Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Wojskowy test Dudy; Wyjątkowa defilada z jednostką specjalną;To już siódmy dowódca; Nie pękać przed niedźwiedziem; Skok na tajemnice; Ludzie z Zachodu jadą na dżihad;Wystarczy jeden błąd Kremla; Lotnicza wyżyna i polityczna nizina

Fot. Juliusz Sabak/D24
Fot. Juliusz Sabak/D24

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i zagadnień związanych z obronnością.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Wojskowy test Dudy": Prezydent Duda nie ukrywa swoich ambicji w kreowaniu polityki bezpieczeństwa i obronności kraju. Niemałą aktywność na tym polu przejawiał jego poprzednik Bronisław Komorowski. Zdaniem publicysty: "Duda będzie musiał zadeklarować, które z zamierzeń poprzednika chce kontynuować".


Piotr Wróblewski, Polska, "Wyjątkowa defilada z jednostką specjalną"W jutrzejszej wielkiej defiladzie będziemy mogli zobaczyć wszystko co najlepsze w Wojsku Polskim. W "dzisiejszej sytuacji geopolitycznej to także sposób wyrażania potęgi militarnej", a nie tylko atrakcja turystyczna z okazji święta państwowego.


Maciej Marosz, Gazeta Polska Codziennie, "Wielkie święto polskiej armii": W 95. rocznicę wiktorii warszawskiej 15 sierpnia czekają nas obchody tak uroczyste, jakich nie było od pię­ciu lat.


Tomasz Maciejewski, Gazeta Wyborcza-Szczecin, "To już siódmy dowódca": W dniu wczorajszym nastąpiła siódma w szesnastoletniej historii zmiana dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Generała Bogusława Samola zastąpi niemiecki generał broni Manfred Hofmann, którego czeka "kontynuacja reorganizacji północno-wschodniej kwatery NATO."


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Nie pękać przed niedźwiedziem""Rosyjska wojna informacyjna polega na tym, że to, co jest normalne, przedstawia się jako coś nienormalnego - i na odwrót" - przekonuje Edward Lucas publicysta „The Economist" i wiceszef think tanku Center for European Policy Analysis.


Lilia Szewcowa, Gazeta Wyborcza, "Nie wolno karmić bestii bez końca"Znana rosyjska politolożka ostrzega Zachód, że imperialnych pokus Kremla nie da się ostatecznie zaspokoić. "Hasło „upokorzenia" Rosji, mantra wypowiadana przez wielu zarówno w samej Rosji, jak i poza nią, stało się głównym uzasadnieniem rewizjonistycznej postawy Kremla."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Wystarczy jeden błąd Kremla"Elity wojskowe USA wracają do zimnowojennego paradygmatu, że to Rosja jest ich głównym przeciwnikiem militarnym. Opinie wojskowych nie znajdują pełnego zrozumienia w Białym Domu.


Sławomir Sowa, Polska-Dziennik Łódzki, "Armia pokazuje podatnikom, że dobrze wydaje ich pieniądze": "Naród polski jest nastawiony patriotycznie, a ponadto ludzie chcą wiedzieć i widzieć na co idą przeznaczone dla wojska pieniądze" - odpowiada na pytanie o sens inicjowania uroczystych defilad wojskowych gen. bron. rez. Mieczysław Bieniek.


Sławomir Sowa, Polska-Dziennik Łódzki, "Lotnicza wyżyna i polityczna nizina""Powtórzenie przetargu byłoby jak wybuch pocisku odłamkowego.". Zdaniem autora felietonu zamieszanie z przetargiem śmigłowcowym może odbić się czkawką wszystkim zainteresowanym, szczególnie zaś samej armii.


Agnieszka Drabikowska, Gazeta Wyborcza-Kielce, "Antyterroryści ujawnieni""Lista nazwisk i adresów kilkunastu kieleckich antyterrorystów wyciekła do sieci." Sprawa jest poważna, dlatego struktury wewnętrzne Policji angażują maksymalne środki w celu wyjaśnienia okoliczności ujawnienia danych funkcjonariuszy.


Błażej Dąbkowski, Polska-Głos Wielkopolski, "Człowiek zakochany w stalowych bestiach": Człowiek-instytucja jak określa się ppłk Tomasza Ogrodniczuka, szefa Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. "Dzięki niemu Ławica ma stać się mekką dla miłośników broni pancernej".


Radosław Patroniak, Polska-Głos Wielkopolski, "Samowolki nie ma, jest za to służba i mozolna praca na wielkie sukcesy": Sport w wojsku zawsze odgrywał kluczową rolę, chociaż większość kibiców na ogół nie zdaje sobie sprawy, że ich ulubieńcy na co dzień podlegają rygorom żołnierskiej służby.


Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, "W co gra dziś Berlin"Mianem "Newport plus" określono inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy, dotyczącą stałej obecności Sojuszu w państwach bałtyckich, w Polsce i w Rumunii. Propozycja polskiego prezydenta spotyka się z krytyką opiniotwórczych środowisk w Niemczech.


Rzeczpospolita, "Politycy lubią wojsko""Aktywność polityków związana jest z obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego." Czołowi politycy odwiedzają jednostki wojskowe i zapowiadają aktywność na rzecz polityki obronnej.


Magdalena Piejko, Gazeta Polska Codziennie, "Dane tysięcy Polaków w prywatnych rękach": Jarosław Kaczyński złożył zawiadomienie do ABW w sprawie niewyjaśnionej zmiany własności wrocławskiej spółki Data Techno Park- największej serwerowni, zawierającej tzw. dane wrażliwe milionów ludzi.


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, "Skok na tajemnice": "Rząd chce poprzeć senacki projekt ustawy o podsłuchach, który drastycznie ogranicza tajemnice zawodowe prawników, dziennikarzy i duchownych."


Sylwia Arlak, Polska-Gazeta Wrocławska, "Prorosyjscy separatyści przygotowują zabójczą broń"Nie milkną echa doniesień o wspieraniu przez rosyjskich naukowców i inżynierów, donieckich separatystów w pracach nad pozyskaniem broni niekonwencjonalnej. Gdyby ich plan się powiódł, jak alarmują Ukraińcy, zyskaliby skuteczny oręż umożliwiający strategiczny szantaż władz w Kijowie.


Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, "Francuska czkawka po mistralach"Zerwana sprzedaż okrętów typu Mistral okazuje się być nie lada kłopotem dla francuskiego rządu. Utrzymanie gotowych generuje koszty, "dlatego Paryż w pośpiechu szuka kupca na okręty.". Tylko Rosjanie nie okazują żalu po stracie zamówienia.


Michał Wroński, Polska-Dziennik Zachodni, "Marsz! Najlepsi chcą do Gliwic i Lublińca": Zbliżająca się premiera filmu "Karbala" opowiadająca historię żołnierzy 18. Batalionu Powietrznodesantowego okazuje się znakomitą promocją służby wojskowej. Jak zapewniają wojskowi, w regionie chętnych do noszenia munduru, najlepiej w elitarnych jednostkach nie brakuje.


Kazimierz Sikorski, Polska, "Otumanieni propagandą młodzi ludzie z Zachodu jadą na dżihad": Idea "dżihad-u" rozpala umysły sfrustrowanych "duchową pustką" młodych Europejczyków, która zostaje wypełniona przez "natchnionych" przedstawicieli Państwa Islamskiego. Wyruszają więc na Bliski Wschód, chcąc budować nowy ład na świecie.


Kazimierz Sikorski, Polska-Dziennik Bałtycki, "Ludzie z Zachodu jadą na dżihad": Działalność propagandy Państwa Islamskiego uzyskuje znakomite rezultaty w postaci zindoktrynowanych rzesz nastoletnich potomków "gastarbaitów", którzy choć urodzeni w Europie, czują się poza marginesem społecznym, dlatego tak szybko ulegają ułudzie "świętej wojny" i budowie lepszego świata w wersji islamskiej.


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, "Turcja gra na dwa fronty"Turcja na swój sposób próbuje rozegrać problem wojny za swoją południowo-wchodnią granicą. Okazuje się, że zaangażowanie Turków determinowane jest polityką wewnętrzną, z walką wyborczą w tle. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. zxxp

    "Powtórzenie przetargu byłoby jak wybuch pocisku odłamkowego.". Zdaniem autora felietonu zamieszanie z przetargiem śmigłowcowym może odbić się czkawką wszystkim zainteresowanym, szczególnie zaś samej armii." - no to teraz będzie szantażowanie opinii publicznej, że przetargu nie można anulować, musi być Caracal, bo nie ma czasu. Wojsko potrzebuje na gwałt nowych śmigłowców. W wyniku własnej niekompetencji i opieszałości znalazł się powód by uparcie trzymać się Caracala. Żaden z 3 proponowanych śmigłowców nie spełniał wymogów. Powinno się wziąć śmigłowce z wolnej ręki. Tu żartów nie ma. Wybrany model będzie obowiązywał przez następne 50-60 lat. Caracal już do tego jest za stary koncepcyjnie. Do czasu wyboru właściwych platform (jednym modelem się to nie uda) wypożyczyć maszyny (np. francyuskie Super Pumy, Caracale, Mi-17). W perspektywy długoterminowej wyjdzie taniej.

  2. Jack Bauer

    "Karbala" opowiada o 18 bpd? Czy to gen. Bieniek był konsultantem scenariusza?

Reklama