Wspólne ćwiczenia Sił Powietrznych Polski i Ukrainy

OPUBLIKOWANO: Wtorek, 11 Marca 2014, 10:26
mig-29 malbork

Ukraińskie Ministerstwo Obrony informuje o przygotowaniach do międzynarodowych manewrów lotniczych „Bezpieczne Niebo”, w których mają wziąć udział Siły Powietrzne z Polski. Ćwiczenia mają być realizowane od maja do lipca 2014 roku – informuje na stronie internetowej resort obrony Ukrainy.

 

Obecnie Ukraińskie Siły Powietrzne rozważają zorganizowanie spotkania z międzynarodowymi ekspertami, które ma pomóc w przygotowaniu ćwiczeń. W manewrach mają brać udział samoloty MiG-29 i Su-27 Sił Powietrznych Ukrainy oraz polskie maszyny MiG-29 i F-16.

Ćwiczenia w swoim zakresie mają objąć taktyczne treningi wykrywania czy przechwytywania celów powietrznych. Dodatkowo planuje się dyskusję nad wymianą informacji dotyczącą międzypaństwowego ruchu powietrznego, a także ustalenie tras dla statków powietrznych przemieszczających się pomiędzy Ukrainą i Polską.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

59 komentarzy

rrrrrr Niedziela, 08 Czerwca 2014, 23:07
nasz rząd rzeczywiście chce w tytę od ruskich. Głupie posunięcia i już mnie to zaczyna drażnić !!!
okapoka Sobota, 22 Marca 2014, 0:27
Niech ćwiczą. Te same wersje maszyn mają ruscy. Dobrze będzie wiedzieć jak to w szybki i prosty sposób zestrzelić ;) A dodatkowo jeśli miałyby być jakieś loty nad Ukrainą to proponuje z efów zmazać szachownice tak dla jaj, a z mundurów odkleić naszywki :D
Rambo Czwartek, 13 Marca 2014, 19:21
mam nadzieje ze beda cwiczyc nad niebem polskim, bo ukrainski Rzad jest nieuznawany w Rosji wiec bylo by to glupie posuniecie. Niech cwicza dodatklowo Amerykanie i Litwini. Rosja ma chyba tylko 600tysiecy wojska, na wschodzie potrzebuje 1/3 zeby sie chronic, na poludniu na Kaukazie potrzebuje 1/3 bo ich Islam zaleje no wiec moga max zucic 300tysiecy na wschod, musza przesc ukraine, wiec zostanie 200, atakujacy musi miec przewage 2do3 krotna zeby miec szanse wiec nasze 100 tysiecy powinno byc ok, wcale niejest tak zle, narazie bym w portki nierobil.Ale powinmysmy sie zbroic a nie prowokowac Rosji takimi cwiczeniami, a moze sprawdzimy ich granice powietrzne w obwodzie Kalingradzkim, no chyba lepiej nie.
x Niedziela, 23 Marca 2014, 10:55
Litwini nie posiadają bojowego lotnictwa myśliwskiego.
Strateg domowy Środa, 12 Marca 2014, 10:49
Wg mnie USA i GB dziś walczą o swój autorytet na całym świecie, bo Putin Rosji już go zniszczył. teraz dwa pierwsze mają perspektywę albo zostania wiarygodnymi partnerami i stronami umów albo nikt z nimi poważnie nie będzie interesów robił, bo oni potem umów nie dotrzymują skoro skutecznie ich nie realizują. Utrata gigantycznych zysków i pozycji na całym świecie grozi właśnie GB i USA. Co oni teraz zrobią z Putinkiem ? Propaganda rządów państw świata nie przekonają , tu będą liczyć się fakty. Tu mamy teraz walkę o władzę poszczególnych rządów u siebie, bo to zaważy w krajach wewnątrz ale i na świecie, bo wiarygodność daje sojusze i zarobek krajom sygnatariuszom umowy budapesztańskiej. Jeżeli USA i GB nie obronią integralności Ukrainy to w konsekwencji te kraje dotknie infamia i ostracyzm ledwie kamuflowany dyplomacją na całym świecie. No, chyba, że Putina wyrzuca z Ukrainy. On wtedy może stracić władze u siebie, bo dyrdymały ludziom od 16 lat wciska piorąc im mózgi, a teraz ludziska się zdziwią. Ale nawet i głos ludu ciemnego nie straszny. Gorzej, bo ostre sankcje, blokada, zimna wojna odetnie kasę zgromadzoną na Zachodzie wszystkim Rosjanom i towary tym w kraju biedniejszym. Zachód szybko zbuduje sobie linie dostaw surowców. Rosja zaś straci bardzo dużo. Pytanie czy Zachód jak Judasz za srebrniki sprzeda swój honor za kasę srebrniki czy zachowa twarz i siłę nawet zwiększy ultymatywnie wypychając Putina z Ukrainy ? Z kim warto będzie trzymać okaże się niebawem, bo prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Waży się przyszłość nie tylko USA, GB i FR, ale i przebiegłych Niemców i Europy środkowej, a nawet interesów afrykańskich Francji itd. Rozpoczęło się nowe rozdanie. Możecie być tego pewni, bo na kłamstwie nic trwałego zbudować się nie da. Przyjaźni prawdziwych między narodami zaś nie złamie nikt. To apropo`s Ukrainy i naszych słowiańskich krajów bratnich demokratycznych choć trochę. Zadziwia mnie hipokryzja Zachodu łojącego kasę na zbrojeniu Rosji, a ta jak 1939 znów dąży do rewizji porządku światowego na wzór Stalina. My Polacy drugi raz w farsie zdemoralizowanych bogaczy globalnych nie chcemy brać udziału. Polska zawsze otwarta jest do równoprawnych stosunków z każdym. Gorzej, bo inne narody jeszcze nie dojrzały do tego.
pacodegen Środa, 12 Marca 2014, 8:44
Amerykanie gwarantowali Ukrainie a Polacy się wpychają, Amerykanie zniosą wizy Ukraińcom, ale nie nam! Tyle z tego mamy i mieć będziemy! Taka nasza skuteczność, dymają nas wszyscy, a my się dajemy, bo mamy to we krwi!! Po wojnie ZSRR, a teraz USA, różnicy za wielkiej nie ma w czołobitności!
Maciej3 Wtorek, 11 Marca 2014, 23:03
informuje resort obrony ukrainy -dobrze ,ze ktos o tym napisał .Jakos nigdy razem nie ćwiczyli ?Pewnie się dowiemy ,ze takie ustalenia były juz dawno po wizycie w sierpniu w Radomiu ;)
Maciej3 Wtorek, 11 Marca 2014, 23:02
informuje resort obrony ukrainy -dobrze ,ze ktos o tym napisał .Jakos nigdy razem nie ćwiczyli ?Pewnie się dowiemy ,ze takie ustalenia były juz dawno po wizycie w sierpniu w Radomiu ;)
romek Wtorek, 11 Marca 2014, 16:59
Uczyl Marcin Marcina a sam glupi jak swinia. I tyle w tym temacie.
Wlad:o) Wtorek, 11 Marca 2014, 18:48
Poziom Twojego komenatarza??? To jakby "waz wiatra puscil" wez idz sie wykakaj w inne miejsce
Gladius Wtorek, 11 Marca 2014, 15:45
Bardzo dobrze przemyslana decyzja, licze ze dolacza sie jednak inne z kraje Europy Srodkowej i wschodniej <<choc nawetsymbolicznie>> oraz lotnictwo kontynentalne NATO, tak twardo trzeba odpowiedziec na eskalacje napiecia przez Rosje moim zdaniem te manewry powinny rozpoczac sie juz a nie dopiero w Maju
k. Wtorek, 11 Marca 2014, 14:28
Bardzo dobrze, trzeba umieć powiedzieć stop ruskim zapędom, jak nas zaczepia na ćwiczeniach, to zaczepia też Nato. Lepiej zatrzymać Ruskich nad Dnieprem niż nad Wisłą.
Banita Wtorek, 11 Marca 2014, 14:01
a ktos mi wytlumaczy dlaczego tych cwiczen nie mogą z nimi prowadzic amerykanskie f-16 z polskich baz i f -15 z Litwy ? po co my sie tam pchamy? ameryka kazala Sikorskiemu a on jak ten IDIOTA.sabotaz kraju w wykonaniu naszych wladz
alibaba Wtorek, 11 Marca 2014, 15:10
Właśnie dotknąłeś sedna sprawy. To jankesi i brytole obiecali Ukraińcom nietykalność więc teraz niech sobie ćwiczą wspólnie.My co najwyżej ( i to już dawno powinniśmy robić ) w ramach "bratniej pomocy " powinniśmy kupić od nich Migi, części i uzbrojenie jak i wiele innych elementów uzbrojenia......
z prawej flanki Środa, 12 Marca 2014, 13:24
@alibaba ; zadziwiasz mnie panie Komentatorze coraz bardziej - zastanawiam się ,czy podobne pomysły wymyślasz z czystej przekory czy rzeczywiście tak wlaśnie widzisz model funkcjonowania SZ i pozyskiwania przez nie sprzętu? Realizując po takim kierunku doposażanie naszej armii w niezadługim czasie brakowałoby w niej już tylko przysłowiowego "dziada i baby" a więc mielibyśmy nad Wisłą odpowiednik gruzińskiej armii AD.2oo8 roku... Pozyskaliśmy przecież w ramach "braterskiej" wymiany ,pomocy i kupna za jedno euro maszyny z Czech i Niemiec i jak na razie chyba już wystarczy...Wystarczy ,aby znowu nie zastanawiać się przez kolejna dekadę ; modernizować głębiej czy tylko ; za przeproszeniem wielkim - doposażyć w nowe radiostacje , światelka i natowskie malowanie? To już przerabiliśmy i nadal bezowocnie przerabiamy a pozyskane MiGi coraz bardziej odstaja od wymagań współczesnego pola walki ; czy warto zatem jeszcze myśleć o ich dalszej eksploatacji do tego 2025 roku? No ,chyba nikt w tej chwili już na serio tego nie rozpatruje (chociaż?skoro pan minister Siemoniak zamierza jeszcze użyć defibrylatora do suk...) a Komentator postuluje nabycie kolejnych... Postawiono kilkanaście lat temu na F-16? Postawiono ; no to nolens volens ten kierunek trzeba trzymać ,aby chociażby zachować podstawową i jak najbardziej pożądaną standaryzację sprzętu - skupić się na nabyciu do nich nowego ofensywnego uzbrojenia czy myśleć o zakupie samolotów do kolejnych eskadr.P.
Slezak Wtorek, 11 Marca 2014, 20:32
Nu, alibaba dirży diengi...
MarcinK Wtorek, 11 Marca 2014, 20:32
Nawet niezdajesz sobie sprawy jakie bzdury piszesz . Rosyjskie uzbrojenie coraz bardziej odstaje jakosciowo . Poczytaj sobie o zakupie MiGow-29 przez algerie albo o Su-27/30 mowi sie w Indonezjii ( do zblizajacego sie przetargu niezaproszono jedynie producentow rosyjskich bo Indonezyjczycy wprost mowia ze Rosjanie ich oszukali z mozliwosciami tych samolotów i tamtejsze władze jasno powiedziały ze niechca juz kupowac rosyjskich samolotów ) , Malezja przedwczesnie musi wycofac swoje MiGi-29 bo rosjanie oszukuja ich z dostawami czesci na duza skale a dla nas zawyzaja cene silnikow RD-33 czy czesci zamiennych .
Prestancie pisac głupoty ze ameryka kazala . Cwiczenia z Ukraina sa potrzebne
l4rsoN Wtorek, 11 Marca 2014, 17:21
Ty prorosyjski zdrajco, pogódź się z tym, że żadnych MiG-ów nie kupimy, ani nic ruskiego. Jeśli Ukraina wejdzie do NATO i zacznie produkować uzbrojenie w pełni kompatybilne z natowskim, wtedy oczywiście można będzie szeroko współpracować z ich przemysłem.
alibaba Wtorek, 11 Marca 2014, 21:43
l4rsoN widzisz synku nim kogoś kogo nie znasz drugi raz nazwiesz zdrajcą, zastanów się czy masz niezbite na to dowody. Myślę że je posiadasz a/w czekam na zarzuty a jeżeli ich nie masz to po prostu przeproś i tyle.
