Reklama

Nowy dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej

11 stycznia 2017, 12:58

W Szczecinie odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 12 Brygady Zmechanizowanej imienia generała Józefa Hallera płk. Piotrowi Trytkowi. Wcześniej stanowisko to zajmował gen. bryg. Dariusz Górniak.

Przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy, generał dywizji Rajmund Andrzejczak (kierujący 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną, w skład której wchodzi brygada) podkreślił, że pułkownik Trytek jest doświadczonym oficerem, bardzo dobrze przygotowanym do pełnienia tej funkcji i życzył nowemu dowódcy Błękitnej Brygady żołnierskiego szczęścia w dowodzeniu jedną z największych, najnowocześniejszych i najlepiej wyszkolonych jednostek w Wojskach Lądowych.

"Przejęcie dowodzenia tak dużą brygadą jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, a jednocześnie wyzwaniem, gdyż będzie mi trudno utrzymać poziom mojego poprzednika" – powiedział płk Piotr Trytek. Nowy dowódca podkreślił, że zna doświadczenia szczecińskich żołnierzy, ponieważ uczestniczył z nimi w misji oraz w ćwiczeniach poligonowych. 

Jak zaznaczył płk Trytek, w 2017 r. 12 Brygada Zmechanizowana będzie bardzo aktywna. "Już w styczniu wysyłamy swoje pododdziały na międzynarodowe ćwiczenia Bizon-17 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Będziemy tam uczestniczyć w manewrach wraz z wojskami holenderskimi" – zapowiedział. "W marcu oraz w kwietniu czekają nas kolejne szkolenia na obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim i Wędrzynie. Pod koniec 2017 r. żołnierze będą sprawdzani podczas ćwiczeń jesiennych" – dodał.

Płk Piotr Trytek, na podstawie decyzji ministra obrony narodowej, będzie pełnił stanowisko dowódcy Błękitnej Brygady do 30 września 2019 r.

Odchodzący ze stanowiska gen. bryg. Dariusz Górniak podkreślił, że trzy lata służby w Szczecinie były bardzo intensywne, a wszelkie cele i zadania, zostały zrealizowane na najwyższym poziomie "Rok 2014 r. to przede wszystkim dyżur części sił brygady w Siłach Odpowiedzi NATO i udział zasadniczych elementów brygady w międzynarodowym ćwiczeniu Dowódcy Operacyjnego RSZ Anakonda 2014 na poligonie w Orzyszu. 2015r. to formowanie i przygotowanie wspólnie z sojusznikami z Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej, którą miałem zaszczyt Dowodzić, zakończone międzynarodowym ćwiczeniem certyfikującym Common Challenge 15" – powiedział. Generał dodał, że w 2015 r. cała Brygada została poddana poddana kontroli okresowej przez Departament Kontroli MON i oceniona jako jedna z nielicznych jednostek w Wojsku Polskim na ocenę bardzo dobrą.

Według mjr. Macieja Paula z 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich gen. Górniak to bardzo wymagający dowódca. "Potrafił zauważyć nasz żołnierski trud. Często podczas ćwiczeń był z nami w okopach żołnierskich i widział nasze poświęcenie" – dodał.

12 Brygada Zmechanizowana jest jedną z brygad Wojska Polskiego, wyposażonych w kołowe transportery opancerzone Rosomak. Jest też powszechnie uznawana za jednostkę o relatywnie dużym stopniu ukompletowania, a co za tym idzie - wysokiej gotowości. Żołnierze z Błękitnej Brygady brali udział w misjach w Iraku i w Afganistanie.

Po zaprezentowaniu elementu musztry paradnej, w wykonaniu żołnierzy 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich, rozpoczęła się defilada pododdziałów i sprzętu wojskowego. Kolejny etap uroczystości odbył się w sali tradycji, gdzie obydwaj dowódcy podpisali stosowne dokumenty, a ustępujący dowódca generał brygady Dariusz Górniak wręczył  nowemu dowódcy Błękitnej Brygady pułkownikowi Piotrowi Trytkowi – Odznakę Pamiątkową 12 Brygady Zmechanizowanej.

PAP/12 Brygada Zmechanizowana/JP

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
PanzerWagen
czwartek, 12 stycznia 2017, 16:40

No myślę, że gen. Górniak idzie wyżej... Nic na ten temat nie ma. Ktoś wie gdzie...

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama