-05

Autor. Maskpol S.A.

7 maja 2024 Agencja Uzbrojenia poinformowała o podpisaniu aneksu do umowy z marca 2023 r., na dostawy sprzętu ochronnego dla Wojska Polskiego. Na mocy nowego kontraktu o wartości ok. 20 mln zł Siły Zbrojne RP otrzymają dodatkowe 10 tysięcy hełmów kompozytowych HP-05.

Przypomnijmy, że w marcu 2023 roku zakupiono 84 tysięcy hełmów i opiewa na kwotę 155,3 mln PLN z dostawą w latach 2023-2024. Dodatkowo przewidziano opcję na kolejne 63 tysiące hełmów za kwotę 134,4 mln PLN z dostawami do końca 2025. W tym w ramach zamówienia gwarantowanego przewidziano dostawę 52 tys. hełmów wz. 2005 (z dostawą w latach 2023-2024) za kwotę 89,5 mln PLN, oraz 32 tysięcy hełmów HP-05 z dostawą w w roku 2024, za kwotę 65,8 mln PLN.

Z kolei w ramach opcji przewiduje się zamówienie 27 tysięcy hełmów wz. 2005 za kwotę 53,5 mln PLN, które mogłyby zostać dostarczone w roku 2025 oraz 36 tysięcy hełmów HP-05 za kwotę 80,9 mln PLN, których dostawy mogłyby się odbyć w latach 2024-2025.

Reklama

Jak informuje AU na swoim profilu na platformie X, zamówienie gwarantowane obejmuje już blisko 50 tys. hełmów HP-05.

Choć zakup hełmów typu high cut, czyli z mocno wyciętymi bokami (co ma pozwalać na stosowanie różnych aktywnych ochronników słuchu, w tym tych z możliwością podłączenia systemów łączności/radiostacji indywidualnych), czego efektem jest redukcja powierzchni chronionej, ale też i masy hełmu, wywołał kontrowersje i komentarze pod wpisem Agencji Uzbrojenia, to jak wyjaśnił gen. Wiesław Kukuła, Szef Sztabu Generalnego w swoich wpisach na platformie X: „Nasi żołnierze będą wyposażeni - stosownie do przeznaczenia - w dwa warianty wyposażenia. Ciężki i lekki. W lekkim będziemy wykorzystywać ten typ hełmu. HP-04 (występuje też pod oznaczeniem HB-04 - przyp. red.) zastąpi wz. 2005, ale w tym roku nie jest jeszcze dostępny dla SZ w ilościach i wyposażeniu oczekiwanym.” Kwestią niejako związaną z zakupem hełmów, w tym HP-05, jest również wyposażenie żołnierzy w ochronniki słuchu, które jest obecnie daleko niewystarczające, a jest to ważny element żołnierskiego BHP.

Reklama

Przy okazji warto też wspomnieć, że Polska Grupa Zbrojeniowa na swoim profilu na platformie X poinformowała o zakończeniu badań kwalifikacyjnych hełmu HBT-02. Zgodnie z planami jego dostawy do wojska powinny rozpocząć się w przyszłym roku.

Reklama

Komentarze (5)

  1. Damian44

    Dobrze, że takie zakupy też są robione. Oprócz setek ostatnio zamówionych pocisków do samolotów czy setek tysięcy pocisków kalibru 155, są robione zakupy do wyposażenia indywidualnego żołnierza. Ostatnio były też przecież kupowane najnowsze granatniki Carl Gustaw itp. Wyposażenie indywidualne żołnierzy to podstawa.

  2. Dudley

    Nie rozumiem, to po co zamawiać hełm, który nie jest potrzebny? Nie lepiej zamówić HP-04 z dostawą za rok lub 2 ? Przecież i tak nie dostarczą ich w tym roku. Logika w armii powala.

    1. Stary666

      No z tekstu można wywnioskować że docelowo ma być używany HP-05 oraz HP-04/HBT-02 w zależności od wersji wyposażenia osobistego żołnierza więc skąd wniosek że HP-05 jest nie potrzebny?

  3. Franek Dolas

    Myślę że zakup hełmów będzie jenym z najważniejszych zakupów. O tym jak ważne są hełmy dowiodły Niemcy wysyłając 5 tys hełmów na Ukrainę gdy ta została zaatakowana przez Rosję. Pozwoliły one Ukrainie na przetrwanie w początkowej fazie wojny. To była kluczową dostawa a nie jakieś tam czołgi haubice czy bwpy które sà nic niewarte wobec przerażających dronów.

  4. Muren

    Dobrze, ze zamawiane sa hełmy od polskiego producenta. Zawsze to wzmocnienie rodzimego przemysłu obronnego

  5. Muren

    Dobrze, że hełmy będą pochodziły od polskiego producenta. Zawsze to wsparcie polskiego przemysłu zbrojeniowego

Reklama