Reklama

MON wdraża Strategiczny Przegląd Obronny

12 października 2017, 11:24
Macierewicz Szatkowski Mika
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Podsekretarz Stanu w MON Tomasz Szatkowski poinformował, że 19 września br. minister obrony narodowej podpisał niejawną decyzję w sprawie implementacji rezultatów Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016 (SPO) – podaje MON. Wyniki Przeglądu będą więc wdrażane w Siłach Zbrojnych RP, w tym w planach modernizacyjnych.

Według komunikatu MON dokument zawiera zadania, rozdzielone dla poszczególnych części resortu obrony narodowej wraz z terminem ich wykonania, wynikające z wniosków wskazanych w niejawnym raporcie z SPO.

Resort poinformował też, że opracowywany przez Sztab Generalny projekt dokumentu "Szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026” jest dostosowywany do wniosków ze Strategicznego Przeglądu Obronnego. Dokument powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

Decyzja MON podpisana 19 września otwiera drogę do wdrożenia zapisów SPO w planowaniu rozwoju SZ RP. Szczegółowe zapisy Przeglądu są niejawne, jednak podstawowe założenia zostały ujawnione w Koncepcji Obronnej RP przyjętej w maju bieżącego roku.

Czytaj więcej: Ambitne plany MON. Koncepcja Obronna przełomem ilościowym i jakościowym? [ANALIZA]

Strategiczny Przegląd Obronny zakłada znaczne wzmocnienie i zmiany strukturalne w polskiej armii, tak aby w perspektywie kilkunastu lat zwiększyć zdolności samodzielnej obrony. Przewiduje między innymi skupienie modernizacji polskiej armii na programach zapewniających zdolności do obrony terytorium kraju i obrony kolektywnej, jak i zwiększenie liczebności – do około 200 tys. żołnierzy wraz z formowanymi Wojskami Obrony Terytorialnej.

Dokument zakłada między innymi sformowanie dodatkowej dywizji wojsk operacyjnych, wzmocnienie struktur związków taktycznych, jak i wdrożenie programu czołgu podstawowego nowej generacji, zamiast wcześniej planowanego Wozu Wsparcia Bezpośredniego Gepard.

Kwestią sporną pomiędzy ośrodkiem prezydenckim a MON jest natomiast zaplanowana w ramach Przeglądu reforma systemu dowodzenia. W ramach SPO zaplanowano m.in. przywrócenie szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego roli naczelnego dowódcy na czas wojny, odtworzenie osobnych dowództw rodzajów sił zbrojnych oraz powołanie w ramach SG WP Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia.

Czytaj więcej: BBN odpowiada MON ws. systemu dowodzenia [News Defence24.pl]

BBN zgadza się z pierwszymi dwoma punktami, ale w odpowiedzi na projekt MON zamiast Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia zaproponowało powołanie Dowództwa Sił Połączonych na szczeblu operacyjnym. Zważywszy na fakt, że implementacja SPO w tym zakresie wymaga zmian ustawowych, a co za tym idzie w praktyce zgody prezydenta, wnioski Przeglądu w odniesieniu do systemu kierowania i dowodzenia będą mogły być wdrażane dopiero po ustanowieniu konsensusu politycznego w tym obszarze.

Czytaj więcej: Królikowski: powołanie Dowództwa Sił Połączonych będzie oznaczało dwuwładzę [WYWIAD]

Kluczowym elementem SPO jest też budowa własnego systemu antydostępowego, utrudniającego prowadzenie potencjalnej agresji wobec Polski i zajęcie nawet części terytorium kraju. Z tego powodu przewiduje się między innymi zwiększenie zakresu inwestycji w systemy artyleryjskie jak Homar czy Krab. Nie mniej ważna jest budowa kompleksowego systemu rozpoznania czy walki elektronicznej.

Finansowanie działań zakładanych w ramach SPO ma stać się możliwe dzięki stopniowemu zwiększaniu wydatków obronnych do 2,5 proc. PKB do 2030 roku. Projekt stosownej ustawy został już przyjęty przez parlament i czeka na podpis prezydenta.

Zobacz też: SKANER Defence24: Koncepcja Obronna RP. Królikowski: Wiedza ekspercka, narzędzia analityczne i gry wojenne

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Macorr
piątek, 13 października 2017, 12:20

Wyraża czyli co? Wydrukują w paru egzemplarzach?

As
piątek, 13 października 2017, 08:49

Implementacja, koncepcja to jak dla mnie słowa, które zastępują słowo zakupy, przedsięwzięcia, unowocześnianie sprzętu. To coś na czas kiedy na nic nie ma kasy.

TT
czwartek, 12 października 2017, 13:34

Czy to ten SPO, który był pisany przez gen. Samola, absolwenta Akademii Wojsk Pancernych w Moskwie o czym informowała Kancelaria Prezydenta?

mi6
czwartek, 12 października 2017, 12:06

Super! Będzie wdrażany! Po dwóch latach rządów nowej ekipy! No to teraz tylko czekać jak się posypią kontrakty na Wisłę, Narew, Orkę, Homara i inne robale.... ps.Bareja się kłania...

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama