Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IBCS po „operacyjnych” testach

Pierwsze centrum operacyjne IBCS dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła opuszcza zakład produkcyjny Northrop Grumman w Huntsville
Pierwsze centrum operacyjne IBCS dla polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła opuszcza zakład produkcyjny Northrop Grumman w Huntsville
Autor. Northrop Grumman

System zarządzania polem walki IBCS, wprowadzany do jednostek obrony powietrznej US Army, jak i do Wojska Polskiego, przeszedł testy poprzedzające wprowadzenie do produkcji pełnoskalowej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Testy w ramach Initial Operational Testing and Evaluation (IOT&E) rozpoczęły się w styczniu br. na poligonie White Sands. Przez dziewięć miesięcy system był badany przez żołnierzy US Army, w środowisku obejmującym szerokie spektrum scenariuszy ofensywnych i obronnych, w warunkach zbliżonych do bojowych. Jak zapewnia koncern Northrop Grumman, testy przebiegły pozytywnie, a system IBCS był w ich trakcie poddawany największemu obciążeniu w historii.

"W całym procesie IOT&E wykazaliśmy, że IBCS umożliwia żołnierzom szybsze podejmowanie decyzji na podstawie rzetelnych danych", stwierdziła Christine Harbison, wiceprezes i dyrektor generalna działu Combat Systems and Mission Readiness, Northrop Grumman. "IBCS jest przygotowany do przezwyciężania współczesnych i przyszłych zagrożeń - urzeczywistnia koncepcję wielodomenowego dowodzenia i kierowania JADC2 (Joint All-Domain Command and Control)."

Reklama

Czytaj też

Testy IOT&E objęły między innymi dwa strzelania próbne, jedno do celu o parametrach zaawansowanego pocisku balistycznego i drugie do dwóch celów symulujących pociski manewrujące w warunkach silnych zakłóceń radioelektronicznych.

System IBCS został opracowany przez Northrop Grumman, pierwotnie w celu zastosowania w perspektywicznym systemie obrony powietrznej US Army. Łączy on stacje radiolokacyjne i systemy rakietowe różnych typów, pozwalając na działanie na zasadzie „każdy sensor, najlepszy efektor", dzięki czemu poszczególne zestawy obrony powietrznej nie są ograniczone do wykorzystania własnych radarów do kierowania ogniem.

Czytaj też

W Stanach Zjednoczonych prowadzono też testy IBCS we współpracy z systemami z innych rodzajów wojsk, między innymi US Marines, USAF (m.in. myśliwce F-35), a także z wchodzącymi w skład US Army jednostkami artylerii rakietowej z systemami ziemia-ziemia. Zakończenie testów IOT&E otwiera drogę do przejścia z etapu produkcji małoseryjnej (LRIP, Low Rate Initial Production) do produkcji pełnoskalowej FRP (Full Rate Production). Po decyzji o rozpoczęciu FRP będzie więc mógł być oferowany w standardowej procedurze FMS (Foreign Military Sales), czyli sprzedaży uzbrojenia za pośrednictwem rządu USA.

W Polsce system IBCS został zakupiony w ramach I fazy programu Wisła, zakontraktowanej jeszcze w 2018 roku, z zastosowaniem procedury „yockey waiver" pozwalającej na zakup go w programie FMS. Zostanie też wykorzystany w II etapie Wisły (wniosek o kolejne 6 baterii IBCS/Patriot został wysłany w maju br., o czym szef MON poinformował podczas konferencji Defence24 DAY) oraz w programie Narew. Zarówno w II etapie Wisły, jak i w programie Narew konfiguracja IBCS powstanie z szerszym udziałem krajowego przemysłu i będzie lepiej dostosowana do polskich wymogów.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. Mondry015

    Zdumiewające X37B czyli spacer shuttle właśnie wylądował po 908 dniach w kosmosie . Weryfikacja ICBS zakończona

  2. Mondry015

    Pilny update Toruń cisza czyli składanie patriota czyżby kłopoty z radarem.? Sentinel wpiął się bez problemów Gdzie jest problem?

  3. Mondry015

    Podsumowując 15 g lipca 2021 US marine corp przetestował integrację IBCS z radarem GATOR i 2x radarami Sentinel na tym samym poligonie używając identycznego scenariusza czyli F35 pociski manewrujące i WRE.d eliminacji zagrożenia użyto pocisków pac3

Reklama