Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Fundacja PGZ ogłasza konkurs na powieść

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Konkurs literacki #WOLNOŚĆ – czytaj dalej, to projekt przygotowany przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. W ramach trzyetapowego postępowania organizatorzy chcą wytypować najlepszą powieść z wątkami niepodległościowymi dedykowaną młodzieży w wieku 11-18 lat. Zgłoszenia do udziału w konkursie można przesyłać do 12 marca 2018 r., wybrany maszynopis zostanie ukaże się drukiem w grudniu tego roku. 

Jak podkreśla PGZ, wspólna inicjatywa Fundacji PGZ i NCK to przedsięwzięcie wpisujące się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ideą konkursu jest wykorzystanie literatury do przybliżenia dzisiejszym nastolatkom wydarzeń i postaci z przełomowego roku 1918. 

Chcemy pokazać nastolatkom, że pragnienie wolności ma charakter uniwersalny, dotyczy każdego człowieka w każdym czasie. Rok 1918 jest dlatego szczególny, że to moment zrealizowania pragnień wielu pokoleń Polaków. Obok wymiaru politycznego i historycznego miał też wpływ na życie codzienne poszczególnych ludzi. I właśnie poprzez losy fikcyjnych bohaterów, splątanych z losami postaci historycznych, chcemy pokazać młodzieży, że wszystko to co działo się wtedy, mogłoby być i ich udziałem. Wierzymy, że dzięki temu stulecie niepodległości stanie się bliższe sercu młodych ludzi. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że przeniesienie na papier dylematów, emocji, nastrojów i klimatu tamtej epoki może okazać się niełatwym wyzwaniem. Mam jednak nadzieję, że uda się tego dokonać, a rezultatem będzie to wyjątkowa lekcja historii, która na trwałe znajdzie swoje miejsce w ofercie wydawniczej tego typu powieści dla młodzieży

Eliza Dzwonkiewicz, prezes Fundacji PGZ

Konkurs #WOLNOŚĆ – czytaj dalej, organizowany będzie w trzech etapach. W etapie pierwszym spośród nadesłanych wniosków zawierających zgłoszenie powieści oraz krótki opis dotychczasowej działalności twórczej wnioskodawcy, wyłonionych zostanie dziesięciu stypendystów. Kolejnym krokiem będzie napisanie przez tych stypendystów powieści dla wybranej grupy wiekowej: 11-14 lub 15-18 lat.

Zgodnie z konkursowymi założeniami powieść – epicki utwór literacki – powinna składać się z minimum 200, a maksimum 300 stron maszynopisu, w którym ważną rolę pełnią wątki historyczne o tematyce niepodległościowej. W ramach stypendium, Fundacja dopuszcza następujące gatunki powieści: powieść społeczno-obyczajową, psychologiczną, sensacyjną, przygodową, fantastyczną, historyczną lub kryminalną. Stypendium literackie w kwocie 3 tys. brutto wypłacane będzie stypendystom przez cztery miesiące. 

W drugim etapie konkursu przyznane zostaną nagrody za trzy najlepsze prace w obu kategoriach wiekowych. Gratyfikacje ufundowane przez organizatorów wynoszą odpowiednio: 15 tysięcy złotych za miejsce pierwsze, 10 tysięcy złotych za drugie oraz 5 tysięcy złotych za miejsce trzecie.

Etap trzeci to wydanie zwycięskich powieści z obu kategorii wiekowych w serii wydawniczej #WOLNOŚĆ – czytaj dalej

Nabór wniosków o stypendium literackie Fundacji PGZ rusza 15 lutego i potrwa do 15 marca 2018 roku. Szczegółowe informacje i regulamin konkursu dostępne są na stronie http://fundacjapgz.pl/projekty-fundacji/stypendium-literackie-fundacji-pgz/

Reklama

Komentarze (8)

  1. KrzysiekS

    To ja mam pewnego zwycięzcę tego konkursu Inspektorat Uzbrojenia.

  2. pisarczyk

    Tytuł - Sztafeta. Dawno dawno temu gdy nie było dialogów technicznych a faza analityczno-koncepcyjna była pieśnią dalekiej przyszłości powstał COP, Gdynia, Starachowice. Polski przemysł produkował i eksportował bombowce, polski karabin Ur przebijał pancerz praktycznie każdego czołgu - dziś polskiego nieba bronią nieśmiertelne Zutki, powietrze wypełnia warkot polskich Bryz i Sokołów a poręczny RPG7 razi pancerze wrogich czołgów.

  3. Zenon

    Uuupps... A myślałem że wreszcie jakaś konkretną broń kupujemy....

  4. Brodeur

    Nabór wniosków rusza 15 lutego i trwa miesiąc. Miesiąc na napisanie powieści minimum 200 stronicowej z wątkami niepodległościowymi. A więc szeroki zakres wiedzy historycznej. Pytanie teraz czy to konkurs dla pisarzy amatorów czy też zawodowych pisarzy?

    1. Bolek

      Zdecydowanie dla zawodowców i to takich co rzuca prawie wszystko i ostro sie wezmą do roboty wtedy moze cos z tego wyjdzie! heh to jest nie do końca poważne ale moze ktos sie zreflektuje mimo wszystko.

  5. Olgierd

    MON przelewa kasę do spółek PGZ tytułem zaliczek. Spółki PGZ przelewają kasę do Fundacji PGZ. Ta z tych pieniędzy utrzymuje swój zarząd, który zajmuje się takimi sprawami jak w artykule powyżej. Ponoć PO rozbroiła polską armię. Ponoć teraz mamy \"dobrą zmianę\",która ponoć dostrzega zagrożenia naszego kraju. Ponoć...

  6. Marek1

    I TO jest właśnie CO MON i PGZ potrafią najlepiej - konkursy na powieści/wiersze, pomniki, muzea/izby pamięci, itp. kwestie kosztujące grube miliony, których potem BRAK na podstawowe nawet wyposażenie żołnierzy WP. Wojsko liniowe biega niekiedy nadal w blaszakach wz. 84 lub w kevlaropodobnych wz.93/2000, powszechne są szelki-dusicielki, przyzwoitych kamizelek taktycznych i osłon balistycznych jak na lekarstwo, kolimatory i optyka na Beryle to rzadki rarytas, łączność na poziomie lat 90-tych, a MON zamiast pozyskać jak najszybciej gotowy, sprawdzony i zbierający na świecie doskonałe recenzje BMS Jasmin Teldatu urządza groteskową farsę z kiepskim i NIEGOTOWYM systemem z PGZ. Zresztą po co i dla kogo ja piszę te truizmy ...

  7. Willgraf

    ...jak Dialogami technicznymi SUPER PATRIOCI bronili zakupu uzbrojenia od Krajów nam wrogich w mniemaniu tychże Super Patriotów ..... czy oni nie widzą ,ze cała Polska z nich się leje

  8. clash

    Dzieki PGZ to niepodleglosc to my stracimy wlasnie....

Reklama