Reklama

Siły zbrojne

Projektują oręż Kormorana

Obrady seminarium - fot. Krzysztof Miłosz
Obrady seminarium - fot. Krzysztof Miłosz

Uzbrojenie nowego polskiego niszczyciela min Kormoran II. To jedno z zadań tarnowskich Zakładów Mechanicznych w ramach planu modernizacji marynarki wojennej.



Na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Tarnowie powstaje projekt nowej armaty o kalibrze 35 mm, która ma być montowana na tym okręcie. Uzbrojenie będzie służyć do obrony przeciwlotniczej, ale także do zwalczania lekko opancerzonych celów nawodnych oraz brzegowych. Nowy okręt ma być gotowy do roku 2016.

Tarnowscy konstruktorzy mają sporo doświadczeń w tym zakresie. Wcześniej miejscowy Ośrodek Badawczo Rozwojowy opracował morski zestaw rakietowo-artyleryjski Wróbel. Następnie powstał tutaj także Wróbel II, składający się z uniwersalnej armaty kalibru 23 mm i dwóch wyrzutni pocisków przeciwlotniczych bliskiego zasięgu. Zestawy te są używany na polskich okrętach różnego typu.  W sumie w Tarnowie wyprodukowano około 160 takich armat. Zakłady Mechaniczne wciąż zajmują się ich remontowaniem. Ponadto przygotowano tu także projekt 30 mm armaty morskiej.  Te kompetencje stały się argumentem dla włączenia przedsiębiorstwa w skład konsorcjum, które zajmuje się opracowaniem projektu. Weszły do niego także Wojskowa Akademia Techniczna, Bumar Elektronika i Akademia Marynarki Wojennej. W Akademii odbyło się właśnie seminarium naukowo-techniczne, poświęcone realizacji projektu. Zakłady Mechaniczne podczas obrad reprezentowali prezes zarządu Krzysztof Jagiełło, wiceprezes Wojciech Gruszecki, a także Zbigniew Wójcik, Krzysztof Lustofin i Dariusz Domoń.  Kolejna konferencja naukowo-techniczna, związana z realizacją projektu odbędzie się w Tarnowie.

Dodajmy, że prace nad niszczycielem min wynikają z faktu, iż za kilka lat kończy się okres eksploatacji kilku okrętów tego typu. Polska Marynarka Wojenna potrzebuje zatem nowych jednostek. Ministerstwu Obrony Narodowej zależało, by projekt okrętu przygotowały polskie instytucje badawczo-naukowe.

W planie modernizacji zapisano zakup trzech takich okrętów. Ale prawdopodobnie broń opracowana dla Kormorana będzie mogła być montowana także na innych jednostkach pływających.  Jednym z pomysłów resortu na obniżenie wydatków  związanych z realizacją projektu jest znalezienie kupców na niszczyciele min za granicą. Waldemar Skrzypczak, wiceminister odpowiedzialny za modernizację armii poinformował, że są już zainteresowane kraje. Ukraina i Kazachstan  rozważają zakup łącznie pięciu takich okrętów.

ZM Tarnów
Reklama

Komentarze (1)

  1. asd

    Dla Kormorana takie uzbrojenie jest trochę za słabe ale ujdzie. Armata kal. 35 mm powinna być ale 4-lufowa napędowa (dla kutra o długości. 60 m. kal. 76 mm jest za duży), pociski rakietowe klasy SPIKE ER-10 km. lub Griffin-21 km. czy maks. Marte mk2 o zasięgu od 30 do 100 km. zależy od wersji. Poprad w wersji morskiej albo nowa wyrzutnia w oparciu o pociski Błyskawica. To co oferuje MW to jakaś kpina tak samo jak niektórzy internauci chcieliby z kutra zrobić korwetę artyleryjsko - rakietową.

Reklama