Reklama

MON o możliwościach sprzedaży broni do Iraku

7 sierpnia 2017, 18:47
Siły irackie
Fot. Tommy Avilucea, U.S. Air Force/Wikimedia, Domena Publiczna
Reklama

"Istnieje potencjalna możliwość zaangażowania polskiego przemysłu obronnego w proces modernizacji Sił Zbrojnych Iraku" - poinformował wiceminister obrony Bartosz Kownacki w odpowiedzi na poselską interpelację dotyczącą możliwości pozyskania kontraktów na modernizację irackiej armii.

Na początku czerwca br. poseł Paweł Kobyliński (Nowoczesna) złożył do Ministerstwa Obrony Narodowej interpelację poselską dotyczącą możliwości pozyskania kontraktów przez polskie firmy na modernizację irackiej armii. "Iracka armia nadal w dużej mierze bazuje na sprzęcie produkowanym w ZSRR. To rodzi możliwości pozyskania kontraktów na modernizację i serwisowanie tego sprzętu, ponieważ polskie zakłady nadal posiadają możliwości ich modernizacji" - pisał w interpelacji Kobyliński.

Czytaj także: "Rozbić szyicki półksiężyc". Przełomowa wizyta Sadra w Arabii Saudyjskiej [ANALIZA]

W imieniu MON odpowiedzi udzielił sekretarz stanu Bartosz Kownacki, który poinformował, iż w resorcie obrony trwają prace nad utworzeniem w ramach NATO inicjatywy Training and Capability Building in Iraq (NTCB-I), która miałaby za zadanie pomoc w odbudowie irackich sił zbrojnych. Zgodnie z założeniem Polska pełniłaby rolę lidera - Leader Nation, dlatego też zdaniem Kownackiego "istnieje potencjalna możliwość zaangażowania polskiego przemysłu obronnego w proces modernizacji Sił Zbrojnych Iraku".

Z uwagi na bardzo wstępny etap powyższej współpracy, aktualnie nie jest możliwe określenie terminu zakończenia rozmów w tej sprawie. Podobnie brak jest obecnie możliwości określenia potencjalnej wartości kontraktu (czy kontraktów). Wartość ta może być ustalona dopiero po określeniu zakresu przedmiotowego potencjalnej umowy.

Bartosz Kownacki, Sekretarz Stanu w MON

Paweł Kobyliński w interpelacji dopytywał się również, czy w momencie nawiązania w przyszłości współpracy polsko-irackiej, byłaby "możliwość utworzenia stałego centrum serwisowego w Iraku, aby proces obsługi armii irackiej miał charakter ciągły". Kownacki stwierdził, że decyzja w tej kwestii będzie uzależniona od wyniku rozmów z partnerem zagranicznym i określenia jego oczekiwań w omawianej sferze.

O prowadzeniu rozmów pomiędzy polskim a irackim resortem obrony narodowej potwierdził w wywiadzie dla Defence24 ambasador Republiki Iraku w Polsce Asaad Sultan Haczim Abu Gulal. "Obecny rząd Polski zwiększył swoją współpracę militarną z Irakiem. Są rozmowy między naszym ministerstwem obrony a polskim dot. zakupów broni. Niedawno przekazałem ministrowi Macierewiczowi list od naszego ministra obrony w tej sprawie, ale nie mogę mówić o szczegółach. Dla Iraku Polska jest pod tym względem ważnym partnerem" - mówił w lipcu iracki ambasador.

Czytaj więcej: Polska broń dla Iraku? Ambasador Gulal: "Trwają rozmowy" [WYWIAD]

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
Anuluj
Uszy
poniedziałek, 14 sierpnia 2017, 00:16

Trzeba było siedzieć cicho i nie pchać się do Iraku. Codziennie jest na tym portalu artykuł potwierdzający święte słowa prezydenta Chiraca

Tomek30
czwartek, 10 sierpnia 2017, 12:56

Komentarze "modelarzy" są najbardziej cenne... Idźcie sklejać modele bo do tego co najwyżej się nadajecie... Złom nie złom ważne by kupili trochę tego złomu trole ;)

Marek1
środa, 9 sierpnia 2017, 01:19

Panie Kownacki, CO pan bredzisz ?? Zaraziłeś się Pan od pryncypała ?? Irak ma mnóstwo ofert zakupu broni, a PGZ nie ma prawie NIC do zaoferowania. Co zacznie sprzedawać ? Kraby/Raki jak powietrze niezbędne rozbrojonemu WP ?? Beryle, których NIKT nie chce kupować ?? MANPADS Grom/Piorun, których WP ma śladowe ilości ?? Reszta to poradziecki złom ...

