Reklama

Nowa oferta MEADS dla Polski. "Transfer technologii GaN"

31 stycznia 2017, 15:21
Fot. MEADS.
Reklama

Konsorcjum MEADS International przedstawiło Ministerstwu Obrony Narodowej RP swoją uaktualnioną ofertę dla programu obrony powietrznej „Wisła”.  W spotkaniu roboczym uczestniczył sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. Propozycje współpracy przemysłowej objęły między innymi transfer do Polski technologii azotku galu (GaN). Pierwszy system może osiągnąć gotowość operacyjną w ciągu 50 miesięcy od podpisania umowy. 

W bieżącym tygodniu przedstawiciele koncernu Lockheed Martin i konsorcjum MEADS złożyli w MON ofertę dla programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Jest to propozycja wypracowana w toku niemal rocznych rozmów dotyczących  m. in. transferu technologii, wymagań offsetowych oraz możliwości operacyjnych i terminów wprowadzenia do służby.

Czytaj też: Macierewicz: Kontrakty na Wisłę, Orkę i śmigłowce w tym roku. „Analizy” w sprawie F-16 

Zgodnie ze złożoną ofertą pierwsza jednostka ogniowa systemu MEADS w Wojsku Polskim mogłaby osiągnąć gotowość operacyjną (co obejmuje zarówno dostawę sprzętu jak i przeszkolenie personelu) w czasie 50 miesięcy od podpisania umowy. 

Standardowa jednostka ogniowa MEADS składa się z jednego stanowiska dowodzenia (TOC), jednej stacji radiolokacyjnej wstępnego wykrywania (SR), jednego radaru śledzenia i kierowania ogniem (MFCR) oraz czterech wyrzutni. Oferta dla Polski obejmuje 16 jednostek ogniowych. Ostateczna ich konfiguracja będzie zależna od decyzji gestora. Mogą zostać do nich wprowadzone komponenty krajowe, takie jak np. radar wczesnego wykrywania P-18PL.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości przedstawienia szczegółowej oferty Ministerstwu Obrony Narodowej – stwierdził w Warszawie Tom Oles, wiceprezes Lockheed Martin Missiles and Fire Control ds. MEADS - Jeśli system MEADS zostanie wybrany dla realizacji programu Wisła, polski przemysł zbrojeniowy będzie czerpać korzyści z wdrożenia nowych technologii i przyszłej sprzedaży MEADS, we współpracy ze światowymi liderami w zakresie obronności.

Czytaj też: MEADS proponowany dla szwedzkiego systemu przeciwlotniczego

W ofercie MEADS International dla polskiego przemysłu znalazła się między innymi propozycja transferu technologii produkcji komponentów opartych o azotek galu (GaN), który może w przyszłości zastąpić stosowany obecnie w systemie MEADS arsenek galu (GaS). Przedstawiciele konsorcjum zwracają również możliwość uwagę na możliwość implementacji polskich komponentów w systemie, takich jak np. stacje radiolokacyjne.

Jest to część szerszej propozycji udziału w konsorcjum MEADS International, która stanowi od początku element jego oferty. Tym samym spółka PGZ wraz z koncernami MBDA i Lockheed Martin mogłaby stać się udziałowcem w MEADS International. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Anuluj
Zdz
środa, 1 marca 2017, 10:52

W PEŁNI POPIERAM WSZYSTKO, CO ZAGRANICZNE JEST THE BEST. Nasi inżynierowie naprawdę nic nie potrafią. Myśl techniczna nie istnieje, doprawdy! RP nie potrzebuje miejsc pracy! Dalsze słowa to strata czasu na Wasze, trzy po trzy

aron
sobota, 25 lutego 2017, 17:34

Proca Dawida oferta Izraelska ,

KrzysiekS
sobota, 4 lutego 2017, 02:52

Dla wszystkich link do przeczytania. http://patriotsystems.pl/

ojejek
środa, 1 lutego 2017, 20:54

Coś mi to ruskie kuby przypomina stacja + 4 wyrzutnie. Pada stacja, pada cała bateria :P

gru
środa, 1 lutego 2017, 02:05

"Transfer technologii GaN" Prawie sie posikalem ze smiechu. Obiecuja transfer technologii GaN do kraju w ktorym nigdy nie bylo nawet fabryki polprzewodnikow.

rmarcin555
wtorek, 31 stycznia 2017, 23:12

Nie ma mowy o zakupie OPL bo zwyczajnie nie ma pieniędzy. Tak jak ich nie było na śmigłowce. Antoni zaczyna swoją ulubioną grę: grę na czas.

Willgraf
wtorek, 31 stycznia 2017, 20:46

kolejne bzdety Lockheeda 5 lat to szmat czasu !!! to są gruszki na wierzbie !

dimitris
wtorek, 31 stycznia 2017, 19:41

do moderatora: sorry, pomyliłem się i nie w tym artykule wczytałem komentarz z filmikiem o tornado-S

dimitris
wtorek, 31 stycznia 2017, 19:40

Tu jest rosyjski filmik propagandowy, "Tornado-S drugie w skuteczności po broni jądrowej"

Rozbawiony
wtorek, 31 stycznia 2017, 16:17

A USA nam zaproponowało... zrobienie do Patriot antenek IFF z drutu w ramach "transferu" technologii... :-P

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama