Reklama

Paryż: Strzelanina na lotnisku Orly. Zginął mężczyzna który wyrwał broń żołnierzowi

18 marca 2017, 13:24
Francja Paryż terroryzm
Fot. MO Francji
Reklama

Francuskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły na międzynarodowym lotnisku Paryż-Orly mężczyznę, który wyrwał broń żołnierzowi patrolującemu obiekt. Wcześniej ten sam mężczyzna postrzelił policjanta podczas kontroli drogowej. Po incydencie lotnisko zostało ewakuowane, a ruch lotniczy wstrzymany. Część przylotów została przekierowana na lotnisko Charlesa de Gaulle'a.

Około godziny 8.30 mężczyzna ukradł broń żołnierzowi i próbował schronić się w sklepie. Następnie został zastrzelony przez siły bezpieczeństwa - powiedział rzecznik MSW Pierre-Henry Brandet. Dodał, że mężczyzna nie próbował się bronić a przy jego ciele nie znaleziono pasa z materiałami wybuchowymi. Żołnierz, któremu mężczyzna wyrwał karabin należy do sił specjalnych patrolujących najważniejsze obiekty w całym kraju po serii dżihadystycznych zamachów, którą rozpoczął atak na redakcję satyrycznego czasopisma "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 roku w Paryżu.

Terminala południowego, gdzie doszło do incydentu, ewakuowano prawie 3 tys. osób. Pasażerowie na terminalu zachodnim są w bezpiecznym miejscu. Jak poinformował operator portu lotniczego, po incydencie zawieszono loty na obu terminalach lotniska Paryż-Orly. Niektóre samoloty są przekierowywane na drugie lotnisko we francuskiej stolicy, Roissy-Charles de Gaulle.

Czytaj też: Francuskie Czarne Pantery ruszają przeciwko terrorystom. Jednostka specjalna RAID 

Według źródła policyjnego przed incydentem na lotnisku mężczyzna ten postrzelił policjanta podczas kontroli drogowej na północ od Paryża. Napastnik był zradykalizowanym muzułmaninem znanym służbom wywiadowczym.

Do podobnego zdarzenia doszło 3 lutego przed Luwrem w centrum Paryża. 29-letni Egipcjanin uzbrojony w dwie maczety ruszył w kierunku czteroosobowego patrolu, wykrzykując "Allahu akbar". Jeden z żołnierzy oddał do niego kilka strzałów. W następstwie incydentu ranni zostali dwaj wojskowi.

Od krwawych zamachów w Paryżu z listopada 2015 roku, w których zginęło ok. 140 osób, Francja jest w stanie najwyższej gotowości. W związku z zagrożeniem terrorystycznym kilkukrotnie w kraju przedłużano stan wyjątkowy, który ma obowiązywać co najmniej do 15 lipca br. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Anuluj
JKM
niedziela, 19 marca 2017, 21:37

To była kobieta,.....

Marek1
sobota, 18 marca 2017, 22:30

Media jak zwykle piszą głupoty dla matołów. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, by widzieć, że każdy karabin szturmowy jest przypięty do żołnierza. Wiec albo żołnierz odpiął karabinek z uprzęży i go odłożył(??), albo był zwykłą ciotą, która nie potrafi obronić się przed próbą zabrania broni.

burp
sobota, 18 marca 2017, 21:12

Trudno się dziwić Anglikom, że wciąż wymyślają dowcipy o wojsku francuskim. Podobno Francuzi jako jedyni żołnierze w czasie II wojny światowej byli opaleni pod pachami...

AM
sobota, 18 marca 2017, 18:34

Fair enough.

były strażnik GS
sobota, 18 marca 2017, 15:14

To ci żołnierz sił specjalnych, czujny, wyszkolony. My też takich będziemy mieć w w odrodzonym Gromie.

Dyzio
sobota, 18 marca 2017, 14:22

To jest właśnie TA Europa do której POwcy zmierzają. Dobrze że PiS jest u władzy.

krzysztof
sobota, 18 marca 2017, 13:40

kolejny z zespołem zaburzeń Mahometa-Islama

Lurpen
sobota, 18 marca 2017, 13:29

Proszę, poprawcie tytuł: "zginą" na "zginął".

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama