Reklama

Niemcy: rekordowa sprzedaż broni na Bliski Wschód

16 listopada 2017, 17:11
209 typ
Fot. mod.gov.eg.

Tegoroczny eksport broni do Arabii Saudyjskiej i Egiptu w trzecim kwartale wzrósł ponad pięciokrotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2016 roku. Dane przedstawione przez ministerstwo gospodarki spotkały się z krytyką niemieckiej lewicy - podaje Deutsche Welle.

Informacje na temat eksportu broni do dwóch państw Bliskiego Wschodu zostały opublikowane na prośbę posła Lewicy Stefana Liebicha. Wynika z nich, że w trzecim kwartale tego roku wartość uzbrojenia sprzedanego do Arabii Saudyjskiej oraz Egiptu wyniosła odpowiednio 150 mln euro i 300 mln euro - w 2016 r. ta liczba wynosiła 41 mln euro i 45 mln euro. Ogólna wartość eksportu za trzeci kwartał wyniosła w tym roku 1,27 mld euro, z czego sprzęt o wartości 871 mln euro został sprzedany do krajów spoza UE i NATO.

Z informacji odtajnionych w lipcu wynika, że Niemcy sprzedały władzom w Rijadzie m.in. łodzie patrolowe oraz 110 wojskowych ciężarówek. Nie wiadomo jednak, za jaką kwotę Arabia Saudyjska nabyła sprzęt. Jeszcze mniej szczegółów ujawniono w przypadku Egiptu, jednak deputowany Liebich już wystąpił do władz o więcej informacji w tej kwestii. Egipt i Arabia Saudyjska są jednocześnie odpowiednio pierwszym i drugim największymi odbiorcami niemieckiego uzbrojenia spośród państw trzecich. Na trzecim miejscu znajduje się Izrael. 

Czytaj także: Patrioty na straży Bliskiego Wschodu. Ponad 100 przechwyceń od 2015 roku?

Niewykluczone, że wkrótce przepisy dotyczące eksportu broni zostaną zaostrzone - partia "Zieloni" uczestnicząca w rozmowach dotyczących powołania nowego rządu chce wprowadzenia większych obostrzeń dla sprzedaży uzbrojenia poza granice Niemiec i w związku z tym proponuje wprowadzenia specjalnej ustawy regulującej tę kwestię. 

Czytaj także: Niemcy kończą z "nieetycznym" eksportem broni?

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
PolExit
piątek, 17 listopada 2017, 20:05

Brawo Niemcy!

xd
piątek, 17 listopada 2017, 08:41

szczęście że zachód jest wierny swoim wartościom i nie sprzedaje uzbrojenia ani nie współpracuje z państwami nie demokratycznymi i takimi gdzie łamane są prawa człowieka

Boczek
piątek, 17 listopada 2017, 20:12

http://www.defence24.pl/699587,modernizacja-wojsk-pakistanu-szansa-dla-pgz

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama