Reklama

Pro Defense 2017: Moździerze, karabiny i granatnik z ZM Tarnów [Defence24.pl TV]

8 czerwca 2017, 19:50
40 mm granatnik ZM Tarnów
Fot. Defence24.pl

Nasze produkty dla Wojsk Obrony Terytorialnej to m.in. 40 mm granatnik powtarzalny, 6-strzałowy, (...) można ostrzelać powierzchnię 12 arów przy pomocy jednego magazynka - mówił w rozmowie z Defence24.pl Adam Henczel z Zakładów Mechanicznych Tarnów, podczas odbywających się w Ostródzie targów Pro Defense. 

Granatnik jest zdolny do oddania do 2 tys. strzałów bez pogorszenia parametrów, a jego szybkostrzelność praktyczna sięga 12 strzałów na minutę. Przy użyciu amunicji o prędkości wylotowej do 82 m/s możliwe jest prowadzenie skutecznego ognia na dystansie do 400 metrów. Jednak konstrukcja broni umożliwia również wykorzystanie nabojów o znacznie większej energii wylotowej i dwukrotnie większym zasięgu (tzw. amunicja o średniej prędkości).

Granatnik z znajduje się na wyposażeniu polskiej policji od 2016 roku. 

Czytaj też: Kontrakt na MSBS podczas MSPO? Prezes Wojnicz o wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV]

Jak podkreślał Adam Henczel, ZM Tarnów w ofercie dla WOT posiada również 60 mm lekkie moździerze, w tym wersję D Pluton (dalekonośny) oraz K Komando. Drugą wspomnianą wersję moździerza obsługuje tylko jeden żołnierz, a jego donośność wynosi do 1300 m. Moździerz dalekonośny natomiast obsługiwany jest przez trzech żołnierzy. Charakteryzuje się on donośnością do 2300 m. Obie wersje przenoszone są przez jedną osobę na specjalnym stelażu. 

ZM Tarnów oferuje Wojskom Obrony Terytorialnej także karabiny wyborowe: 7,62 mm Karabin Wyborowy BOR (do 1600 m); 8,6 mm Karabin Wyborowy ALEX-338 (do 2000 m); 12,7 mm Wielkokalibrowy Karabin Wyborowy TOR (przeznaczony również do zwalczania pojazdów opancerzonych, gdyż pozwala na likwidację celów znajdujących się na odległości do 2200 m); 7,62 mm Zmodyfikowany Uniwersalny Karabin Maszynowy UKM-2000P oraz 12,7 mm Wielkokalibrowy Karabin Maszynowy WKM-Bm.

Czytaj więcej: Europoltech 2017: Karabiny maszynowe i wyborowe z Tarnowa

Na stoisku ZM Tarnów w Ostródzie zobaczyć można było również: Lekki Obserwacyjno-Obronny Kontener LOOK oraz Obiekt szkolenia podstawowego i zaawansowanego - krytą mobilną strzelnicę ćwiczebną w kontenerach 40 ft HC.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Lewandos
niedziela, 11 czerwca 2017, 07:07

... Może czekają na nową lufownię w HSW...?

Ja
wtorek, 13 czerwca 2017, 16:57

Czemu ta górna część tak wysoko (z dużą przerwą) nad bębnem? Nie ma w tej firmie nikogo kto podpowiedziałby, że broń powinna być nie tylko skuteczna, ale też zgrabna/ergonomiczna/możliwie zwarta w budowie by miała mniejsze gabaryty? I ten chwyt jakby w spółdzielni niepełnosprawnych zamówiony...

Azza
wtorek, 13 czerwca 2017, 21:53

Masz rację powinni to obniżyć a później montować kolimatory na takich wysokich montażach aby w cokolwiek trafić a chwyt normalny i chyba jedyny dostępny z dwójnogiem.

sorbi
piątek, 9 czerwca 2017, 01:18

"ZM Tarnów w ofercie dla WOT posiada również 60 mm lekkie moździerze, w tym wersję D Pluton (dalekonośny) oraz K Komando''. To już trzecie wytłumaczenie słowa D jakie słyszę w nazwie tego mortara. Wcześniej czytałem i byłem przekonany, że D oznacza(ło?) DESANTOWY, Cytuję: "Nowe modele kalibru 60 mm opracowano w trzech odmianach: LM-60D (desantowy), LM-60K (komandoski, dla oddziałów specjalnych) i LM-60KC (komandoski z lufą wykonaną z kompozytów"). A przed chwilą na innej stronie szukając potwierdzenia którejś z opcji natknąłem się również (pierwszy raz) na tłumaczenie, że D oznacza(ło?) DŁUGI. I być tu mądry. A może powinien się nazywać LM60DDD - czyli długi, desantowy i dalekonośny?.

Max
sobota, 17 czerwca 2017, 11:49

Ta oferta wygląda na skierowana do Policji a nie WP, za mala silą ognia jak dla formacji wojskowych. Szybkostrzelność granatnika do 12 strzałów/minutę to może jest dobre do rozpędzania demonstracji. Proszę sobie porównać do prototypu granatnika Metal Storm 36 lufowy system w którym teoretyczna prędkość dochodzi do miliona i ograniczana jest tylko zapasem amunicji. Z czym do ludzi.

Podbipięta
czwartek, 8 czerwca 2017, 21:45

Ten RGP-40 to nie może mieć ładniejszego chwytu a zamówiono juz tego dla wojska ponad 200 szt.Ja wiem ,ja wiem ..znam argumenty praktyków..ale jak tak można..no po prostu ..jak tak można...taki drobiazg,,,,Jak to swiadczy o firmie..vide morda Kryla...Ano tak świadczy..jak świadczy..

edek
wtorek, 13 czerwca 2017, 15:58

A na świecie już dekady temu dowiedziono, że ładny projekt podwyższa zyski z produktu przynajmniej o 1/3.

Lewandos
niedziela, 11 czerwca 2017, 06:54

... To nic nowego w Polsce... Brak uwagi co do wyglądu, designu świadczy o ogólnym poziomie rozwoju tego społeczeństwa. Z jednej strony o tym, że nie udało się jeszcze zapewnić potrzeb niższego rzędu, wg piramidy Maslowa, więc te wyższe nie są traktowane jako priorytet... (jak na zachodzie). To może dotyczyć też firm zbrojeniowych, które 'cieszą' się, że w ogóle wyprodukowali, że MON kupi... Nie tworzą produktu od razu z myślą o eksporcie i konkurowaniu z najlepszymi... Z drugiej: z dotychczasowej praktyki - co wpływa na ogólny poziom kultury w Polsce... Dlaczego Czesi (a to niby pokrewna kultura i nie daleko nas) podchodzą z dystansem do naszego kraju? No bo u nas jest kultura, która ma silne korzenie wiejskie... U nich mieszczańskie... U nas duży rynek wewnętrzny, który wszystko wchłonie... U nich proporcjonalnie mniejszy - więc żeby sprzedać, trzeba będzie konkurować z innymi (np. Niemcami, Austriakami, etc.)...

Jaxa
piątek, 9 czerwca 2017, 09:52

Jaka morda Kryla? Kryl który powstał to wg producenta nawet nie prototyp. Odkąd to oceniamy modele i prototypy jak produkt finalny? PS. Nawet gdyby estetyka była do bani a parametry jak trzeba to niech sobie wygląda jak chce.

X
piątek, 9 czerwca 2017, 01:38

pełna zgoda.

Maho
piątek, 9 czerwca 2017, 11:23

Jak dla mnie ten granatnik ma jedną poważna wadę nie ma jak wyprostować palca przy noszeniu, palec zawsze musi być na spuście co według mniej jest karygodne.

fckmonsta
piątek, 9 czerwca 2017, 23:31

Poza tym ma dosyć silny odrzut. Po wystrzeleniu 2 magazynków ramię strzelca zaczyna naprawdę boleć.

rozczochrany
czwartek, 8 czerwca 2017, 20:41

ZM Tarnów zrobił kiedyś i testował prototypy ciężkiego granatnika automatycznego na trójnogu zasilanego z taśmy. Pokazywali tez testy 4-lufowego karabinu napędowego kal. 12,7 mm na podstawie oraz w zasobniku lotniczym. Ciekawe dlaczego wojsko nie zamawia.

wokidoki
piątek, 9 czerwca 2017, 13:05

Pewnie ze względu na koszty. Tarnów wszystko sprzedaje po zachodnich cenach a karabiny napędowe to drogie zabawki (zarówno w eksploatacji jak i w zakupie). Mnie najbardziej dziwi kompletny brak promocji tego typu uzbrojenia. Przecież mogliby wrzucić na youtuba parę filmików jak ten WLKM masakruje jakiegoś BWP-1 od boku. Zrobić jakiś pokaz dynamiczny i porozwalać parę wraków ze złomowiska. Baa można zrobić porównanie zwykłego WKM 12,7mm z wersją czerto-lufową napędową. Trzeba mieć wyobraźnie w marketingu a u nas wychodzi puszysty Pan prezes i zachwala sprzęt i od to cały marketing. Karabin jest w ofercie od kilku lat a nigdzie w internecie nie można zobaczyć jak to strzela...

Podbipięta
piątek, 9 czerwca 2017, 12:43

Jest nowy GA-40.Bardzo lekki i podobno bez awaryjny (nie tak jak dwa poprzednie modele)A z Szafirem ostatnio dziwna cisza.

wera
piątek, 9 czerwca 2017, 10:41

Dlaczego? hmm to proste. To po prostu nic nie warte projekty za kosmiczne pieniądze. Za kasę na ich zakup można kupić o wiele nowocześniejsze wzory tego uzbrojenia w renomowanych firmach. Tak , wiem, to takie nie patriotyczne, no cóż zrobić. Ten karabin napędowy na podstawie widziałem. Wyglądał jak wstępny projekt. Wszystkie bebechy nie zabezpieczone na wierzchu, rurki, kabelki. Zero osłon. Dodatkowo do celowania był przeznaczony celownik kołowy jak z IWS. No z czym do ludzi. Ok, można robić projekt ale aby coś zakupić konstrukcja musi być bezwzględnie dopracowana. Dodatkowo 12,7 mm to dla karabinu napędowego słaby kaliber na ale pojawia się pytanie czy Tarnów potrafi robić wytrzymałe lufy np. 20mm? coś mi się wydaje że nie....tylko albo 12.7 albo 23mm....dużo pracy przed nimi.

PRS
piątek, 9 czerwca 2017, 10:30

Karabin napędowy pokazywali na tych targach w ubiegłym roku. Ale Marynarka Wojenna nie jest zainteresowana. Na tym właśnie polega niemoc teoretycznego Państwa. Wielomilionowe obiecanki i brak zakupów ,,rzeczy drobnych", realnie podnoszących możliwości (obrony). Tu nie są winni politycy, to brak horyzontów generalicji.

jurgen
niedziela, 18 czerwca 2017, 21:08

jest problem z odbiorem przez Wojsko 200 zamówionych RGP-40, bo geniusze planiści z Wojska nie zamówili odpowiedniej amunicji i nie można wykonać testów. A gotowe do odbioru granatniki stoją w skrzyniach w ZM Tarnów.

Autor komentarza :P
niedziela, 18 czerwca 2017, 01:07

Czemu te niedzielne żołnierzyki dostają nowoczesną broń w tym co najgorsze wyborową, Oni po roku szkolenia nie będą potrafili się poruszać tak aby się nie zabić a co dopiero celnie strzelać na 2km :P

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama