Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Negocjacje dot. zakupu zestawów Patriot przyspieszyły; Obowiązkowa służba wojskowa wraca do Francji?; Nowy etap wojny w Syrii; Zmiany w polskiej armii; Były szef kampanii prezydenckiej Trumpa: stała amerykańska obecność wojsko

FOT. HTTP://WWW.ELYSEE.FR/
FOT. HTTP://WWW.ELYSEE.FR/

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Kontrakt na patrioty finiszuje”: Rozmowa z Johnem Bairdem, szefem amerykańskich negocjatorów kontraktu na zestawy Patriot dla polskiej armii. „Podobno negocjacje w sprawie największego kontraktu zbrojeniowego w historii polskiej armii nabrały przyspieszenia, a podpisanie umowy na dostawę antyrakietowych zestawów Patriot to kwestia najbliższych tygodni. Czy to rezultat zmiany podejścia do sprawy nowego szefa polskiego MON? JOHN BAIRD: Procedury przewidziane przez amerykański system eksportu broni w ramach Foreign Military Sales są niezmienne od lat. Żadnego etapu nie da się pominąć. Ale rzeczywiście negocjujemy teraz energiczniej. Po ubiegłorocznej pozytywnej rekomendacji Kongresu dotyczącej sprzedaży Polsce patriotów - w grudniu 2017 r. - dokonaliśmy ze specjalistami MON drobiazgowego przeglądu wstępnej oferty USA, a w styczniu tego roku odbyła się kolejna szczegółowa analiza, specjaliści z MON stawiali pytania i otrzymywali odpowiedzi i na tej podstawie obie strony mogły dokonywać korekt. Obecnie MON ma do wyboru kilka opcji i zdecyduje, które rozwiązania wybrać, a które odrzucić, aby przedstawić ostateczny kształt zamówienia. Jeśli chodzi o podejście do spraw technicznych, to nie widzę większych różnic między poprzednią a obecną ekipą w MON, natomiast mamy takie ogólne wrażenie, że nowemu kierownictwu resortu rzeczywiście zależy na szybkim sfinalizowaniu umowy.”


Puls Biznesu, „Macron wysyła młodych do wojska”: Obowiązkowa służba wojskowa wraca do Francji? „Portal „France Inter" napisał o tym, że w parlamencie zamiast przywrócenia obowiązku służby poborowych pojawiła się propozycja trzyetapowej „ścieżki obywatelskiej" dla Francuzów w wieku 11-25 lat. W tym tygodniu rzecznicy Emmanuela Macrona potwierdzili jednak, że prezydent zdecydowanie opowiada się zarówno za wprowadzeniem „powszechnej", jak i „obowiązkowej" służby wojskowej, która trwałaby od 3 do 6 miesięcy. Wcześniej informacje o takich planach dementowała Florence Parly, minister obrony, która podkreślała, że młodzi Francuzi będą podlegać jedynie dobrowolnej służbie w wojsku.”


Krzysztof Podgórki, Dziennik Trybuna, „Nowa odsłona”: „Kampania roku 2017 przyniosła sukces rządowi w Damaszku wspieranemu przez koalicję Iranu i Rosji. Kraje stawiające sobie za cel usunięcie prezydenta Asada i przejęcia władzy przez lojalne im marionetki, na czele z USA, Izraelem i Arabią Saudyjską nie składają broni. W lutym 2018 spadły maski i doszło do spektakularnych uderzeń na Syrię i jej sojuszników ze strony Izraela i USA.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nowy minister układa armię”: Kolejne zmiany w siłach zbrojnych. „Niebawem zostanie przyjęta reforma systemu dowodzenia. Wojsko czeka również dekomunizacja i zwiększenie „czynnika cywilnego" w resorcie obrony. Zmiany dotkną również dziecka byłego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza - Wojsk Obrony Terytorialnej. Sfinalizowanie reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi to jeden z priorytetów nowego ministra Mariusza Błaszczaka. Właśnie ten obszar przez niemal dwa lata był najważniejszym punktem wojny pomiędzy Macierewiczem a Andrzejem Dudą. Dziś wyraźnie widać, że zwyciężyła wizja prezydenta i Sztabu Generalnego. Ukoronowaniem tego będzie awans i czwarta gwiazdka dla promowanego przez głowę państwa gen. Leszka Surawskiego. Nad wojskiem wisi również topór w postaci ustawy „degradacyjnej" przez wojskowych nazywanej również „dezubekizacyjną". W czwartkowym wywiadzie dla TVP Info Mariusz Błaszczak potwierdził, że prace nad nią cały czas trwają.”


Marcin Makowski, Do Rzeczy, „W Polsce powinna pojawić się stała amerykańska obecność wojskowa”: Wywiad z Z Coreyem Lewandowskim, byłym szefem kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa. „Czy doradza pan Donaldowi Trumpowi lokalizację amerykańskich baz wojskowych w Polsce? Oczywiście, oba kraje by na tym skorzystały. Trzeba to po prostu na chłodno przekalkulować, zapytać o zdanie obu rządów, zastanowić się, w jaki sposób rozłożyć koszty utrzymania wojska - ale sama idea jest moim zdaniem warta realizacji. Nie możemy również zapominać, że większa obecność militarna USA w Polsce przekłada się także na realne inwestycje i zaangażowanie amerykańskich gigantów zbrojeniowych w regionie. Dobrymi przykładami są tutaj obrona przeciwrakietowa i system tarczy Patriot. Właśnie takie realne i obopólne korzyści, które wymagają zaangażowania infrastrukturalnego, cementują sojusze.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Myśliciel

    No Amerykanie u nas na stałe by się przydali. Jedyny sojuszni akceptowalny przez większość społeczeństwa

    1. mmx

      dokładnie

Reklama