Dziękujemy Email dodany do subskrypcji.

Niemieckie Leopardy dla polskiej armii

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 21 Listopada 2013, 9:55

W najbliższy piątek w Poznaniu minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podpisze umowę zakupu dla Polski 119 czołgów Leopard 2. Za niemal miliard złotych pozyskamy 105 wozów Leopard 2A5 i 14 nieco starszych Leopard 2A4. Dołączą one do 128 Leopardów 2A4, które od dekady już służą w polskich Wojskach Lądowych. 

O planowanym zakupie drugiej brygady niemieckich czołgów informowaliśmy jako pierwsi, gdy kwestia ta była zaledwie wnioskiem ministra obrony narodowej na posiedzeniu rządu. Dziś jest to już decyzja przesądzona. Z chwilą przyjęcia tych wozów na uzbrojenie, Wojsko Polskie stanie się jednym z największych użytkowników czołgów Leopard 2. Nie tylko w NATO.

Posiadając dwie brygady pancerne tych maszyn, powinniśmy pomyśleć o ich możliwie długiej eksploatacji. W odróżnieniu do innych użytkowników Leopardów w wersji 2A4, dotychczas nie myśleliśmy wiele o ich dostosowaniu do aktualnych standardów. Kwestia ta pojawiła się w planach finansowych MON dopiero niedawno. 

W pierwszej połowie bieżącego roku rozpoczął się dialog techniczny a 28 listopada mija termin składania ofert na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4 do standardu "Leopard 2PL". Program ten ma kosztować nawet 2 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż piątkowy zakup "nowych" maszyn. Dlatego należy poważnie przemyśleć zakres tejmodernizacji. Wielu ekspertów mówi, że należy pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu, obejmującym też świeżo nabyte wozy.

Modernizowanie 2A4 do czystej wersji 2A5 jest nieracjonalne, bo na rynku dostępnych jest znacznie więcej gotowych rozwiązań, które wychodzą znacznie dalej niż projekt 2A5 - słysząc o planowanym zakupie mówił jeszcze we wrześniu Andrzej Kiński, redaktor naczelny Nowej Techniki Wojskowej. - Doprowadzanie do samego standardu 2A5 jest błędem. Trzeba stworzyć wspólną koncepcję dla tych dwóch wersji, którą dostosujemy do wyższego standardu. 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

Przeładuj