Krystowski odwołany z PHO. Indyjski kontrakt zaakceptowany...

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 31 Października 2013, 7:38

Rada Nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) odwołała wczoraj prezesa spółki Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezesa ds. personalnych Agnieszkę Rajczuk- Szczepańską.

Pełniącym obowiązki prezesa został wiceprezes Marcin Idzik (były wiceminister obrony). W zarządzie spółki pozostali także Mariusz Andrzejczak (odpowiedzialny za nowe R&D) i Patrycja Zielińska (finanse i audyt).

Zmiany w PHO to kolejne w ostatnich dniach roszady dokonane przez ministerstwo skarbu w strategicznej spółce skarbu państwa (w ostatni piątek odwołano dwóch członków Zarządu z PGE).

Oficjalnych powodów MSP jeszcze nie podało. Nieoficjalnie wiadomo, że prezes Krystowski nie cieszył się zaufaniem nadzorującego od kilkunastu tygodni cały sektor zbrojeniowy Zdzisława Gawlika.

Jak dowiedział się Defence24.pl (nie ma jeszcze potwierdzenia tej informacji) odwołanie Krystowskiego nastąpiło w dniu kiedy ta sama Rada Nadzorcza zaakceptowała gigantyczny kontrakt eksportowy wynegocjowany przez…zarząd PHO. Chodzi o eksport do Indii wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3. Wartość kontraktu może sięgnąć 800 mln zł.

Trzeba przypomnieć, że ten kontrakt pierwotnie był “wynegocjowany” przez poprzedni Zarząd, ale został anulowany gdyż… był stratny dla Bumaru a jednocześnie strona indyjska prowadziła postępowanie wyjaśniające w sprawie potencjalnej korupcji. Doszło nawet do zatrzymań osób pośredniczących w transakcji. Stronie polskiej groziło wpisanie na tzw. “czarną listę” podmiotów mających całkowity zakaz eksportu uzbrojenia do Indii. Były już prezes PHO Krzysztof Krystowski w kilka miesięcy doprowadził nie tylko do tego, że ta groźba już nie istnieje, ale również przeprowadził z sukcesem renegocjację wspomnianego kontraktu na nowych, korzystnych warunkach.

Jak się dowiedzieliśmy z okolic MSP jednym z powodów odwołania Krystowskiego jest sprawa konsolidacji - jak oceniają (nieoficjalnie) sami urzędnicy nieprzygotowana ani pod kątem prawnym ani koncepcyjnym.

Do sprawy zmian w PHO z całą pewnością wrócimy.

(PM)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

41 komentarzy

sce Poniedziałek, 04 Listopada 2013, 21:27
Ciekawa dyskusja. Pomijając wycieczki słowne i insynuacje jestem ciekaw gdzie jest ta prawda.
Czy KK to gość, który chciał coś zrobić ale wykończyła go sitwa z MONu i WZtów? Czy też był to zupełny nieudacznik?
Tak sobie myślę, że zweryfikuje to najbliższy rok. Jeśli w ciągu roku dalej będą istniały oddzielne WZty, a z integracji przemysłu nic nie wyjdzie to nabiorę przekonania, że KK miał jednak chyba pecha.
Zwykły PL (spoza branży) Niedziela, 10 Listopada 2013, 10:15
Otóż to. Celne podsumowanie.
Magyar Piątek, 01 Listopada 2013, 20:12
Chłopak nie byl fachowiec, tylko taki pr manager. Mozna go zapomnieć i koniec.
bolo Piątek, 01 Listopada 2013, 9:57
Zaakceptowano kontrakt nie mając aktualnych cen poddostawców.Okaże się,że ceny będą o 40-50% wyższe i wtedy będzie kompromitacja.
technik Piątek, 01 Listopada 2013, 15:17
Już są, tak to sobie sami załatwili, a motorki to pewnie namalują, a załoga której jeszcze nie zatrudnili już wszystko umie, w tym spawacze mają wszystkie dopuszczenia, blachy odwalcowane i przebadane, stale specjalne (nie pancerne) w tym na odkuwki wytopione, odlewy już się starzeją pod płotem, kasa na finansowanie tego wszystkiego od banków już na kontach.
Zwykły PL (spoza branży) Czwartek, 31 Października 2013, 22:18
No proszę jakie ciekawe rzeczy Państwo wypisujecie... Ale strat "w sile żywej" z tego powodu nie będzie? Znaczy - krew się nie poleje? Czytając zapisy Waszej dyskusjii i zestawiając je z dotychczasowymi przekazami medialnymi, to - mówiąc żartobliwie - gdyby ta "krowa, która nie zmienia poglądów" jednak chciała je zmienić, to niechybnie dostałaby swojej sławnej choroby, własnie z powodu koniecznej częstotliwości zmian tych poglądów, po tym co piszecie. Szczególnie interesujące były tu dla mnie wypowiedzi Ady i Ola a zastanowiła "obrona Częstochowy" prowadzona przez jurka. Będę śledził tę dyskusję z niekłamanym zainteresowaniem, choć - pamiętając jaki jutro jest dzień - powiem tylko: Zostańcie w zdrowiu.
Ciekawy Czwartek, 31 Października 2013, 20:59
Zabawne, że portal defence24.pl tak broni Krzysztofa Krystowskiego. Czyżby brał się, że źródło pieniędzy z reklam przedsiębiorstw PHO, zapychający wszystko, wyschnie po odejściu tego prezesa?
Magyar Piątek, 01 Listopada 2013, 19:59
Zgadzam się!!!! Dobre pytanie :-)
Johny Mnemonic Czwartek, 31 Października 2013, 12:54
To właśnie Polska. Odwoływanie prezesa w dniu podpisania kontraktu z Indiami. Świetnie to pokazuje wiarygodność naszego przemysłu a dokładnie ludzi na górze.
Stefan Sulikowski Czwartek, 31 Października 2013, 11:46
Pana Krystowskiego spotkałem wiele razy i ... odbieram go jako najstarsze wydanie ,,wicie rozumicie” na którego wygładzenie i wytresowanie partyjne my podatnicy wyłożyliśmy kasę. Towarzysz wice minister odpowiedzialny za parodię z ofsetem f-16 -aparatczyk do ostatniej chwili wspierany Budzanowskim i Baniakiem przy użyciu regionalnych partyjnych kacyków usiłował przeprowadzić transfuzję dla tworu Bumar (PHO) z kasy Huty i Wojskowych Przedsiębiorstw Remontowo Produkcyjnych. Namawiał i apelował do takich jak ja z regionu o blisko 30% bezrobociu do ofiary dla Polski –sam zarabiając 85 baniek miesięcznie. Całość poczynań tego i wcześniejszych zbawców i partyjnych uzdrawiaczy sektora zbrojeniowego dostępna po wpisaniu w google WPRP . Zapraszam i zachęcam do lektury. Stefan Sulikowski
Olo Czwartek, 31 Października 2013, 20:14
A Pan Stefan jak zawsze o transfuzjach z kasy Wojskowych do Bumaru. A waść znasz perypetie demontowania wieży bezzałogowej w Bumarze, by ją w HSW i WB robić, by to HSW przynosiła zyski a nie Łabędy? Kto to zrobił? A jakiś tam wiceminister MON, co poprzednio dla WB pracował zanim został wice MON. Ledwo do MON wszedł, już szast - prast ustawił wieżę z Łabęd pod konsorcjum WB - HSW, z którego ledwo co kasę dostawał za usługi doradcze. Robicie to samo, ciągnąc do kliki wojskowe - HSW - WB co się da i jak się da. Nielegalnie też, więc skończ waść już bredzić o tym "krwiopijcy" Bumarze.
jurek ogórek Czwartek, 31 Października 2013, 10:29
Za całą tą sytuację powinien pójść siedzieć redaktor TH, za lewe umowy, i wyciąganie kasy z B:) umowy się skończyły, wspołpraca też, zatem Pan TH sieje jad i pokazuje prawdziwy charakter. Mniej jadu Panie H, mniej złości Panie H, ale cóż - służba nie drużba, kto zna historię Pana H ten wie o co chodzi. Gratuluje panie redaktorze, niszcz Pan poslki przemysł obronny, może obce służby to docenią, będzie gratyfikacja:) a nasi decydenci może w końcu przejrzą na oczy i osobą odpowiedzialną w Ministerstwie za zbrojeniówkę uczynią kogoś kto jest zaznajomiony nie tylko z prawem ale i procesami w spółkach - a nie jak teraz - malkontenta który zna się jedynie na KSH, żal:( , a na marginesie KK to manager z prawdziwego zdarzenia, a nie piesek na sznurku ministra - i to się nie podoba panu odpowedzialnemu.
PGR Jackowo Piątek, 01 Listopada 2013, 20:09
Ile tych jurków ogórków, obrońców krystowskiego na różnych portalach. To rodzina czy opłaceni klakierzy?
krysia Czwartek, 31 Października 2013, 15:34
Co szefuncia Panu zwolnili i czas pakować walizki??? Taki z niego manager jak z koziej dupy trąba!!! Ciekawe jakie są prawdziwe powody zwolnienia:) Jeśli mówi to co mu ślina na język przyniesie zwłaszcza po kilku głębszych kozaczy to kiepski z niego zawodnik a manager tym bardziej. Z tego co powszechnie wiadomo 99% handlowców wyleciało, za to aparat administracyjny się rozrósł za jego czasów... więc kto miał prowadzić handel? osobiście Pan KK? podpisał kontrakt w Indiach? Jego poprzednik też podpisał, poczekajmy kilka miesięcy, a okaże się jaki fantastyczny kontrakt podpisał.
jurek ogórek Czwartek, 31 Października 2013, 17:01
rozumiejm, że jest Pani jednym z tych handlowców Pani Krysieńko?
cóż, powiem Pani tak: utrzymanie handlowca jest efektywne do momentu kiedy koszty jego utrzymania są niższe od wypracowanych przez niego zysków (zawartych umów/kontraktów). Kiedy ta proporcja się zaburza, handlowca nalezy zastąpić kimś o odpowiednich kwalifikacjach i możliwościach, a takiego który się nie nadaje nalezy zwolnić. Wystarczająco jasno przedstawiłem powód Pani zwolnienia? czy jeszcze coś doprecyzowac?
Ada co jej nie wypada Czwartek, 31 Października 2013, 20:07
Ok, tylko liczonych w jakim okresie? Przecież wiemy, że duże kontrakty negocjuje się nawet kilka lat. Więc nawet jak ludzie są na minusie rok, dwa, cztery, to jeśli przynoszą duży kontrakt (który negocjowali przez ten czas), to robi on nawet za dziesięć lat. Dużych kontraktów nie przynosi się co miesiąc, to przecież oczywiste w tej branży. Poza tym handel handlem, ale rozpoznania potrzeb rynków zagranicznych nie ma. Zaś skupianie się na kilku wybranych to strzał w głowę. Od lat nie było w Bumar / PHO dobrego działu analiz rynkowych. To co było / jest to patatajnia.
polana Czwartek, 31 Października 2013, 13:57
czy Pan jest na bieżąco z sytuacją PHO? .. nie wydaje mi sie ... nie pisął by Pan takich bzdur.
jurek ogórek Czwartek, 31 Października 2013, 14:20
Widać jestem bardziej na bieżąco niż Pani:) pozdrawiam ciepło
miro Czwartek, 31 Października 2013, 10:27
jak to jest z tym indyjskim przetargiem ... sukces ...czy porażka ...-czeski film -jeżeli "były" prezes podpisał go w nowym korzystnym kształcie dla PHO czy Gliwic to chodzi wyłącznie o wyczyszczenie miejsca dla partyjnych kolesi w zarządach i radach z jedynie słusznej partii ...
aNNA Czwartek, 31 Października 2013, 21:34
DAJCIE SPOKÓJ Z KONTRAKTEM INDYJSKIM... śMIECHU WARTE !!
bolek Czwartek, 31 Października 2013, 9:47
Drugi raz kontrakt indyjski spowodował odwołanie prezia Bumaru (EEN,KK).Jakieś fatum.Ale tak się dzieje jak niefachowcy rządzą.Kontrakt od dawna powinien być zrealizowany.
lukasz Czwartek, 31 Października 2013, 10:06
Nawet jak już PHO coś podpisze to i tak mają potem kłopot z realizacją (Malezja i PT91). Zamknęli fabrykę silników. To teraz Poznań będzie zbierał kasę bo zostanie centrum produkcji i obsługi. Spartaczyli kadłuby do Krabów to teraz mogą stracić i ten kontrakt bo Turcy już wyczuli że mogą dać lepsze kadłuby i na tym zarobić. Gliwice nie będą już produkować wież 30mm do Rosomaka (cała linia i tak należy do WZM) bo wszystko przechodzi do Siemianowic. Mamią super hiper czołgiem na na którego powstanie trzeba milionów złotych, a zniszczyli Andersa bo kasą się nie chcieli dzielić. Gdyby spółka działała jak należy nie byłoby problemu, ale liczy się kasa dla centrali reszta się nie liczy.
Ada co jej nie wypada Czwartek, 31 Października 2013, 20:33
Poznań niczego nie będzie produkował w zakresie silników, bo MTU nie zgodzi się na przeniesienie produkcji z Niemiec. Remonty co najwyżej, regeneracje, przeglądy. Produkcja nie i długo długo nie, jeśli w ogóle kiedyś.
Co przechodzi do Siemianowic to zostało ustawione przez duet WZM - Waldemar S. Wszelkie ruchy WZM konsultuje z Waldemarem S. I tak działa - w celu wyniszczenia Bumaru - tj. wyjęcia wieży z Bumaru do wojskówki. Dzieląc na WZM i Grudziądz. Pierwotnie za udzielenie przez Bumar finansowania dla WZM, które nie miało prawa produkować KTO, bo nie spełniało warunków przetargu (brak środków na realizację umowy z MON) Baczyński od Zemke otrzymał deklarację włączenia WZM do Bumaru. I tak znalazło się to w strategii konsolidacji przemysłu. I pod takim warunkiem Baczyński zgodził się finansować KTO w WZM (likwidując swoją ofertę Pandura), by nie trzeba było ogłaszać nowego przetargu na KTO, którego WZM nie miał prawa wygrać, nie mając zdolności finansowej do realizacji. Zresztą Zemke tym ruchem ocalił głowę przed prokuraturą - bo najpierw wskazał WZM jako wybranego w przetargu, a potem wyszło, że banki mówią WZM - z bankrutem nie gadamy, więc WZM nie spełniał warunków formalnych przetargu (mimo że wybrany został już na wykonawcę - takie cuda tylko w Polandzie). I trzeba było na kolanach do Bumaru, z obietnicą że WZM do Bumaru wejdzie w zamian za podłożenie się Bumaru pod finansowanie, by Zemke nie miał prokuratury za wybór wykonawcy, co warunków formalnych (posiadania zdolności finansowej) nie spełnił...
lukasz Czwartek, 31 Października 2013, 8:33
Jak widać Obrona PHO trwa w najlepsze. Pan KK był mizernym prezesem który działał na szkodę firmy. Myśleli że jak zmienią nazwę to wszystko będzie ok. Szkoda że Portal nie napisał o przegranej PHO i spłacie 80 mln dolarów za kontrakt właśnie z Indiami. Dodatkowo grożą spółce kolejne kary na łączną kwotę 1 mld złotych. To są sukcesy PHO??. Gdyby firma była tak super jak piszecie to nie zmieniałaby nazwy wydająć na to miliony złotych, a firmy nie broniłyby się przed włączeniem do holdningu.

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=11833

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=11817
lukasz Czwartek, 31 Października 2013, 9:06
przepraszam 30 mln dolarów nie 80 mln czyli ok 90 mln złotów.
Damarcus Czwartek, 31 Października 2013, 10:34
To zabrzmiało jak by sam ex-prezes się wypowiedział. Śmiechu warte
Rosomak Czwartek, 31 Października 2013, 8:23
Moim skromnym zdaniem Krystowski to jeden z lepszych prezesów jakich miał BUMAR (Obecnie PHO). Tłumaczenie o braku koncepcji na konsolidację - bzdura.
PIOTR Czwartek, 31 Października 2013, 21:36
NO.. TO TO JUŻ SĄ JAJA !!
stefan Czwartek, 31 Października 2013, 9:29
hahaahhahaahaahahaha - większej bzdury dawno nie czytałem!!!!
jurek ogórek Czwartek, 31 Października 2013, 10:50
a spoko, bo myślałem że nie umiesz czytać...
stefan Czwartek, 31 Października 2013, 15:45
Panie Ogórek coś pan taki jakiś niemiły w stosunku do tych co się z panem nie zgadzają:) otóż informuję Pana, że umiem czytać i do tego myśleć całkiem logicznie też potrafię. A po drugie to nie przypominam sobie abym się na jednym gównie ślizgał z tobą abyśmy na "Ty" sobie mówili. Czytając pańskie poprzednie wpisy widać że jest Pan pracownikiem zatrudnionym w okresie urzędowania odwołanego Prezesa lub wypłynął Pan dzięki niemu na powierzchnie, będąc niedocenionym pracownikiem u jego poprzednika/ów - Jeśli choć w jednym przypadku mam rację tzn. że nie ma sensu z takim fachowcem jak Pan prowadzić jakiejkolwiek dyskusji...
jurek ogórek Czwartek, 31 Października 2013, 16:04
Ano wyobraź sobie Stefciu, o ile oczywiście jesteś w stanie, że nie pracuję i nigdy nie pracowałem w strukturach SP czy też w państwowych molochach na wymarciu. To że Ty masz z tym doczynienia widać gołym okiem. Zastanawia mnie tylko fakt czy wyleciałes z firmy? czy tez jestes twardogłowym emerytem wojskowym, czy też może jestes ze związków zawodowych? może podpowiesz będzie łatwiej.
Z tego co wiem na pewno nigdy nie było Ci dane popracować w prywatnym przedsiębiorstwie zatrządzanym efektywnie, rentownym i zyskownym. Otóż wyobraź sobie drogi Stefciu, że takie firmy istnieją i mam przyjemność w jednej z nich pracować. Zdradzę Ci coś w tajemnicy, takim firmom przewodzą tacy ludzie jak Pan Krystowski. Ludzie z doświadczeniem, wizją, wykształceni, znający języki, mający plan działania, a przede wszystkim żyjący firmą i utożsamiający się z nią.
A Ty? co porabiasz? siedzisz za biurkiem na ciepłej posadce? od 30 lat w tym samym miejscu? stąd ta malkontencka postawa i narzekanie? Inni mają lepiej? do roboty Stefan do roboty.
gazz Poniedziałek, 11 Listopada 2013, 23:34
Śpiewałem ja Jarząbek, Bardziej żałosnej klaki dawno nie czytałem... Co do meritum każdy co wie trochę co dzieje się w polskiej zbrojeniówce po Krystowskim płakać specjalnie nie będzie. Dla mnie się niczym konkretnym nie wykazał - większy bajzel tylko jest i tyle...
niesamowity bełkot! Sobota, 02 Listopada 2013, 8:10
Bierzesz coś?!
OLEK Czwartek, 31 Października 2013, 21:39
CIEKAWE , ŻE ŻADNA PRYWATNA FIRMA kk NIE ZAPROPONOWAŁA TAKIEJ FUCHY !! BUA HA HA !!
gromko pierdziejew Czwartek, 31 Października 2013, 19:30
Tak sobie przeczytałem co napisałeś jurciu. Ty masz cos z głową? Dostałeś jakiejś sraczki twórczej w tym temacie. Ta twoja firma prywatna to chyba cyrk.
Olo Czwartek, 31 Października 2013, 20:37
Rzekł kolega Stefana, też z WZU. No ubaw po pachy...
ELALzraf Czwartek, 31 Października 2013, 11:11
To ile płaca w PHO za te komentarze? Ostrożnie bo może się okazać że od poniedziałku przestaną wypłacać honorarium. Nie ma co się spinać bo wie pan żyłka ta p...ca pęknie.
Gdzie te sukcesy Krystowskiego? Czekam na listę. 800 mln dolców??? Dobry żart ale prima aprylis jest za pół roku. Każdy kto był w Łabędach wie, że te zakłady nie są i nie będą w stanie sprostać realizacji żadnego większego kontraktu. Powód Nowak, Krystowski rozwalili wszystko dokumentnie, brak specjalistów, urządzeń itd.
Także Ogór nie spinaj się tak, jak ci płacą za te wpisy to leć sprawdzić czy ostatnio wpłacili bo możesz się nie załapać.
łabędziok Czwartek, 31 Października 2013, 21:45
było w ŁABĘDACH dwóch prezesów (CS i EM), którzy mogli wiele zrobić i przeciwstawili się kontraktowi z INDIAMI. Reszta c...li podpisała co im kazali. i gdzie te wozy ? LUDZIE !! TO JEST NIEREALNE !!
jurek ogórek Czwartek, 31 Października 2013, 11:19
Cóż, jaki pismak taki poziom:)
ja się do Ciebie nie zniżę,
żał mi jedynie Ciebie człowieku, że tkwisz w tych oparach absurdu.
Gdybyś choć potrafił posługiwać się danymi i cyframi...., ale cóż, nie chciało się noszić teczki, będzie się nosić ......
goltar Czwartek, 31 Października 2013, 7:56
Już po pierwszych komentarzach Krystkowskiego do pomysłu utworzenia PGZ można było się spodziewać jego dymisji.