Smuteczek
środa, 9 sierpnia 2017, 01:19

Rosomaki w wersji niepływajacej ktore bardzo fajnie sie sprawdziły w Afganistanie. Nie mamy ich mało. Produkujemy systematycznie tak, ze mozna nawet bardzo predko sprzedac porcje nowych. Nic wiecej do głowy mi nie przychodzi

erf
środa, 9 sierpnia 2017, 01:19

Chłopie... ja już nie wiem czy jest sens Cię komentować. Powiem krótko.. nic nie wiesz a się wypowiadasz. Wyłącz frustrację, zacznij myśleć i nie bierz głosu bez wiedzy.

Olaf
wtorek, 8 sierpnia 2017, 18:26

A cóż my im możemy sprzedać, jak sami niczego porządnego nie potrafimy wyprodukować. A nowoczesny sprzęt kupujemy za granicą. Oczywiście w granicach naszych finansowych możliwości. Irak ma petrodolary i stać go na lepsze zakupy aniżeli u nas.

ABRAMS
wtorek, 8 sierpnia 2017, 17:27

G.....wyszło i g.....wyjdzie. Ile to lat staraliśmy się (ówczesny BUMAR) i nic nie wyszło. Jankesi nas wyciumkali. Napisałbym Trylogię na ten temat.

kryty
wtorek, 8 sierpnia 2017, 16:17

Nie wiem czy część komentujących poniżej to zwykłe płaczki, czy trolle. Myślę, że jest duża szansa, że coś z tego wyjdzie. USA ma duże wpływy w Iraku, po tym jak pomogli im pozbyć się ISIS, a Trump zrobił nam ostatnio dużą reklamę. Irak, mimo przyjęcia sporej dostawy Humwee i Abramsów, wciąż opiera się w dużej mierze na sprzęcie post-sowieckim. Jeśli mają go modernizować, lub kupować wersje rozwojowe to wiadomo, że USA nie jest w stanie im tego zaoferować. Może to być dla nas szansa zająć tą niszę. Z Rosją im raczej nie po drodze, Ukraina odpada jako niepewny dostawca, bo sami mają wojnę u siebie... Kto inny, jeśli nie my?

Dert czks
wtorek, 8 sierpnia 2017, 16:17

Czesi regularnie ogrwają naszych pseudohandlowcow i sprzedają do Iraku.

Marek1
wtorek, 8 sierpnia 2017, 16:17

kryty - nie rób sobie jaj człowieku. My NIE potrafimy zmodernizować własnych, posowieckich sprzętów(poza pewną moderką syst. KUB/OSA dekadę temu). Napisz CO konkretnie miałby kupować Irak ??

inż.bud.
wtorek, 8 sierpnia 2017, 16:17

Proamerykański Irak OSTATNIO zakupił rosyjskie Mi-28NE (na stanie ma już 5 sztuk) a ty łudzisz się, że sprzedamy im jakiś polski złom?

harpagon
wtorek, 8 sierpnia 2017, 16:17

Nie bądź naiwny. To tylko PR.

realista
wtorek, 8 sierpnia 2017, 10:22

Cóż, niech próbują. Jestem jednak mocno sceptyczny w tej sprawie, pamiętając wcześniejsze nasze doświadczenia z okresu po operacji Iraq Freedom. Wtedy entuzjazm był dużo większy. Nasze firmy budowlane miały uczestniczyć w odbudowie Iraku, nasz przemysł zbrojeniowy miał uczestniczyć w odbudowie irackiej armii. Co z tego wyszło?

kryty
wtorek, 8 sierpnia 2017, 10:22

Nie jesteśmy państwem kolonialnym, które wysyła gdzieś armię, podbija teren a później doi miejscowych. I ja bardzo się z tego cieszę! Teraz rozmawiamy z poziomu dwóch równoległych partnerów z niezależnym, mającym realny mandat rządem Irackim, a nie z perspektywy okupanta z rządem marionetkowym, a taka sytuacja była w czasach które opisujesz.

Igor
wtorek, 8 sierpnia 2017, 05:09

MON działa na szkodę polskiej armii i gospodarki: http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,21463061,nie-bede-milczal-bede-krzyczal-szczecinski-general-o-sytuacji.html?disableRedirects=true

aurel
wtorek, 8 sierpnia 2017, 05:09

idiota powołuje się na Wyborczą ..jet tam chociaż data prawdziwa ????

kk@lkslodz.pl
wtorek, 8 sierpnia 2017, 05:09

"wybiórcza" nie jest dla mnie autorytetem w jakiejkolwiek kwestii....

CB
wtorek, 8 sierpnia 2017, 01:22

"Istnieje potencjalna możliwość" - jak zwykle masło maślane... Potencjalna możliwość istniała zawsze. Ciekawe kiedy doczekamy się jakiejkolwiek wypowiedzi kogoś z MON o konkretach czyli konkretnie "co", "kiedy" i "za ile". Na razie, to oni ciągle gadają tylko o potencjalnych możliwościach i w sprawie zakupów i w sprawie sprzedaży...

Edmund
wtorek, 8 sierpnia 2017, 00:25

Na pewno mamy do zaoferowania: drony - FlyEye (inne), radiostacje (Radmor), warmate (WBE), drony, haubice, moździerze (PGZ), amunicja z Mesko do ZSU i T72, MANPADSy, systemy kierowania ogniem i zarządzania walką: (Topaz, Rega, Jaśmin), radiolokacja (radary artyleryjskie: Liwiec, radary shorad: Soła, Bystra, inne: TRS, NUR, pasywne). Broń strzelecka: Beryle, granatniki rewolwerowe, rozwiązania typu Fonet, systemy zasilania, przeciwchemiczne, termowizję z PCO, maskowanie z Maskpolu, modernizacja czołgów (świetne SKO do T72 Radew + OBRA), ERAWA2 do T72, pojazdy: ciężarówki, Rosomaki itp

Marek1
wtorek, 8 sierpnia 2017, 00:25

Edmund - większości sprzętu który wymieniłeś WP albo w ogóle NIE MA na stanie, albo ma w śladowych ilościach. Dla ciebie to sygnał, by go eksportować zamiast wyposażać jedn. własnej armii ?? Może pora puknąć sie mocno w łeb ...

obserwator
wtorek, 8 sierpnia 2017, 00:25

Niektóry z wymienionego sprzętu jest produkowany przez polskie firmy prywatne. MON nie chce promować tych wyrobów tylko próbuje skupić się na produktach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którą de facto zarządza. Z jednej strony wokół negocjacji na temat ewentualnych kontraktów powinna być cisza, jednak nie widać ciągłości działań handlowych w PGZ. Pamiętajmy, że kontrakty pozyskuje się latami, a u nas co 4 lata wymiana kadr "na lepsze" i z tego powodu brak ciągłości.

ggg
wtorek, 8 sierpnia 2017, 00:08

Znowu zaklinanie rzeczywistości przez Pana Kownackiego. Irak kupi u nas broń tak szybko, jak my podpiszemy umowę na Patrioty. My wydamy (zaliczki!) 4 mld USD, a Irak kupi u nas na kredyt starocie za 100 mln USD. I Pan Kownacki będzie musiał "bronić" tego interesu: "gramy takimi kartami, jakie mamy". Ja naprawdę wolę zakopać te państwowe fabryki i zapomnieć o ich "potencjalnym" technologicznym skoku. Panowie w automotive i meblówce stale potrzeba pracowników. Tam się do czegoś przydacie.

man42
wtorek, 8 sierpnia 2017, 00:08

I co pracy i podwyzek nie bedzie sa obcokrajowcy bo sie musi oplacac wiadomo mozna smialo wyiezdzac

Marcin
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 23:58

Jest jeszcze artyleria ( kraby, raki, moździeże holowane) + broń strzelecka + rosomaki. Jest amunicja, systemy łączności, małe drony. Jest wyposażenie osobiste, systemy maskowania. Coś tam jednak mamy do zaoferowania.

Morgul
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 22:32

jasne - teorie i zaklinanie rzeczywistości ... jakie my mamy możliwości ? jedyne co można zrobić to zapakować ten cały posowiecki majdan na statek i wywieźć te klamoty a na to miejsce kupić NATOwski sprzęt. Zrobić coś raz a dobrze. Albo kupić licencję na K2 i K21 albo robić LEO2PL i jakieś Linxy/PUMY/CV90 z Niemiaszkami system plot Izrael/USA/Niemcy a wszystko co lata od USA. Wiem, że cyfra za taki zestaw rozwala ale jak się kupi nowoczesny sprzęt to na 15-20 lat starczy.

Harry
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 20:49

Na efekty rozmów, jeżeli w ogóle będą takie, poczekamy ze 3 lata.

Kościuszko
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:32

Potencjalnie to możemy sprzedać Japończykom zagarki, ale tylko potencjalnie. Dobra zmiana pierwsze co to spaprała sprzedaż rosomakow do naszych południowych sąsiadów a potem poszło z górki...

Kkowal
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:32

Coś więcej o tych rosomakach?

Asik
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:15

Cos co możemy napewno zrobić na światowym poziomie to zmodernizować im Osy lub Kuby (WZU2) lub serwisować starszą rosyjską OPL: Wega, Newa , Kub, pojazdy: czołgi T72, BWP. Można pchnąć trochę Popradów i Pilic z Gromami i eksportową wersją SKO (algorytmy !) + oczywiście prostsza radiolokacja PESA: Soła, Nur12/15 wpięte w eksportową Łowczą. Można im zbudować dolne piętro OPL. Zawsze to coś.

Igo
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:15

Póki co obrona przeciwlotnicza jest potrzebna irackiej armii jak świni siodło

anakonda
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:15

ta wszystko sprzedaj a potem okaże sie że sprzet nie działa !

manolo
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:15

nie stać ich na nasz serwis

gol
poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 19:15

Dobre, dolne piętro na Pilicy i Popradzie...

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama