Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Szeregowi pozwą MON ws. 12 lat służby; Generał, który nie boi się Rosji; Żołnierze nie lubią WF; Słaby Obama pozostawia na zakręcie świat; Wojna nad kanałem; Między Rosją a Niemcami. Siłą Polski powinien być nasz region

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Piotr Subik, Dziennik Polski, "Szeregowi zwierają swe szeregi. Z prawnikami zaatakują MON": Piotr Subik opisuje działania grupy szeregowych zawodowych, którzy zamierzają złożyć pozew do Trybunału Konstytucyjnego w związku z przepisem, który ogranicza długość służby na kontraktach czasowych do 12 lat, wprowadzonym w 2010 roku. Żołnierze zamierzają założyć stowarzyszenie i we współpracy z kancelarią prawną przygotować skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Autor wskazuje, że regulacje wymuszające zwalnianie ze służby szeregowych zawodowych po 12 latach (o ile nie uda im się awansować, przynajmniej na stopień podoficerski) spowodowały odejścia żołnierzy, którzy zdobywali doświadczenie na misjach w Iraku i Afganistanie.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Generał, który nie boi się Rosji": "Senat zatwierdził przez aklamację nominację 59-letniego generała piechoty morskiej Josepha Dunforda na stanowisko nowego przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskich sił zbrojnych. - Głównym zagrożeniem dla USA jest Rosja - uważa Dunford.(...) Amerykańskie media rozpisują się, że głównym powodem postawienia przez Obamę na gen. Dunforda jest jego doświadczenie zdobyte w Iraku i Afganistanie, co jest szczególnie ważne w walce z Państwem Islamskim. (...) Na początku lipca, podczas przesłuchania w Senacie, gen. Dunford powiedział, że największe zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych stanowi Rosja."


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Żołnierze nie lubią WF" :Autor opisuje zagadnienia związane ze sprawdzianami sprawności fizycznej żołnierzy zawodowych i ich wpływem na proces opiniowania wojskowych. Zwraca między innymi uwagę, że w 2014 roku w testach nie wzięło udziału około 10% żołnierzy. Przytacza m.in. wypowiedź majora służącego w jednej z Wojskowych Komend Uzupełnień, który twierdzi że w niektórych wypadkach wojskowi nie mają możliwości uczestniczenia w zajęciach fizycznych w czasie służby, nawet jeżeli zgłaszają chęć brania w nich udziału. Jak pisze Artur Radwan, według cytowanego oficera wojskowi regularnie biorący udział w ćwiczeniach na ogół zaliczają sprawdzian bez większych trudności. W artykule przywoływana jest również informacja rzecznika MON płk Jacka Sońty, który stwierdził: "W ubiegłym roku średnia ocena ze sprawdzianu wyniosła 4,29".


Roger Boyes, Polska, "Słaby Obama pozostawia na zakręcie świat": Roger Boyes opisuje działania administracji Baracka Obamy w zakresie polityki zagranicznej. Autor zwraca między innymi uwagę, że ograniczenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych prowadzi do sytuacji, w której władze państw oskarżanych o łamanie praw człowieka dysponują większą swobodą działania. Roger Boyes podkreśla, że pomimo zawarcia porozumienia o ponownym zawarciu stosunków USA z Kubą w Hawanie nadal dochodzi do aresztowań. Wskazuje również, że Turcja "za wyraźną zgodą USA" prowadzi naloty na pozycje sił kurdyjskich, odgrywających przecież bardzo istotną rolę we wspieranych przez Stany Zjednoczone działaniach przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie.


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Wojna nad kanałem": Anna Słojewska opisuje działania nielegalnych imigrantów, którzy próbują się przedostać do Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche i ich wpływ na stosunki pomiędzy Francją i Wielką Brytanią. Wskazuje między innymi, że o ile przysłanie przez Francję dodatkowych sił policyjnych w pewnym stopniu przyczyniło się do polepszenia sytuacji, o tyle "Imigranci wciąż przybywają do Calais i próbują przedrzeć się do Anglii". Działania, jakie podejmuje w tym zakresie rząd Davida Camerona są krytykowane przez część brytyjskich mediów.


Agaton Koziński, Polska, "Między Rosją a Niemcami. Siłą Polski powinien być nasz region" : Wywiad Agatona Kozińskiego z dr hab. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim. Politolog wskazuje między innymi, że celem Federacji Rosyjskiej jest "kompromitacja NATO", co może zostać osiągnięte przez uderzenie na członków Paktu w Europy Środkowo-Wschodniej - w tym państwa bałtyckie lub Polskę. Zwraca uwagę, że ustalenia ze szczytu NATO w Newport, w ramach których nie ustanowiono stałej obecności sił Sojuszu na terytorium państw Europy Środkowo-Wschodniej z uwagi na dążenie do przestrzegania ustaleń Paktu NATO-Rosja z 1997 roku są niekorzystne z punktu widzenia Polski. Dr Żurawski vel Grajewski twierdzi również w rozmowie z Agatonem Kozińskim, że polska polityka zagraniczna powinna być w większym stopniu oparta o współpracę krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kazimierz S

    W drugiej turze głosowałem na Dudę (w pierwszej na Brauna), ale jak tylko słyszę o tym Żurawskim vel Grajewskim to krew mnie zalewa!! On chyba bierze pieniądze z Waszyngtonu, bo od lat wszędzie tylko działa na rzecz interesu USA, a nie Polaków!! ba! Powiedział raz nawet wprost, że "trzeba poświęcić Polaków z Wileńszczyzny"!!!:<

Reklama