Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Łotwa nie chce myśleć o wojnie; Gdzie padnie pierwsze uderzenie Rosji?; Wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą

Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Wikimedia Commons, CC BY 2.0
Fot. 7th Army Joint Multinational Training Command/Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, "Jak namierzono terrorystę ISIS": Mourad T. jest pierwszym cudzoziemiecem, wobec którego wykorzystano ustawę antyterrorystyczną. "Zdjęcia w telefonach, kontakty poprzez fałszywe konta na Facebooku, rozmowy przez komunikatory - to dowody polskiej prokuratury na związki Marokańczyka - Mourada T. - z członkami Państwa Islamskiego, głównie z Abdelhamidem Abbaoudem, który w zamachach w Paryżu przyczynił się do śmierci ponad stu osób. Udało się je zebrać dzięki informacjom służb m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Belgii i USA."


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, "Nie myślmy o wojnie": Romowa z byłym prezydentem Łotwy, Valdisem Zatlersem. "Zanim zostanie uruchomiony artykuł 5 NATO, nasza infrastruktura i gospodarka będą już zniszczone. Powinniśmy robić wszystko, by wykluczyć nawet myśli na temat ewentualnej konfrontacji zbrojnej. Dobrze, że żołnierze NATO są w krajach bałtyckich, ale jest ich za mało. Dla naszego wspólnego bezpieczeństwa Szwecja i Finlandia powinny wstąpić do NATO."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja Putina gotowa do wielowymiarowej wojny": Gdzie padnie pierwsze uderzenie Rosji? "(...) kraje Zachodu w pierwszej kolejności obawiają się zbrojnej inwazji Rosji na państwa bałtyckie (Litwę, Łotwę i Estonię), podczas gdy to Ukraina nadal jest najbardziej narażona na tego typu działania. Świadczy o tym fakt, że wzdłuż granicy z Ukrainą, Rosja utworzyła w ostatnim czasie kilka nowych dowództw dywizji, a w rejonie krajów bałtyckich - żadnego. W sąsiedztwie Bałtów stacjonuje tylko jedna dywizja powietrz - nodesantowa, która nie wystarczyłaby Rosji do ataku na dużą skalę - czytamy w raporcie."


Roman Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Wsparcie na froncie": Logistyka to gwarancja sprawnego działania wojsk. "Bydgoska jednostka sprawuje nadzór nad realizowaniem zadań związanych z udzielaniem wsparcia logistycznego Siłom Zbrojnym RP. Dotyczy to nie tylko jednostek krajowych, lecz także kontyngentów wojskowych, które Wojsko Polskie wystawia na misje zagraniczne. IWsp SZ odgrywa ważną rolę w zarządzaniu obroną terytorialną. Kieruje siłami inżynierii wojskowej. Zapewnia bezpieczeństwo w momencie, gdy przeciwnik dokona ataku z wykorzystaniem broni masowego rażenia.


Piotr Zaremba, Dziennik Gazeta Prawna: Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z DGP. "Z jakich sukcesów w polityce zagranicznej jest pan szczególnie dumny? Po pierwsze, ze szczytu NATO w Warszawie i postanowień dotyczących natowskiej, w szczególności amerykańskiej, obecności wojskowej w Polsce. Oczywiście, to także zasługa innych, choćby ministra Macierewicza i ministra Waszczykowskiego. Ale ja objechałem wtedy ponad 20 krajów NATO, żeby o tym rozmawiać. Kiedy jako prezydent elekt powiedziałem sekretarzowi generalnemu Sojuszu Jensowi Stoltenbergowi, że moim celem jest rzeczywista obecność sił NATO w Polsce, spojrzał na mnie ze zdziwieniem. (...) Drugi sukces to wprowadzenie nas do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nie nasza ekipa to zaczęła, ale moje wystąpienie przed państwami Unii Afrykańskiej w Etiopii z pewnością wpłynęło na wynik głosowania." 

Reklama

Komentarze

    Reklama