Dziękujemy Email dodany do subskrypcji.

Święto 13. Dywizjonu trałowców

OPUBLIKOWANO: Sobota, 06 Kwietnia 2013, 0:46
Zdj 3 Robot
Zdj 2 Łódź
  • Zdj 3 Robot
  • Zdj 2 Łódź
W Gdyni odbyły się uroczystości z okazji 67. rocznicy utworzenia 13 Dywizjonu trałowców – jednostki przeznaczonej do wykonywania wszelkich zadań związanych z wojną minową na morzu.

Z tej okazji na wszystkich okrętach tej jednostki wojskowej podniesiono wielką galę banderową i zorganizowano festyn dla mieszkańców Trójmiasta. Były pokazy okrętów, sprzętu nurków minerów, przejażdżki szybką łodzią motorową patrolu saperskiego GNM-131 (grupa nurków – minerów), pokaz ratownictwa morskiego, akcji przeciwpożarowej i ratowniczej. No i gościom zaserwowano prawdziwą wojskową grochówkę.
Święto byłą też okazja do zapoznania się z tą bardzo zasłużoną jednostką wojskową oraz sprzętem, jaki ona wykorzystuje. Jeżeli chodzi o osiągnięcia to jest się czym pochwalić. 13 Dywizjon dziedziczy tradycje Dywizjonu Ćwiczebnego, który w 1921 roku przejął pierwsze w niepodległej Polsce poniemieckie trałowce typu FM. Później jednostkę tą przemianowano na Dywizjon Minowców by ostatecznie zawiesić jej istnienie w 1931 roku.
W 1936 roku utworzono Dywizjon Trałowców, który wyposażono w zaprojektowane i zbudowane w Polsce okręty: „Jaskółka”, „Mewa”, „Rybitwa”, „Czajka”, „Czapla” i „Żuraw”. Po wojnie Dywizjon Trałowców wykorzystywał 9 ex-radzieckich trałowców projektu 253L, które tradycyjnie nosiły nazwę ptaków: „Albatros”, „Czapla”, „Jaskółka”, „Jastrząb”, „Kania”, „Kondor”, „Kormoran”, „Krogulec” i „Orlik”. To one wzięły na siebie rozminowanie portów oraz wód przybrzeżnych. Później wykorzystywano jeszcze 12 trałowców projektu 254K by w 1962 roku wprowadzić już polską konstrukcję, okręt projektu 206F.
Więcej: Wodowanie ORP „Gdynia” – na monecie
Trzy ostatnie takie jednostki po gruntownej modernizacji („Flaming”, „Mewa”, i „Czajka”) są wykorzystywane do dzisiaj. Miejsce już wycofanych okrętów projektu 206F w 13.DTr zajęło pięć trałowców projektu 207 („Mamry”, „Wigry”, „Śniardwy”, „Wdzydze” i „Gopło”). Dodatkowo w skład 13 Dywizjonu Trałowców weszła również Grupa Płetwonurków – Minerów (obecnie Nurków – Minerów).
To właśnie trałowiec tego dywizjonu – ORP „Mewa” był pierwszym okrętem, który wszedł w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO i jako pierwszy podniósł na stałe flagę Paktu Północnoatlantyckiego. Od tego czasu okręty 13 Dywizjonu Trałowców bez przerwy współpracują z siłami przeciwminowymi NATO (obecnie w składzie tego Zespołu operuje ORP „Czajka”). Od 2002 roku były one w stałych zespołach przeciwminowych dziewięciokrotnie, w tym dwukrotnie (w 2010 i 2013) kadra 13.dTR przejęła ich dowodzenie.
Czym się chwalić nie można?
Skarbem 13.dTR są doskonale wyszkoleni specjaliści oraz ich doświadczenie. Jeżeli chodzi o sprzęt jest już nieco gorzej, a jeżeli chodzi o okręty - bardzo źle. Najlepiej jest jeżeli chodzi o wyposażenie indywidualne nurków – minerów. Tutaj sprzęt jest systematycznie odnawiany i w miarę nowoczesny. W czasie święta jednostki prezentowany był np. kupiony prze kilkoma miesiącami zdalnie sterowany robot minerski oraz dobrze zaprojektowana łódź patrolu saperskiego wyprodukowana przez polską firmę SPORTIS.
Więcej: NASZA ANALIZA: Dwie wizje patrolowców? Który będzie realizowany w przypadku Ślązaka?
Niestety nie udało się jak dotąd kupić małych bezzałogowych i autonomicznych pojazdów podwodnych, szczególnie przydatnych do poszukiwania min na wodach płytkich i w portach. Ale pieniądze na ten cel w tym roku są zaplanowane i jest duża szansa, że drony podwodne się jednak pojawią.
Gorzej jest z okrętami. Plany wprowadzenia nowego niszczyciela min Kormoran II oczywiście są, ale coraz więcej wskazuje na możliwość opóźnienia tego programu. Na szczęście zmodernizowane trałowce projektu 207FM są nadal sprawne i dzięki załogom na pewno jeszcze nie raz usłyszymy o nich wiele dobrego. Stopy wody pod kilem.
Maksymilian Dura
 
Dziękujemy Twój komentarz został pomyślnie dodany. Za chwilę strona zostanie odświeżona....

Dodaj komentarz

Bezpieczeństwo energetyczne

Dania sprowokowała Rosję. Arktyczny wyścig...

Dania sprowokowała Rosję. Arktyczny wyścig nabiera tempa

Dania sprowokowała Rosję. Arktyczny wyścig nabiera tempa

więcej »

Przemysł

Polska, Holandia i Norwegia wspólnie kupią...

Polska, Holandia i Norwegia wspólnie kupią samoloty MRTT

Polska, Holandia i Norwegia wspólnie kupią samoloty MRTT

więcej »

Wiadomości

Prezydent Putin wygrywa kolejną bitwę w...

Prezydent Putin wygrywa kolejną bitwę w wojnie propagandowej

Prezydent Putin wygrywa kolejną bitwę w wojnie propagandowej

więcej »

NEWSLETTER

Najnowsze informacje o bieżących wydarzeniach z Polski i świata. Poranny przegląd prasy z najważniejszymi artykułami. Jeżeli chcesz otrzymywać codzienny Newsletter Defence24.pl zapisz się

Najnowsze informacje o bieżących wydarzeniach z Polski i świata. Poranny przegląd prasy z najważniejszymi artykułami. Jeżeli chcesz otrzymywać codzienny Newsletter Defence24.pl zapisz się