Odnośnie produkowanego przez Ukrainę uzbrojenia w tym wypadku chodzi np.o Miga 29 udowodnij że nie jest kompatybilny z NATO ale konkretnie nie tylko że to produkt ruski i tyle......
drozd Środa, 12 Marca 2014, 22:00
Ukraina nie produkuja MiGow-29 . jedynie moze je sprzedac z tych co posiada w magazynach . a to sa maszyny niemodernizowane wyprodukowane w latach 70 i 80 czyli stare zle serwisowane z przestarzalymi systemami radiolokacyjnymi brak unifikacji z uzbrojeniem NATO-wskim oraz kokpit o bardzo niskiej ergonomi jak na Natowskie standardy . mozna wymienic wiele jeszcze braków i niekompatybilnosci z NATO tylko czy przyjmiesz to do wiadomosci?
BieS Środa, 12 Marca 2014, 1:37
Za tę "kompatybilność" musieliśmy sobie zapłacić, bo te "cudeńka" wcześniej nie wiedziały, że ktoś je namierza z odległości 150 kilometrów.
BieS Środa, 12 Marca 2014, 1:07
To oni coś produkują ze sprzętu lotniczego? Gdzie? Ile sztuk rocznie? Gdzie sprzedają?
Darek S. Wtorek, 11 Marca 2014, 13:10
Dlaczego na tych ćwiczeniach nie będzie Turków ?
gggg Niedziela, 08 Czerwca 2014, 23:11
dobre pytanie, generalnie turków to nigdzie nie ma, nawet nie manewrują. To jest wszystko ciekawe i nie zrozumiałe.
Darek S. Wtorek, 11 Marca 2014, 13:07
Czy aby nasi sojusznicy zgodzili sie na przekazanie wiedzy, którą planujemy przekazać Ukraińcom. Czy na Ukrainie zachowali wszystkie teczki swoich agentów. Jak dla mnie wszelkie informacje przekazane Ukraińcom wpadną w ręce Moskwy. No ale trzeba im jakoś pomóc, to nie ulwga kwesti, tylko w mądry spsób.
leszek Wtorek, 11 Marca 2014, 12:37
Widać że ruska agentura już na forach pracuje. Nic wam to pachołki nie da.
sec Wtorek, 11 Marca 2014, 21:41
Niestety obawiam się że to wcale nie jest ruska agentura. To się po prostu nazywa wrodzona głupota.
Pilot Wtorek, 11 Marca 2014, 11:56
Może nasi Europejscy sojusznicy z NATO by również PRZEĆWICZYLI Z NAMI I UKRAIŃCAMI?
Chyba nie boją się Putina?
olo Wtorek, 11 Marca 2014, 11:47
Troszku się wyrywamy za bardzo - lepiej się skoncentrować na nakłanianiu UE do wspierania Ukrainy a kasę ładować we własną obronność - zwłaszcza obronę terytorialną. Drażnienie Rosji jest bez sensu a współpracę militarną to można ustalać z Ukrainą po uspokojeniu sutuacji i po wyborach na Ukrainie. Obawiam się, że nasi politycu zgrywają odważnych bo idą wybory i trzeba powalczyć o radykalny elektorat z PIS.
polana Wtorek, 11 Marca 2014, 11:33
bardzo dobre posunięcie - Ruski uwielbiają sytuacje proste. taką byłoby pozostawienie Ukrainy samej sobie. Obecnie jeśli zaryzykują atakiem automatycznie rzucają sie na głęboką wode. Uczmy się na błędach z lat 30' .... a nie pozwalajmy na neoimperialnej polityki Kremla krok po kroku, udając że to wszystko nas ominie.
polana Wtorek, 11 Marca 2014, 11:50
... na realizacje ....
