Reklama

MiG-21 zestrzelony w Syrii?

16 sierpnia 2017, 19:01
MiG-21
MiG-21 lotnictwa Indii, Fot. Sheeju/Wikipedia/CC3.0
Reklama

Przedstawiciele Wolnej Armii Syrii, prozachodniej partyzantki działającej na południu kraju zadeklarowali zestrzelenie nad opanowanym przez siebie rejonem jednego z rządowych samolotów myśliwsko-szturmowych. Pilot strąconego MiGa-21 miał zostać pojmany i po opatrzeniu ran poddany przesłuchaniu. Syryjskie Siły Powietrzne potwierdziły utratę maszyny, wspominając jedynie o domniemanej katastrofie, bez informacji na temat jej przyczyn i losu pilota.

Według informacji podanych przez syryjskich rebeliantów, szturmowy MiG-21 należący do sił rządowych został zestrzelony 15 sierpnia br. przez partyzancka obronę przeciwlotniczą nad południową częścią terytorium Syrii. Wrak spadł na teren opanowany przez partyzantów Wolnej Armii Syrii niedaleko granicy z Jordanią, w rejonie prowincji As-Suwajda. Pilot strąconego samolotu miał zostać pojmany i po opatrzeniu ran poddany przesłuchaniu.

W rządowych przekazach telewizyjnych potwierdzono fakt utraty myśliwca, zwracając jednak uwagę na nieznane do tamtej pory przyczyny zaistniałej katastrofy. Wskazano jednocześnie, że okoliczności zdarzenia będą podlegały szczegółowemu wyjaśnianiu w trakcie dochodzenia prowadzonego przez przedstawicieli syryjskich sił zbrojnych. Nie odniesiono się w tym miejscu do doniesień syryjskich partyzantów na temat stanu i sytuacji pojmanego wojskowego pilota.

Rejon prowincji As-Suwajda pozostaje poza zakresem obowiązywania syryjskiego zawieszenia broni, umocowanego porozumieniem między USA i Rosją. Obszar ten stał się w ostatnim czasie areną intensywnych walk o kontrolę nad posterunkami granicznymi na południu Syrii, które były do tej pory w większości opanowane przez rebeliantów wspieranych z terytorium Jordanii. Na początku sierpnia kontrolę nad wschodnią częścią prowincji wraz z lokalną strefą przygranicznej zaczęły odzyskiwać syryjskie siły rządowe, wspierane przez irańskie bojówki paramilitarne.

W rękach rebeliantów pozostaje w dalszym ciągu znaczna część terytorium położonego na południowym zachodzie kraju, graniczącego z Izraelem i Jordanią. Niemniej jednak, postępy syryjskich sił rządowych przy wydatnym wsparciu ze strony irańskich bojowników spotkały się już z otwartymi wyrazami zaniepokojenia ze strony jordańskiego rządu.

Czytaj też: Południowa Syria – potencjalne pole konfliktu USA-Rosja [ANALIZA]

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Anuluj
io
poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 15:48

https://www.youtube.com/watch?v=IXjHbp3h_q4&feature=youtu.be

Guru z Zoliborza
czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:14

Ponoć ten Mig-21 został strącony dzidą drewnianą wystruganą z polskiego świerka. Teraz wiadomo czemu Szyszka tnie puszczę, dla Maciarenki na WOTa.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama