Reklama

Polityka obronna

Brytyjskie czołgi Challenger jadą do Żelaznej Dywizji

Autor. British Army/Facebook

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował na swoim profilu w serwisie Twitter o przybyciu do Polski brytyjskiej kompanii wyposażonej w czołgi Challenger 2. Jednostka będzie współdziałać z elementami 18 Dywizji Zmechanizowanej na podobnej zasadzie, jak czynią to amerykańskie siły powietrzno-desantowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama
Reklama

Wcześniej brytyjska armia informowała o planie wysłania pododdziału czołgów do Polski, poprzez wykorzystanie maszyn składowanych w Niemczech.

Czytaj też

"Czołgi Challenger 2, wydzielone przez armię brytyjską, będą współdziałać z pododdziałami 18 Dywizji Zmechanizowanej. Będą czynić to na podobnej zasadzie, jak jednostki amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej oraz 101 Dywizji Powietrzno-Desantowej, która obecnie zastępuje 82 Dywizję Powietrzno-Desantową w rejonie odpowiedzialności w Europie Środkowo-Wschodniej" – poinformował Defence24.pl rzecznik 18 Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński.

Z kolei należąca do 18 Dywizji Zmechanizowanej 21 Brygada Strzelców Podhalańskich niebawem wyśle żołnierzy do misji PKW Łotwa. Zostaną oni uzbrojeni w czołgi PT-91 Twardy.

Czytaj też

Challanger 2 to obecnie podstawowy czołg brytyjskich sił pancernych. Choć wciąż dysponuje dużym potencjałem bojowym, to ma pewne unikalne rozwiązania konstrukcyjne (na przykład gwintowaną armatę 120 mm), które się starzeją i trudno utrzymywać je w służbie. Dlatego podjęto decyzję o ich modernizacji przy wsparciu niemieckiego partnera. Czołg otrzyma nową wieżę z uzbrojeniem głównym, zmodernizowany będzie też układ napędowy. Armata gwintowana kal. 120mm L30A1 o długości 55 kalibrów zostanie zastąpiona najnowszą niemiecką konstrukcją o gładkim przewodzie lufy Rh 120 L/55A1 kal. 120 mm. Pozwoli to na wprowadzenie standardowej amunicji czołgowej NATO kal. 120 mm do sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Wozy poddane modernizacji otrzymają oznaczenie Challenger 3.

Wielka Brytania w 2021 równolegle z programem Challenger 3 zaplanowała redukcję liczby czołgów w jednostkach z 227 do 148 wozów. Otwarte jest pytanie, czy po wybuchu wojny na Ukrainie nie dojdzie do zmian strukturalnych w British Army na korzyść redukowanego przez dekady komponentu ciężkiego i zwiększenia docelowej liczby tych wozów, czego domaga się wielu ekspertów. Obecnie włącznie ze zmagazynowanymi wozami jest ich około trzystu. Warto dodać, że w poprzednich miesiącach brytyjskie Challengery były dość aktywne na wschodniej flance, uczestnicząc w działaniach wzmocnionej grupy bojowej w Estonii, ale też w ćwiczeniach w Finlandii.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

  1. skition

    To jest nieprawda. 21 brygada strzelców podhalańskich nie wyśle czołgistów ani czołgów na Łotwę bo takich nie posiada....1 batalion czołgów im.płk Koczwary jest wszak elementem 19 brygady z Lublina...

  2. LMed

    Miły gest ( minister się cieszy) praktycznie bez znaczenia.

    1. Sky

      Oczywiście wiesz, że Brytyjczycy zostali oddani pod polską komendę oraz, że wartość bojowa czołgów UK jest kilkakrotnie większa niż pojazdów potencjalnego przeciwnika?

  3. ProArte

    Wojna na Ukrainie pokazuje ze w Europie praktycznie a nie na papierze możemy liczyć tylko na UK, ktora wyszła z UE. A NIemcy hegemon UE do tej pory nie przekazały nam używanych czołgów Leopard 2A4 w zamian za przekazane Ukrainie czołgi T72. Niemcy to papierowy hegemon UE. MIlitarnie nic nie znaczą.

  4. OptySceptyk

    Czy tylko mnie zastanawia skąd wziął się przydomek "Żelazna Dywizja"?

    1. TenebrosuS

      Bo dziedziczy tradycje po 18 Dywizji Piechoty, która go miała.

    2. skition

      !8 dywizję wywodzącą się z Błękitnej Armii rzucano zawsze na najgorsze odcinki frontu..Stanowili ariergardę w czasie odwrotu spod Kijowa i rygiel nad Wkrą..Zajęcie lewego brzegu Wisły stanowiło by o definitywnej klęsce Polski w walce z bolszewikami...Żelazna kuna czyli rodzaj kajdan zakładanych na szyję i ręce oraz przywiązanie do pręgierza oraz zapas żelazny tlenu dla nurka którego nie może stracić bo to jest równoznaczne z tym ,że nie wypłynie na powierzchnię..Powstrzymanie armii konnej Budionnego dało czas do przygotowania się innym dywizjom do kontruderzenia..W 1939 stacjonowała w bliskim sąsiedztwie granicy Prus Wschodnich i zaliczana byłą do dywizji osłonowych..Szpica ,choć to określenie jest dość niefortunne oraz rygiel w koncepcjach bojowych Guderiana.

  5. Extern.

    Trochę szkoda że tak niedużo wozów, ale za to będą tam gdzie trzeba, czyli razem z 18stą na wschodzie, a nie chowają się w Żaganiu przy granicy zachodniej. To ma wielkie znaczenie polityczne. Dzięki temu że Brytyjczycy są na tym samym poziomie ryzyka co my, można na tym budować bardziej realistyczny sojusz. Coś jak Amerykanie stacjonujący w Berlinie zachodnim. Przecież wiadomo było że by tej wysuniętej placówki nie obronili. Ale ZSRR musiał wtedy kalkulować że atakując Niemcy zachodnie, nie atakował by tylko Niemiec, ale również bezpośrednio USA, a to znacznie zmieniało całą sytuację.

  6. szczebelek

    Kompania czołgów tzn. ile to sztuk?

    1. Weneda 1977

      12-18 zależności od organizacji.

    2. OptySceptyk

      ...Naście, czyli mało istotne.

    3. Chyżwar

      @OptySceptyk Naście robi pewną różnicę. Brytole likwidowali potencjał lądowy. Mimo tego jest te "naście". Niemieckie firmy mają do cholery zmagazynowanych Leo2A4. Posłaliśmy T-72 na Ukrainę to łgali, że chcieliśmy w zamian najnowsze szwabskie czołgi. Dziś A4 to w zasadzie graty. Czesi chcieli zrobić z nimi interes? Cóż mają tradycję. Niemcom w temacie pancernym i w każdym innym należy powiedzieć dowodzenia.

  7. Tytan

    Wielka Brytania zamieza odmlodzic czolgi tak jak to robia Amerykanie. Maja bron atomowa to czolgi odgrywaja mniejsza role glownie jako misje zagraniczne..

Reklama