Krzysztof Jarzynka Wtorek, 11 Marca 2014, 11:24
Żenada. Sikorski za taką politykę powinien trafić pod Trybunał Stanu! Naraża nas kraj na polityczny i ekonomiczny rewanż Moskwy. I to w imię czego? Dobrosąsiedzkich relacji z nacjonalistycznym rządem ukraińskim?
maniek Wtorek, 11 Marca 2014, 15:01
to tylko Rosja może ćwiczyć, a my nie? nie rozumiem Twojego myślenia... mówiąc nacjonalistycznym, powielasz jedynie propagandę Kremla!
MRSS Wtorek, 11 Marca 2014, 11:55
Mówiąc "nacjonalistycznym" masz na myśli prześladowanie Rosjan na Krymie? Czy kult banderowców?
Jeśli pierwsze, musiałbyś posługiwać się optyką Moskwy. W co wątpię.
Jeśli drugie to – biorąc pod uwagę emocjonalne nacechowanie Twojej wypowiedzi – musiałbyś zakładać, że sympatia do Stepana Bandery jest antypolska. Otóż nie jest. Tak samo jak nasza sympatia do Piłsudskiego nie jest wymierzona w Rosję. To bohater narodowy, ikona, w pewnym sensie założyciel państwa i wg ich optyki tak należy na niego patrzeć, a nie przez polski pryzmat rzezi na Wołyniu i w Małopolsce.
Chyba, że ich rzekomy nacjonalizm definiujesz w jeszcze inny sposób?
Luk Wtorek, 11 Marca 2014, 11:42
Ooo!!! Kuklinowski!!!
Banita Wtorek, 11 Marca 2014, 14:12
takie to zabawne? przy pelnej swiadomosci naszych wladz o braku jakiejkolwiek obrony przeciwlotniczej wychylanie sie na drugie mocarstwo swiata to samobojstwo. To nie sa 2 dniowe cwiczenia tylko stale wspolne loty przec maj, czerwiec, lipiec ! szansa ze ktoras maszyna wda sie w zaczepki z rosyjskimi mysliwcami jest wysoka. teraz powinnismy siedziec cicho i kupowac w trybie pilnym asterki albo patrioty (lepiej asterki, najlepij bez przetargu). mamy do czynienia z ewidentnym dzialaniem wladz na szkode panstwa
Maniek Wtorek, 11 Marca 2014, 15:07
to lepiej dać się zgnoić Putinowi i siedzieć cicho jak mysz pod miotłą? Jak teraz mu pozwolimy to przyjdzie czas na kraje bałtyckie, skandynawskie i Polskę. Tak czy siak czeka nas starcie z Rosją, bo od 15 lat Rosja się do tego przygotowuje - żeby odzyskać ZSRR.
Andrew Wtorek, 11 Marca 2014, 10:59
Jeśli to prawda to mimo mojejego negatywnego stosunku do poczynań Rosji trochę przeginamy, tzn. nasi politycy. Wychodzimy przed szereg i możemy przed tym szeregiem sami zostać , sam na sam z Rosją :(. Oby tak nie było.
3 miliony żołnierzy przeciwko 100 tyś , jesteśmy w dup...e. Samymi rakietami nawet bez głowic jądrowych zniszczą cały nasz kraj. Nie mamy żadnej obrony plot i przeciwrakietowej. wszystko co wystrzelą spadnie tam gdzie zostało wycelowane.
MRSS Wtorek, 11 Marca 2014, 11:59
Chyba niepotrzebnie zawężasz kwestię do rozwiązań militarnych. Otwartej wojny z udziałem Polski raczej nie należy się bać. Złośliwości natury politycznej czy gospodarczej już tak.
oskarm Wtorek, 11 Marca 2014, 11:37
Andrew, Rosjanie maja w sluzbie tylko 766 tys zolnierzy... Tak gwoli scislosci.
edek Wtorek, 11 Marca 2014, 14:10
hmmmm ciekawe skad masz takie dane?

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Federacji_Rosyjskiej

Dane mowia co innego...
G Wtorek, 11 Marca 2014, 14:57
Wikipedia podaje przestarzale dane .
Strieła Wtorek, 11 Marca 2014, 10:57
Stop !!! Chcecie aby rosyjskie lotnictwo dołączyło do tych "ćwiczeń" ? Tylko z tym że my będziemy robić za cele dla rosyjskich rakiet.
SARMATA Wtorek, 11 Marca 2014, 13:30
DLACZEGO POZWALACIE NA KOMENTARZE TAKIEGO RUSKIEGO BARACHŁA
ziom Wtorek, 11 Marca 2014, 13:04
Przykro mi, Wania, słabo ci wyszło, staraj się lepiej ;)
polomarket Wtorek, 11 Marca 2014, 10:51
To nie są polskie samoloty i polscy piloci, takie F-16 można w Polsce kupić w każdej Biedronce! ;)))
jaan Wtorek, 11 Marca 2014, 16:04
Gdyby przyleciały samoloty z Finlandii ze swoją flagą, która ma elementy przypominające swastykę to by była sensacja dla Rosjan.
BieS Środa, 12 Marca 2014, 1:41
Dobrze się zastanowiłeś? Czy za dużo wypiłeś?
aircrash Wtorek, 11 Marca 2014, 11:03
Rewelka:) Pamiętajmy tylko o odpruciu naszywek:)
k. Wtorek, 11 Marca 2014, 14:58
W razie czego oświadczy się, że naszywki są ze sklepu z pamiątkami:)
Liliputin Wtorek, 11 Marca 2014, 10:40
Po co wsadzacie kij w mrowisko????
Macie na tyle silną armie aby wziąść na siebie wszelkie konsekwencje tej dość ryzykownej zabawy??
Nie chce by moje dzieci umierały za debilizmy naszych niedorozwiniętych mocodawców!!
BieS Środa, 12 Marca 2014, 1:43
"Wziąć", a nie ""wziąść". Nie masz automatycznego korektora?
jaan Wtorek, 11 Marca 2014, 11:02
Takie ćwiczenia powinny się odbywać wspólnie z Luftwaffe a najlepiej z NATO
ziom Wtorek, 11 Marca 2014, 10:57
Wracaj na onet albo gazeta.pl. Ukraińcy potrzebują wiedzy polskich pilotów w sposobach przechwytywania rosyjskich samolotów, które NATO ma rozpracowane i przećwiczone na wiele sposobów. Problemem jest ukraiński standard samolotów, ale zawsze można się pewnych rzeczy nauczyć. W lipcu to może być po sprawie...
polak Wtorek, 11 Marca 2014, 10:55
Twoje dzieci w Moskwie są bezpieczne :)
tuis Wtorek, 11 Marca 2014, 11:28
Aż miło patrzeć jak rosyjska agentura i podrzędni prowokatorzy pracują.
Działajcie nie ustawajcie nasze służby będą miały czas żeby was i wasze metody psychologiczne rozpracować.

Ciekawsze co będzie jak sytuacja na Ukrainie zacznie się w końcu normalizować i zaczną się prawdziwe szachy polityczne. Pewne wtedy nie w internecie ale w telewizji i gazetach zobaczymy rosyjską agenturę wpływu z wyższej półki. Warto patrzeć będzie kto będzie nam wmawiał jak to cywilizowany i rozsądny jest Putin i rosyjski naród.
Ciekawe czy ruscy obudza : Kata, Minima i Olina.
miron Wtorek, 11 Marca 2014, 12:45
Jankeska agenture tez widac jak na dloni
jaan Wtorek, 11 Marca 2014, 11:39
;) Należy również pamiętać że od 2008 roku w Polsce nie złapano szpiega z Rosji. Jesteśmy bezbronni.
Warto przeczytać Sprawę Honoru. Tam jest bardzo dobry opis jak działa machina propagandowa ZSRR a teraz Rosji.
Rosja jest mistrzem w rozgrywaniu takich sytuacji. W końcu płaci mediom to również wymaga (poprzez fundusze inwestycyjne, reklamy itp itd).
MRSS Wtorek, 11 Marca 2014, 12:02
Nie powiedziano publicznie, że nie złapano. A to nie jest tożsame z "nie złapano". ;)