Reklama

Siły zbrojne

Moneta ORP „Lublin” - już jutro wodowanie

Moneta z wizerunkiem ORP „Lublin” już jest w obiegu– fot. Marynarka Wojenna
Moneta z wizerunkiem ORP „Lublin” już jest w obiegu– fot. Marynarka Wojenna

Nowa gratka dla kolekcjonerów – moneta z wizerunkiem na rewersie okrętu transportowo – minowego ORP „Lublin” już jest w obiegu. Tym razem jej uroczyste wodowanie odbędzie się w Świnoujściu 22 czerwca br.


Ceremonia będzie miała miejsce podczas tegorocznych obchodów „Dni Morza” o godz. 14.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie okrętu ORP „Lublin” oraz rozgrywki w grę „statki”. No i oczywiście zostanie zorganizowany punkt zamiany obiegowych monet dwuzłotowych na „okrętowe”.


Jest to już siódma moneta z serii „Polskie Okręty” wyemitowana przez Narodowy Bank Polski. Na wcześniejszych umieszczono wizerunki: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun”, ORP „Gdynia” i ORP „Warszawa”. Podobnie jak pozostałe jest ona wykonana stemplem zwykłym ze stopu Nordic Gold. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, natomiast awers (z godłem RP, oznaczeniem nominału i rokiem emisji) zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Monety na zlecenie NBP wyprodukowała Mennica Polska. Będzie ich w sumie osiem. Ostatnia, która ukaże się jeszcze w tym roku będzie z sylwetką fregaty ORP „Gen. K. Pułaski”.


Zobacz także: Nowa moneta z ORP „Warszawa” nadpływa


Okręty typu Lublin (projektu 767) powstały pod koniec lat 80 w gdańskiej Stoczni Północnej. To tam, 12 października 1989 r., na pierwszym okręcie - ORP „Lublin” podniesiono banderę. Jednostka ta podobnie jak i inne okręty tego typu służy obecnie w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Mają one wyporność 1745 ton, poruszają się z maksymalna prędkością 16,5 węzła i mają zasięg 1500 Mm.


(MD)

Reklama

Komentarze

    Reklama