Reklama

MON konsultuje się z Chorwacją w sprawie PESCO i NATO

23 listopada 2017, 14:09
Fot. por. Robert Suchy/CO MON
Defence24
Defence24

Polsko-chorwackie konsultacje polityczno-wojskowe, którym przewodniczył podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski, a po stronie chorwackiej, Asystujący Minister Obrony Petar Mihatov odbyły się w środę, 22 listopada.

Jak podaje MON, rozmówcy pozytywnie ocenili proces wdrażania decyzji warszawskiego szczytu NATO odnoszących się zarówno do wschodniej, jak i południowej flanki, wskazując także na dalsze działania niezbędne dla dalszej adaptacji Sojuszu do nowych zagrożeń.

Wiceminister Szatkowski podziękował za dołączenie Chorwacji w październiku br. do batalionowej grupy bojowej w Polsce, rozmieszczonej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności NATO w Orzyszu. W odniesieniu do Unii Europejskiej, rozmówcy nawiązali m.in. do inicjatywy PESCO. W kontekście przebudowy elementów struktur dowodzenia NATO potwierdzono znaczenie i potrzebę wzmocnienia zdolności dowodzenia Sojuszu poprzez ich jakościową rozbudowę.

Jak poinformował resort obrony, podczas konsultacji omówiono również zagrożenia dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich. Wiceminister Szatkowski wskazał m.in. na naszą gotowość do kontynuowania wsparcia stabilizacji Bałkanów Zachodnich.

Rozmówcy pozytywnie ocenili poziom dotychczasowych dwustronnych relacji w dziedzinie obronności. Nawiązując do spotkania Ministrów Obrony Polski i Chorwacji, które miało miejsce w październiku br., podtrzymali wolę intensyfikacji współpracy bilateralnej, wskazując obszary jej możliwego rozwoju (współpraca przemysłów obronnych, wojsk specjalnych, policji wojskowych, obrony przed bronią masowego rażenia oraz wojsk zmotoryzowanych na bazie kołowych transporterów opancerzonych). 

 
Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama