Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej świętuje 20-lecie [FOTO]

OPUBLIKOWANO: Niedziela, 20 Lipca 2014, 8:26

W dwudziestą rocznicę powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (19 lipca) zorganizowano dzień otwarty lotniska w Gdyni Babich Dołach. Dla mieszkańców Gdyni i turystów była to unikalna okazja, by zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez morskich lotników. Ale jak się okazało nie tylko…

Całe wydarzenie rozpoczęła uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy powstania BLMW zakończona koncertem orkiestry wojskowej. Najważniejszą częścią programu dla gości była wystawa statyczna samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego, wyposażenia lotniskowego 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia jednostki obrony przeciwlotniczej Marynarki Wojennej, Jednostki Wojskowej Formoza, Żandarmerii Wojskowej, Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gościnnie „prezentowały” się również: samolot myśliwski MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i samolot transportowy C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie

W ramach pokazów dynamicznych w powietrzu przeprowadzono skoki spadochronowe z samolotu transportowego Bryza, a także dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców: W-3RM „Anakonda”, Kaman SH-2G i Mi-14PŁ.

Święto BLMW zbiega się z 94 rocznicą sformowania w Pucku 1 lipca 1920 roku Bazy Lotnictwa Morskiego. Pomimo, że przejęty tam sprzęt z kilkoma uszkodzonymi samolotami niemieckimi był w opłakanym stanie szybko udało się uruchomić wodnosamolot typu Friedrichshafen. To na nim 15 lipca 1920 roku chorąży pilot Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy, historyczny lot nad Bałtykiem.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

3 komentarze

Kornik Wtorek, 22 Lipca 2014, 18:55
Ten Eurocopter to z której Bazy ?
McSimus Poniedziałek, 21 Lipca 2014, 8:06
No akurat Kaman tym razem był tylko na ekspozycji stałej ;)
Mietek Niedziela, 20 Lipca 2014, 10:57
Ale mamy armie... x)