Reklama

Niemiecko-holenderskie wojska pancerne ruszają do Polski

10 stycznia 2017, 17:37
Leopard Bison
Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann

W Niemczech rozpoczynają się ćwiczenia Bison Drawsko, w których wezmą udział między innymi żołnierze 414 niemiecko-holenderskiego batalionu pancernego. Uczestniczące jednostki zostaną także przerzucone do Polski, na poligon w Drawsku Pomorskim. Ze strony Wojska Polskiego ma wziąć w nim udział około 500 żołnierzy.

Jak czytamy w komunikacie Bundeswehry, w manewrach Bison Drawsko weźmie udział jedna kompania 414 batalionu pancernego, złożonego z pododdziałów niemiecko-holenderskich i uzbrojonego w czołgi Leopard 2A6. Głównym ćwiczącym jest holenderska 43. Brygada Zmechanizowana (podstawowe uzbrojenie to BWP CV-9035NL), a łącznie w szkoleniu weźmie udział nawet 4500 żołnierzy, z Holandii, Polski, Niemiec, Estonii, Kanady i USA.

Ćwiczenie Bison jest ćwiczeniem holenderskim (...) Potwierdzamy, że ćwiczenie odbędzie się w Polsce i weźmie w nich udział ok 500 polskich żołnierzy. Ćwiczenie odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Ćwiczenie nie jest korelowane z przerzutem ABCT.

ppłk Szczepan Głuszczak, Dowództwo Generalne RSZ

W rozmowie z Defence24.pl ppłk Szczepan Głuszczak z Dowództwa Generalnego RSZ zaznaczył, że głównym organizatorem jest strona holenderska. Potwierdził jednak, że manewry odbędą się „na przełomie stycznia i lutego”, z udziałem około 500 wojskowych z Polski.

Formalnie ćwiczenie rozpoczyna się 11 stycznia. W jego pierwszym etapie kompania z 414 batalionu będzie ćwiczyć na poligonie Jägerbrück w północno-wschodnich Niemczech, w pobliżu granicy z Polską. Zostanie ona podporządkowana jednemu z holenderskich batalionów.

W drugiej fazie manewrów niemiecki pluton zostanie podporządkowany innemu holenderskiemu batalionowi, a następnie będzie przemieszczony na polski poligon w Drawsku Pomorskim. Według strony niemieckiej ma to nastąpić 11 lutego (przypuszczalnie już wcześniej w Polsce będą ćwiczyć inne jednostki, w tym holenderskie), natomiast całe manewry zakończą się w drugiej połowie tego samego miesiąca.

W trakcie manewrów Bison Drawsko będą prowadzone szkolenia holenderskiej brygady w nowej strukturze. Została ona bowiem operacyjnie podporządkowana niemieckiej 1. Dywizji Pancernej, natomiast w jej skład wszedł 414 batalion pancerny Bundeswehry (z jedną kompanią holenderską). Ta ostatnia jednostka miała być pierwotnie formacją rezerwową, ale w związku ze zmianą otoczenia bezpieczeństwa ma stopniowo osiągnąć pełną zdolność bojową.

Należy zauważyć, że po cięciach przeprowadzonych wskutek kryzysu gospodarczego holenderska armia miała w ogóle nie dysponować czołgami podstawowymi. Partię stu Leopardów 2A6 sprzedano do Finlandii. W brygadzie będzie jednak prawdopodobnie wykorzystywanych kilkanaście pozostałych Holendrom czołgów, będzie ona też mogła w swoim składzie posiadać pełnowartościowy batalion pancerny. Z kolei Niemcy zwracają uwagę na znaczenie współpracy z Holandią w kontekście dążenia do wzmocnienia europejskiej obronności.

Warto przypomnieć, że również Wojsko Polskie rozszerza współpracę z niemieckimi siłami zbrojnymi w zakresie wojsk pancernych. W drugiej połowie ubiegłego roku pododdziały niemieckiej 41. Brygady Zmechanizowanej uczestniczyły w ćwiczeniach różnych jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W 2015 roku zdecydowano, że niemieckiej brygadzie zostanie podporządkowany jeden z batalionów pancernych 34. Brygady Kawalerii Pancernej, a 34 BKPanc. – jeden z niemieckich batalionów piechoty zmechanizowanej z 41. Brygady. Takie rozwiązanie miało na celu między innymi zwiększenie interoperacyjności (zdolności współdziałania) armii obu państw, a także ogólnej gotowości obydwu jednostek. Oczywiście oba państwa zachowują pełną swobodę w decydowaniu o użyciu sił w czasie pokoju i wojny.

Współpracę wojskową z Niemcami, w tym w kontekście ustaleń szczytu NATO w Warszawie wysoko ocenia minister obrony Antoni Macierewicz. Porozumienie stanowiące podstawę dla wzajemnego podporządkowania batalionów zostało zawarte jeszcze przez poprzedniego szefa MON, Tomasza Siemoniaka.

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
niki
środa, 11 stycznia 2017, 10:43

Wolałbym aby ci "nasi niemieccy sojusznicy" ćwiczyli u siebie.

Kris74
środa, 11 stycznia 2017, 12:04

Wolisz sojuszników zza wschodniej granicy?

Aaa
wtorek, 10 stycznia 2017, 20:28

A Francja ?

Bolo
środa, 11 stycznia 2017, 01:00

Kalifat Francuski pozostaje neutralny dla działań szkoleniowych NATO.

sęk
środa, 11 stycznia 2017, 23:08

Wartość merytoryczna tego ćwiczenia dla armii tak niemieckiej jak holenderskiej jest żadna, tak jak wartość bojowa tej wspólnej brygady jest żadna. Jak mawiają Rosjanie, to "telewizjonnaja brigada"... i chyba mają rację. Niemieckie armia nie ma właściwej wartości bojowej takiej jakiej należałoby oczekiwać. To siły bez siły.

Jerzy
środa, 11 stycznia 2017, 22:11

Trump ma racje, widac to po Holandi. W czasie kryzysu pozbylis sie 100 czolgow. Amerykanie beda sie zadluzali i ich bronili. Typowe podejscie socjalistow.

heyyy
piątek, 28 kwietnia 2017, 02:11

holenderskie wojska sa jeszcze na Litwie?

Tom
wtorek, 10 stycznia 2017, 18:48

Pewien mały problem z mojego punktu widzenia stanowi brak symetrii. My im podporządkujemy batalion uzbrojony w czołgi Leopard 2A5 natomiast oni nam batalion wyposażony w stare BWP Marder.

Vvv
wtorek, 10 stycznia 2017, 20:36

Ktory zostanie przezbrojony w bwp puma. A co my mamy im dac? Bwp-1 czy t-72m1?

nick
środa, 11 stycznia 2017, 13:16

To Holendrzy mają jakieś czołgi te 16 szt co nie sprzedali

Oskar
wtorek, 10 stycznia 2017, 18:07

Chwila skoro Niemcy jadą to kto będzie blokował przejazd ? :D

Boczek
wtorek, 10 stycznia 2017, 20:51

Oskarze, nigdy nie było żadnej blokady -to internetowe pierduły. Niemcy wyznaczyli inna trasę, ze wzgledu na przebudowę jednej z autostrad, gdzie pewne "tymczasowe" odcinki nie miałyby odpowiedniej nośności.

bebe
wtorek, 10 stycznia 2017, 23:34

Kompania czołgów? hoho, postawili wysoko poprzeczkę Francji

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama