Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MON i PGZ wesprą uczestników Wydarzeń Czerwcowych '76

Fot. MON.
Fot. MON.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował o stworzeniu wraz z Polską Grupą Zbrojeniową specjalnego funduszu, w celu wsparcia uczestników Wydarzeń Radomskich w czerwcu 1976 roku i ich rodzin.

Antoni Macierewicz poinformował, że fundusz, który ma wesprzeć uczestników Wydarzeń Radomskich powstał dzięki Polskiej Grupie Zbrojeniowej i w porozumieniu z MON. Prezes PGZ Arkadiusz Siwko zaznaczył, że powstały fundusz ma wspierać w pierwszej kolejności osoby które były związane z fabryką w Radomiu, a w następnej – również innych. - Będzie miało to charakter fundacji. - stwierdził.

Fundacja będzie wspierała ludzi, którzy wyróżniali się postawą patriotyczną. PGZ S.A. chce w ten sposób uhonorować osoby, które bezinteresownie walczyły o wolność Polski, za co spotkały je ciężkie represje

prezes PGZ Arkadiusz Siwko

Pierwsze środki zostały już przekazane do fundacji, obecnie ma ona rozdysponować 200 tys. złotych. Kwota ma być sukcesywnie zwiększana. „Kompletujemy listę osób, będziemy mogli w ciągu 30 dni już wypłacać” – zapewnił prezes PGZ Arkadiusz Siwko.

Szef MON złożył wizytę w Fabryce Broni w Radomiu, gdzie spotkał się z kadrą kierowniczą spółki i PGZ oraz uczestnikami Wydarzeń Czerwcowych. Podczas rocznicowego spotkania minister Antoni Macierewicz wręczył uczestnikom wydarzeń czerwcowych pamiątkowe dyplomy.

Jak podkreślił minister Macierewicz: "przez te wszystkie lata zapomniano podziękować nie tylko słowami i odznaczeniami, (…) ale  zapomniano podziękować zadbaniem o polską pracę, zapomniano podziękować zadbaniem o polską produkcję. Bo to jest prawdziwe podziękowanie. Bo po to oni wtedy wyszli na ulicę, po to walczyli."

Radom za to ciężko zapłacił. Radom był miastem wyklętym. Nie tylko, że wyklęto Radom, upokorzono go.(…) Radom chciano rzucić na kolana. Radom sam siebie miał potępić. Nigdy tego nie zrobiliście. Za to Wam dziękujemy

szef MON Antoni Macierewicz

Nową Fabrykę Broni szef MON uznał za dowód na to, że „to nie jest tak, że tylko inni mogą budować nowoczesny przemysł zbrojeniowy". Nowa siedziba Fabryki Broni została otwarta 1 lipca 2014 roku. W zakładach spółki, należącej do PGZ, będą powstawać między innymi karabinki modułowego systemu MSBS czy pistolety PR-15 Ragun, wchodzące w skład polskiego systemu żołnierza przyszłości Tytan.

Czytaj więcej: Otwarcie Fabryki Broni w Radomiu. Ragun i MSBS - oficjalna premiera

Pierwsza partia MSBS w odmianie dla pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego została już przekazana Siłom Zbrojnym. Jednocześnie trwają dostawy m.in. karabinów Beryl i Mini-Beryl.

Czytaj więcej: Rekordowy kontrakt dla Fabryki Broni. 26 tys. karabinków dla polskiej armii

(JP)/MON/PAP

 

 

 

Reklama

Komentarze (7)

  1. w

    Czesi produkują 250 000 sztuk różnej broni palnej w zjednoczeniu CZ. Ile w Radomiu? Jest to tragedia co się dzieje w Polsce. Więcej nie piszę bo żal ogarnia.

  2. historyhd

    Kiedys MON wspieral uczestnikow Czerwca, ale chyba nie tych....

    1. wczorajszy

      Ha ha. Dobrze i celnie.

  3. Clarc

    Drażni mnie i smuci to co się wyprawia w MON! Ministerstwo staje się filią IPNu i zajmuje się hołdami, pamięcią, historią a co z kluczowymi zakupami dla Sił Zbrojnych? Minister Macierewicz zrobi większe spustoszenie w sprzęcie w naszej armii niż podczas przypuszczalnej wojny z ruskimi.

  4. Olecki

    Proponuję żeby MON wziął na siebie finansowanie programu 500+ bo to nam da w przyszłości nowych żołnierzy. Mieszkania komunalne też może sfinansować, bo przyszli żołnierze muszą gdzieś mieszkać:)

  5. wczorajszy

    Ręce opadają. PGZ to jakaś kasa zapomogowa? Sami nie potrafią żadnego kontraktu załatwić a będą wspomagać starych roboli? od tego jest inna instytucja.

  6. Grimm

    Czyli z budżetu MON najpierw przekazują pieniądze za nic do PGZ a ci dalej finansują świeckie imprezy robotnicze. Takich jaj jeszcze nie było. W ten sposób te mityczne 2% na obronę to fikcja. Finansują także z tego zakup cywilnych samolotów dla VIP, fundują stypendia naukowe, wspierają uczelnie cywilne i sponsorują kulturę. Nie ma na to paragrafów, gdzie jest prokuratura?

  7. Ret

    A może by tak wyprodukować z tysiąc ms sów i wyposażyć kilka oddziałów testowo. Pgz i mon niech się zajmują obronności. Od kombatantów są inne instytucje w państwie.

Reklama