Reklama

MON: Ponad 430 żołnierzy pomaga w usuwaniu skutków nawałnic

21 sierpnia 2017, 18:43
Reklama

Ponad 430 żołnierzy i wojskowych strażaków oraz 222 jednostki sprzętu biorą udział w akcji niesienia pomocy w rejonach dotkniętych skutkami nawałnic – poinformowało w poniedziałek wieczorem MON. Wiceminister Michał Dworczyk poinformował, że tego dnia szef MON Antoni Macierewicz zaakceptował kolejne dwa wnioski wojewodów o pomoc.

W poniedziałek MON najpierw poinformowało, że w akcji bierze udział ponad 400 wojskowych. Wieczorem komunikat został zaktualizowany - według najnowszych danych zaangażowanych jest ponad 430 żołnierzy i wojskowych strażaków. Jeszcze w sobotę było ich 360.

Jak poinformował w poniedziałek resort, w odwodzie pozostają żołnierze Żandarmerii Wojskowej i  specjalistyczne pojazdy.

Wojsko Polskie pomaga głównie w takich najcięższych pracach związanych czy to z udrażnianiem koryt rzeki Brdy czy kanału Brdy czy też w usuwaniu największych wiatrołomów – powiedział w poniedziałek wiceszef MON Michał Dworczyk. Podkreślił, że wojsko ruszyło do akcji natychmiast po otrzymaniu wniosków od wojewodów pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Dzisiaj jeszcze dwa kolejne takie wnioski decyzją ministra obrony Antoniego Macierewicza zostały pozytywnie zaopiniowane i siły zostały uruchomione – poinformował wiceminister na konferencji prasowej.

Michał Dworczyk
Wiceminister obrony Michał Dworczyk / fot. Rafał Lesiecki, Defence24.pl

Wspieraniem administracji cywilnej zajmują się trzy wojskowe zgrupowania zadaniowe. Według MON żołnierze WZZ Chojnice pracują przy oczyszczaniu rzek Brda, Zbrzyca i Miłoszna oraz kanału Brdy, a ponadto zaopatrują gospodarstwa w energie elektryczną. Zgrupowanie to zajmowało się także udrożnieniem i poszerzeniem drogi krajowej nr 22 na odcinku między Rytlem a Chojnicami.

Czytaj także: Wojsko wesprze usuwanie skutków nawałnic

WZZ Bydgoszcz zajmuje się oczyszczaniem dróg w miejscowości Wąwelno w gminie Sośno. Usunęło już zator na rzece Kamionka w okolicy miejscowości Wielka Klonia oraz oczyszczono drogę Gostycyn-Wielka Klonia.

Natomiast WZZ Szubin zajmuje się oczyszczaniem wiatrołomów, dostarczaniem prądu gospodarstwom oraz odgruzowywaniem budynku gospodarczego. Dostarczyło też wodę mieszkańcom Smolnik.

Według MON w skali całego kraju wojsko utrzymuje w gotowości do ewentualnej pomocy 9,5 tys. żołnierzy i blisko tysiąc jednostek sprzętu.

Czytaj także: Wojsko pomoże mieszkańcom w Kujawsko-Pomorskiem

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Anuluj
kris
wtorek, 29 sierpnia 2017, 22:18

A ktoś napisze o ochotnikach z Wdeckiego WOPR którzy codziennie pomagają usuwać zatory na Brdzie w Rytlu.

sojer
wtorek, 22 sierpnia 2017, 20:32

Spóźnili się, Schetyna już wszystko posprzątał i wypłacił pieniążki.

magazynier
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 20:57

Zdjęcia żołnierzy są, a gdzie zdjęcia sprzętu?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama