Berlin zamraża intratny kontrakt. Niemiecki symulator na razie nie trafi do Rosji

OPUBLIKOWANO: Czwartek, 20 Marca 2014, 14:50

Jest pierwsza, bardzo konkretna reakcja Europy na zajęcie Krymu przez Rosjan. Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel podjął 19 marca br. decyzję o wstrzymaniu kontraktu na dostawę dla Rosji nowoczesnego centrum szkoleniowego wojsk pancernych i zmechanizowanych, które miało powstać w tym roku na poligonie Mulino koło Niżnego Nowogrodu.

W ciągu kilku godzin doszło więc do diametralnej zmiany stanowiska, ponieważ jeszcze rano 19 marca br. przedstawiciel realizującego kontrakt koncernu Rheinmetall Defence informował, że jego koncern zamierza zrealizować wszystkie swoje zobowiązania wobec rosyjskich partnerów i nie ma żadnego ryzyka co do terminowości wykonania prac.

Rząd niemiecki widział to jednak inaczej i jeszcze tego samego dnia ogłosił, że: „w obecnej sytuacji nie jest możliwe wyeksportowanie do Rosji wyposażenia wojskowego centrum szkoleniowego”. Jest to wyraźna deklaracja, ale jak na razie jedynie polityczna, ponieważ Rheinmetall nie miał w planach w najbliższym czasie żadnych dostaw w ramach tego kontraktu. Jednak, kiedy takie dostawy będą przygotowywane, wtedy koncern ma się skonsultować z niemieckim rządem, który podejmie decyzję, zależnie od „bieżącego rozwoju sytuacji”.

W podobny sposób choć mniej kategorycznie postąpili Francuzi jeżeli chodzi o dostawę dwóch okrętów typu desantowych typu Mistral. Ostrzegli oni Rosjan 17 marca br., że rozważają anulowanie tego kontraktu, jednak ostateczną decyzję odłożyli do października 2014 r., a więc do czasu, kiedy upływa termin przekazania pierwszej takiej jednostki („Władywostok”) do Rosji.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

Tomasz Orzyszek Poniedziałek, 24 Marca 2014, 11:53
Ile Kreml będzie musiał dopłacić za sfinalizowanie transakcji?
mikiu Piątek, 21 Marca 2014, 23:48
mamy potencjał ze by stworzyć równie doby symulator- w Toruniu działa symulator systemu TOPAZ, w AONie działa już podobny i szkoli studentów i przyszłych dowódców
pola989 Piątek, 21 Marca 2014, 10:08
Przestańcie się łudzić,że którykolwiek kraj przestanie robić interesy z Rosją.Jeżeli świat nie zrozumie,że zbroi,szkoli,udostępnia technologie a g r e s o r o w i,obudzi się w przededniu III wojny światowej.Putin,to człowiek KGB i takimi ludżmi się tylko otacza.I ma swą wielką ideę,którą skutecznie wszelkimi sposobami realizuje.Łatwiej to zrozumieć obserwując,jak sprawy ukraińskie są rozgrywane w parlamentach europejskich przez poszczególne partie.Wpływy biznesu na partie w każdym kraju są silniejsze,niż idee.Nikt nie zrezygnuje z dużych pieniędzy i interesów z Rosją.To są cholernie zapętlone powiązania łączące biznes rosyjski z biznesami niemal każdego kraju.Dlatego sankcje wizowe są śmieszne.Większy skutek można osiągnąć zamykając sklepy i domy mody w Europie przed małżonkami i kochankami ludzi biznesu rosyjskiego niż te wprowadzone dotychczas.Jedno jest pewne.Polska b.straci gospodarczo,a wszystkie kraje posowieckie są w tej chwili narażone na prowokacje.Przerażające jest to,co Putin z pełną świadomością zrobił ze swoimi obywatelami.To społeczeństwo o bochenku chleba przetrwa lata skupione wokół swojego wodza,cara.Trzeba próbować ich zamykać z współpracą intelektualną,naukową,kulturalną,sportową.Może zaczną się budzić.Inaczej koszty będą ogromne.
Piotrek Piątek, 21 Marca 2014, 7:25
Ble, Ble, Ble!!! Z tego co wiem to jedno takie centrum już zostało uruchomione. Jak Niemcy zerwą kontrakt, to Rosjanie skopiują wszystko i będą system szkolenia nawet taniej!!!
obrazek Piątek, 21 Marca 2014, 4:12
To pierwszy kraj, ktory wprowadzil ograniczenia. Co na to obanowicze? Nic, dla was najwazniejszy jest LM i zysk.
Darek S. Czwartek, 20 Marca 2014, 23:40
Niemcy postąpili słusznie. Francuzi powinni Mistrale Rosji dostarczyć. Rosja sama chciała się z tego kontaktu wycofywać. Centrum szkoleniowe może dużo bardziej podnieść w przyszłości wartość rosyjskiej armii, niż te okręty, które dużo kosztują, ale nie zmienią w znacznym stopniu wartości rosyjskiej armii. Większe straty na anulowaniu tych kontaktów będzie miała Europa, niż Rosja zysków z powodu ich terminowego zrealizowania.
Igor Czwartek, 20 Marca 2014, 22:39
poligon juz jest gotowy otwarcie mialo byc latem. Sikorski woli protestowac przeciw obzom w polsce bo to mu wychodzi na twitterze.
obrazek Czwartek, 20 Marca 2014, 20:47
Zrobili to , czego nie zrobil nawet Barack. Komu ufac. Tym, co za 3m-ce beda gotowi. Czy tym co za tydzien beda gotowi. Okazuje sie ze Barack, nie ma jaj i jich zalazka. Ide wymiotwac. Sorry access denied.
Wojtekus Czwartek, 20 Marca 2014, 20:09
Dokladnie, na zawieszone towary znajdzie sie kupiec gdzie indziej. Napewno nikt nie bedzie stratny tylko moze mniej zarobic.
Kryss Piątek, 21 Marca 2014, 7:34
Umowa jest zawieszona a nie zerwana. Mówi Ci to coś? Sam o tym napisałeś. Nie ma czegoś takiego jak handel zawieszonym towarem z kontraktu w tym przypadku zaawansowanej technologii instruktażu.
Scooby Czwartek, 20 Marca 2014, 18:48
Powinniśmy to koniecznie kupić
alibaba Piątek, 21 Marca 2014, 11:31
A może samemu wymyślić co i sprzedawać jak to mówi Wojtekus gdzie indziej ?
Scooby Piątek, 21 Marca 2014, 18:28
.... startuj z firmą swoją.
k. Czwartek, 20 Marca 2014, 15:56
Bravo, może jednak istnieją w Europie jakieś wartości, w imię których można się poświęcić dla wyższych celów. Mam nadzieje, że wszystkie europejskie kraje eksportujące broń do Rosji, pójdą tą drogą. Dodatkowo należałoby ograniczyć wymianę handlową, w szczególności kupować gas i ropę od innych dostawców. Solidarna Europa może rzucić na kolana faszystowsko-imperialną Rosję, bez jednego wystrzału.
Piotrek Niedziela, 23 Marca 2014, 9:57
A zgodzisz się stracić prace, jeżeli pracujesz w zakładzie, który produkuje towary wysyłane do Rosji?