Reklama

Piotr Krawczyk pełniącym obowiązki szefa Agencji Wywiadu

28 września 2016, 19:27
agencja wywiadu
Fot. aw.gov.pl.
Reklama
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Premier Beata Szydło powołała Piotra Krawczyka na stanowisko pełniącego obowiązki szefa Agencji Wywiadu. Zastąpił on pułkownika Grzegorza Małeckiego, który zrezygnował ze swojej funkcji - podało w środę Centrum Informacyjne Rządu. 

Krawczyk do tej pory był zastępcą szefa AW Małeckiego. 

We wtorek premier przyjęła rezygnację płk. Małeckiego i odwołała go z funkcji szefa Agencji Wywiadu. Ma on teraz objąć inne funkcje publiczne. Kierował AW od 22 lutego. 

Piotr Krawczyk ukończył stosunki międzynarodowe na UW. Jest doświadczonym dyplomatą, analitykiem oraz specjalistą ds. bezpieczeństwa. Brał udział w misjach dyplomatycznych w Afganistanie, był chargé d’affaires Ambasady RP w Ankarze, tłumaczem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku oraz doradcą politycznym dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W 2004 r. został ranny podczas ostrzału bazy w Babilonie, nie skorzystał z możliwości ewakuacji do kraju i pozostał na misji. Został odznaczony medalami „Za zasługi dla obronności kraju”, NATO Non-Article 5 ISAF, Afghanistan Campaign, a także Gwiazdą Afganistanu i Gwiazdą Iraku. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Premier powołuje i odwołuje szefów służb specjalnych po uzyskaniu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych, rządowego kolegium ds. służb oraz prezydenta. Opinia ta nie jest dla szefowej rządu wiążąca. Szefowie wojskowych służb powoływani są na wniosek ministra obrony. 

Zgodnie z prawem, w przypadku zwolnienia stanowiska Szefa Agencji Wywiadu lub czasowej niemożności sprawowania przez niego funkcji, prezes Rady Ministrów może powierzyć pełnienie obowiązków szefa Agencji Wywiadu - na czas nie dłuższy niż 3 miesiące - jego zastępcy lub innej osobie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Anuluj
Adrian Pasternak
czwartek, 29 września 2016, 07:30

Znaczy się zna arabski. Czeka,y na takiego co zna rosyjski!

Łużyce
środa, 28 września 2016, 23:37

Otrzymał medale srebrny i brązowy za zasługi dla obronności. Bartłomiej Misiewicz jest lepszy - otrzymał złoty medal za zasługi dla obronności.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama