Reklama

Pancerna pięść "separatystów" w Donbasie [ANALIZA]

21 sierpnia 2017, 11:21
Reklama

W czasie aktywnej fazy operacji antyterrorystycznej na Donbasie czołgi odegrały istotną rolę, zarówno w obronie, jak w natarciu. Zasadniczo używane jako wozy wsparcia piechoty, działały małymi pododdziałami, nie większymi niż kilka pojazdów. W chwili obecnej w oddziałach pancernych tzw. "separatystów" w Donbasie jest kilkaset czołgów.

Są to czołgi różnych wariantów, w tym: T-64A, T-64BW, T-72, T-72A, T-72AB, T-72B, T-72B1, T-72BM. Tzw. "separatyści" – jak się wydaje - nie mają na wyposażeniu czołgów T-72B3 ani T-90 – wszystkie tego typu wozy należały do regularnych jednostek SZ FR i po wykonaniu zadania „wracały” na terytorium Federacji. Starsze wersje czołgów T-64 i T-72 są częściowo modernizowane i remontowane (tuningowane) w oparciu o miejscową bazę remontowo-materiałową.

Pierwsze czołgi typu T-64 zasiliły oddziały tzw. "separatystów" jeszcze w czerwcu 2014 r. 10 T-64BW zostało w pośpiechu rozkonserwowanych na bazie chronienia sprzętu pancernego i na pokładach An-124 przerzucone nad granicę. Wybór T-64 był oczywisty – czołgi miały skrycie wejść na teren Donbasu i działać w ramach sił separatystycznych jako zdobyczne czołgi Sił Zbrojnych Ukrainy. Pierwszych 10 T-64 zasiliło różne formacje rebelianckie, w tym m.in. zgrupowanie Girkina w Słowiańsku. Nawet pojedyncze czołgi T-64 znacząco wzmocniły pododdziały tzw. "separatystów" i wymusiły wejście do akcji pododdziałów pancernych po stronie ZSU.

Zdobyty przez Ukraińców na tzw. "separatystach" rosyjski czołg T-64BW. Fot. mil.gov.ua

W kolejnych tygodniach i miesiącach liczba czołgów typu T-64, a potem T-72, w szeregach formacji rebelianckich szybko wzrastała, co wiązało się także z interwencją regularnych kompanijnych i batalionowych grup taktycznych SZ FR (Iłowajsk, Debalcewe).

Czytaj też: Pancerna Ukraina. Pojedynki czołgów w Donbasie

Oszacowanie liczby czołgów w batalionach i kompaniach pancernych sił separatystycznych na Donbasie nie jest łatwe. Oficjalnie strona ukraińska szacowała w 2016 r., że siły pancerne tzw. "separatystów" to ok. 700 czołgów różnych typów, ale liczba ta wydaje się być zawyżona. W lipcu 2016 r. przedstawiciel Ukrainy w mińskich rozmowach pokojowych, Jewhen Marczuk, podał, że na okupowanym Donbasie są 702 czołgi trzech modyfikacji. Przekazywał informację powołując się na dane ukraińskiego wywiadu. Wspomnienie o niejasnych trzech modyfikacjach (T-64 i T-72, a trzecia? T-80 lub T-90?) jest niejasne. Biorąc miejsce i czas wystąpienia, także liczba ogólna budzi wątpliwości – możliwe, że na potrzeby opinii międzynarodowej nieco „zwiększono” siły pancerne tzw. "separatystów".

Do podanych 700 czołgów trzeba podejść ostrożnie chociażby dlatego, że nieco wcześniej, bo w marcu 2016 r., doradca szefa ukraińskiego MSW, Zorian Sziriak szacował, że w składzie obu samozwańczych republik jest ok. 470 czołgów i te szacunki wydają się bardziej wiarygodne.

Z nieoficjalnej analizy ukraińskiego pochodzenia wynikało, że w kwietniu 2015 r. tzw. "DRL" mogła mieć w składzie dziewięciu batalionów pancernych ok. 340-360 czołgów, z kolei tzw. "ŁRL" w dalszych czterech batalionach jeszcze 150-170 czołgów. Łącznie byłoby to ok. 490-510 czołgów w trzynastu batalionach.

tW każdej brygadzie zmechanizowanej (ewentualnie w większości) jest prawdopodobnie organiczny batalion czołgów, zorganizowany na wzór rosyjski. Teoretycznie powinno to być 30-40 czołgów (10 wozów w 3-4 kompaniach), ale w praktyce jest chyba nieco mniej. Być może różnice między etatami a stanem rzeczywistym wynikają z tego, że część wozów jest nieoperacyjna. W batalionach pancernych sprzęt jest zróżnicowany - zazwyczaj są to zarówno różne wersje czołgu T-64, jak i T-72, większa unifikacja występuje w ramach kompanii. Generalnie można natomiast zauważyć, że o ile w batalionach pancernych tzw. "DRL" więcej jest wozów T-72, o tyle w tzw. "ŁRL" przeważają T-64.

Czołg T-72 sił tzw. "separatystów" sfotografowany podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa, Donieck 9 maja 2015 r. Fot. Andrew Butko CC BY-SA 3

Na jednym z ukraińskich blogów (Feldherrnhalledokonano kilka miesięcy temu dość szczegółowej analizy sprzętu pancernego, bez uwzględnienia jednakże niektórych związków taktycznych. Analiza ze stycznia 2017 r. określona została więc przez autora  jako minimalistyczna – przedstawiała minimalną liczbę czołgów zidentyfikowanych w większości po numerach bocznych. Wynikało z niej, że w składzie 1 AK i 2 AK na Donbasie w 2016 r. znajdowało się co najmniej 305 czołgów, 409 BMP oraz 82 BTR-y i 134 MTLB. Jak wspomniano (i co podkreśla autor analizy), są to liczby minimalne, gdyż nie uwzględniają kilku związków taktycznych (m.in. batalionów Somali, Sparta i innych). Można więc pewnie szacować, że chodzi o trzysta kilkadziesiąt czołgów. 

Czytaj też: T-90 w Donbasie. Moskwa wykorzysta pancerne "lekcje" z Syrii i Ukrainy [KOMENTARZ]


W batalionach zidentyfikowano po kilkanaście lub dwadzieścia kilka operacyjnych czołgów, co być może jest liczbą nieco zaniżoną w stosunku do ogólnego stanu posiadania.

Liczebność pancernego potencjału tzw. "separatystów" szacować więc można w szerokim przedziale 350-700 czołgów (ze wskazaniem na ok. 400-500), co pokazuje, że siły pancerne „milicji” stanowią pokaźną siłę. Należy przy tym pamiętać, że dane dotyczące liczebności i organizacji są jedynie orientacyjne. Szacunki te pokazują także na jeszcze jedną rzecz – rozmach z jakim transferowano rosyjskie czołgi na Donbas (pomijamy tu oczywiście siły regularnych SZ FR rozlokowane na granicy, które także brały udział w walkach).

Szczególnymi batalionami są dwa samodzielne bataliony czołgów: 2. batalion „Dizel” w tzw. "DRL" i 8. batalion „Awgust” w tzw. "ŁRL". Bataliony te są de facto pancernymi jednostkami uderzeniowymi, z pododdziałami wsparcia dla czołgów, w tym organiczną artylerią. Oba bataliony ćwiczą intensywnie na poligonach wg. norm rosyjskich. Z zadanych zadań taktycznych, ćwiczonych na poligonie, warto wspomnieć, iż jednym z nich był scenariusz „przełamywanie rejonu umocnionego obrony przeciwnika”.

Co ciekawe, w ramach batalionu „Dizel” przeprowadzono częściową modernizację sprzętu pancernego, dodając starym wersjom czołgu T-72 dość szczelną osłonę ERA Kontakt-1 i osłonę siatkową na skrzynce narzędziowej z boku wieży i z tyłu, na silniku.


Prawdopodobna struktura 2. samodzielnego batalionu czołgów „Dizel” (2015)

- sztab (dowództwo)

- 4 kompanie czołgów po 10 wozów – 40 czołgów T-64/T-72

- kompania zmechanizowana na BMP-2

- grupa artylerii – 10-12 sztuk artylerii lufowej (m.in. D-30) oraz artyleria rakietowa

- pluton rozpoznawczy

 

Prawdopodobna struktura 8. samodzielnego batalionu czołgów „Awgust” (2015)

- sztab (dowództwo)

- 4 kompanie czołgów po 10 wozów – 40 czołgów T-64/T-72

- kompania piechoty zmechanizowanej na BMP-1/2, w składzie także pluton moździerzy – 3-4 moździerze 82 mm

- grupa artylerii – bateria haubic 2S1 Gwozdika - 6 sztuk, bateria haubic D-30/30A – 6 sztuk, bateria rakietowa BM-21 – 6-8 sztuk

- pluton rozpoznawczy – prawdopodobnie 3-4 wozy bojowe

- pluton łączności

- pluton zabezpieczenia

- pluton medyczny

Obie struktury z 2015 r. podane są poglądowo i obecnie mogą się różnić od podanych.

Marcin Gawęda 

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Anuluj
Leon Idas
czwartek, 24 sierpnia 2017, 23:23

Chciałbym, żeby redaktorek (trudno mi pozbyć się ironii, ale jeśli życzenie spełni - odszczekam) wytłumaczył, co oznacza słowo, cytuję: "tzw. "separatyści"". Nie dość że "tzw." to jeszcze ""separatyści"". Język polski nie znosi takiego nadmiaru "dobrych" intencji i traktuje je jako błąd językowy.

Varan
czwartek, 24 sierpnia 2017, 22:42

Dla wielu "gimnazjalistów" to pytanie będzie bez sensu, ale... Czy wsytuacji gdy nie wartokopać się z koniem, stojąc przed dylematem co robić: kupować jakieś czołgi czy/i uzdatniac obecne, nie bylo by sensowniej próbować zakupić trochę A-10? Przynajmniej mielibyśmy większe szanse zarówno w wpjnie hybrydowej jak i pełnoskalowym konflikcie. Ja wiem że tu niektórzy od razu powiedzą że to się nie uda. A kto powiedział że to się nie uda, jeśli nigdy jeszcze nie spróbowano? Modernizacja czołgów zajmuje dużo czasu, jest kosztowna i nje daje pełnej gwarancji. Na kupowanie nowych, lepszych nas nie stać. Amerykanie mają sporo A-10 które są wycofane z eksploatacji, ale ciągle można je przywrócić do stanu używalności. Co na to prawdziwi spece tutaj? Gimnazjalistów, zapraszam innym razem.

Marek T
środa, 23 sierpnia 2017, 22:13

szanowny autorze nie pisze się w j.polskim: " na Donbasie" bo to błąd... Powinno być : " w Donbasie". Pzdr

Ja
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 19:26

A za co Polska ma wspierac bantustan ukraina?n Za ulice imienia UPA? Czy za dawanie dodatkow do emerytur bandytom z UPA?

Sailor
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 16:40

Nie rozumiem dlaczego używa się takich określeń jak tzw. separatyści, rebelianci i podobnych. Jest to zwykłe zakłamywanie rzeczywistości. Powinno zgodnie z prawdą mówić o czołgach czy innym sprzęcie używanych przez wojsko rosyjskie w Donbasie.

szamot
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 16:33

Do autora ! Kiedy się wreszcie nauczycie nie żadne Debalcewe a Debalcewo. Proszę sprawdzić w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich

W3-pl
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 16:11

no i nasze Zgodne z Traktatami LM-60mm tudziesz 98mm...KTO bez ppk poDskoczy? bwp z "ppkiem" dobrym na nagie tanki z lat 70-tych?! do muzeum blisko mostu w W-wie, albo do "wprarcia" bezpiecznej Brazylii

Plot
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 14:55

"Na bazie chronienia sprzętu" ; "transferowano czołgi na Donbas"; "zadane zadania"; "siły regularnych sił" - warto też czasem przeczytać przed wysłaniem to, co się napisało.

pop
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 14:21

Kilkadziesiąt T-64 separatyści zdobyli w czasie walk- to tak gwoli ścisłości. Tylko po co to stosowanie retoryki propagandowej? Jaka operacja "antyterrorystyczna" ?-nigdy tam takiej nie było.

Przemek
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 13:48

I bardzo dobrze. Niech zrobią porządek z ukraińskimi agresorami. Polska powinna uznać niepodległość tych republik oraz oczywiście przynależność Krymu do Rosji.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama