Reklama

Macierewicz szefem podkomisji badającej katastrofę smoleńską

11 stycznia 2018, 11:47
Macierewicz Błaszczak
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Reklama

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał Antoniego Macierewicza na stanowisko przewodniczącego Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10.04.2010r. w Smoleńsku - poinformowało Centrum Operacyjne MON.

Zgodnie z przekazanymi przez resort obrony informacjami, nowy szef ministerstwa stwierdził, że Antoni Macierewicz "wykazał się wyjątkową determinacją oraz zaangażowaniem w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej, zarówno jako minister obrony narodowej, jak i wcześniej jako przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154 M". 

Macierewicz ma być co więcej "gwarancją", że "okoliczności największej tragedii w dziejach powojennej Polski zostaną wyjaśnione".

W ocenie szefa MON, Antoni Macierewicz swoim doświadczeniem stworzy Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego warunki do skutecznego ustalenia przyczyn wydarzeń z 10.04.2010 r.

Fragment komunikatu prasowego

W kolejnym komunikacie, wydanym w czwartek późnym popołudniem, MON zapewniło, że powołanie Macierewicza na przewodniczącego podkomisji "odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem oraz procedurami". "Pan Antoni Macierewicz będzie pełnić tę funkcję społecznie" - poinformował resort.

Dotychczasowy szef MON Antoni Macierewicz pożegnał się ze stanowiskiem we wtorek, 9 stycznia br. Nowym ministrem obrony narodowej minowano Mariusza Błaszczaka, którym tym samem przestał pełnić funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

Nowy szef MON jest jednym z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Do tej pory polityczna aktywność nowego ministra obrony nie była związana z wojskiem.

Czytaj też: Zmiana warty w MON a reformy armii. Modernizacja największym wyzwaniem dla Błaszczaka [PROGNOZA]

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Anuluj
skipper
sobota, 13 stycznia 2018, 07:54

Dalej będzie mącił swoimi wywodami .Myślę ,że to ostatnia rola przewodniczącego Macierewicza przynajmniej w tej kadencji .Rachunek wystawi opozycja ,tylko kto go zapłaci ?

tęcza
piątek, 12 stycznia 2018, 23:50

Napiszę tylko jedno. Wchodząc na jakie kolwiek forum nt Smoleńska widać jak na dłoni ,jak bardzo Polska jest zinwigilowana przez agentow obcych służb. Taka jest przerażająca prawda

osa
piątek, 12 stycznia 2018, 23:42

Niezależnie od tego jak bardzo funkcjonariusze wpływu będą się wyginać i gimnastykować i ile kasy zostanie w to zaangażowane, to prawda i tak ujrzy światło dzienne i nic tego nie powstrzyma. I tak, każdy średnio ogarnięty i wolny człowiek wie co się wtedy stalo. Wiara w to, że można wmówić ludziom bajki na temat Smoleńska, to naprawdę duża naiwnośc i brak profesjonalizmu

MPL
piątek, 12 stycznia 2018, 15:53

Okoliczności i przyczyny katastrofy zostały rzetelnie zbadane i wyjaśnione. Raport komisji Millera nie budzi w tym zakresie wątpliwości krajowych i zagranicznych specjalistów lotniczych. Z prawnego punktu widzenia badanie katastrofy lotniczej zostało zamknięte i z braku merytorycznych podstaw nie podjęto jak dotąd decyzji o wznowieniu postępowania. Dotychczasowe opinie podkomisji nie zostały poparte dowodami, które w najmniejszym stopniu kwestionowałyby podjęte ustalenia i stanowiły podstawę do wznowienia badania katastrofy przez upoważniony organ, czyli Komisję Badania Wypadków Lotnictwa Państwowego. Natomiast p. Macierewicz publicznie stwierdził, że przyczyną katastrofy jest zbrodnia, której okoliczności nadal będzie badać kierowana przez niego podkomisja MON. Tak więc bez względu na stan prawny i faktyczny były minister wydał wyrok, a teraz będzie pracował nad jego uzasadnieniem i wskazaniem osób winnych popełnienia zbrodni. W wypowiedzi celowo pominąłem działania prokuratury, których celem jest ustalenie udzialu osób winnych zaistnienia zdarzenia, a dotychczas ustalone przebieg i okoliczności katastrofy nie zostały oficjalnie zakwestionowane przez prokuratorów prowadzących śledztwo.

qwert
piątek, 12 stycznia 2018, 11:11

Oto co mówi Macierewicz jako szef tej podkomisji: "nie wolno dopuścić do tego, by ta zbrodnia uszła płazem" "nawet jeśli polski wymiar sprawiedliwości nie będzie mógł ich dosięgnąć" Czy to oznacza wypowiedzenie wojny Rosji? A może jakiś odwetowy zamach? Czy tylko jakiś tryb postępowania przed międzynarodowym sądem? Skoro zarzuca się zabójstwo tylu obywateli, i to na jakich stanowiskach, innemu krajowi to cos trze zrobić. Inaczej to ośmieszanie się na arenie międzynarodowej. W co ten facet chce nas wplątać w imię jakiś politycznych gierek na użytek własnego elektoratu?

Obuch
piątek, 12 stycznia 2018, 11:11

Oczywiście że nic nie zrobią. Od lat ta katastrofa jest przede wszystkim źródłem dochodu

Robbery
czwartek, 11 stycznia 2018, 22:32

Przepraszam ale czym ta podkomisja się zajmuje? Przecież wiadomo że piloci podjęli próbę lądowania przy zerowej widoczności ziemi. Efekt znamy - 96 ofiar śmiertelnych.

Wojewoda
czwartek, 11 stycznia 2018, 21:28

Miliony złotych na zabawę w badanie katastrofy a szpitale są zamykane z braku pieniędzy na ich utrzymanie. Dziwny kraj.

Brutus
czwartek, 11 stycznia 2018, 21:25

A co oni wyjaśniają skoro sprawa jest wyjaśniona od dobrych kilku lat?

zły
czwartek, 11 stycznia 2018, 21:25

Bo w tym wszystkim nie chodzi o wyjaśnienie (bo to już zostało zrobione przez PKBWL) tylko o wyjaśnianie (bo na tym można jeszcze zarobić).

On
czwartek, 11 stycznia 2018, 19:17

Wreszcie właściwy człowiek na właściwym miejscu ;) Tylko w wypowiedzi Błaszczaka "zgubiło" się jedno słowo - powinno być: Macierewicz ma być co więcej "gwarancją", że "okoliczności największej tragedii w dziejach powojennej Polski NIE zostaną wyjaśnione".

Naiwny
czwartek, 11 stycznia 2018, 17:29

Właściwy człowiek na właściwym stanowisku. Rozsądna decyzja kadrowa. Brawo!!!

Blady
czwartek, 11 stycznia 2018, 15:37

WOT i drony Warmate to 2 największe osiągnięcia AM.

drGonzo
czwartek, 11 stycznia 2018, 14:23

Trzeba z czegoś żyć, rachunki i czynsz same się nie zapłacą.

Auslander
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:45

Jednie co dobrego zrobil to msbs.Reszta to jak teoria o kosmitach.

Jan
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:45

Gdyby nie AM to WAT konstruowałby sobie je dalej:)

ktos
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:45

MSBS byl projektowany na dlugo zanim AM zostal ministrem. Wystarczy wikipedie przeczytac (dla leniwych).

bąk
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:45

Z tymi pochwałami to bym poczekał a na marginesie msbsy skonstruowano w WAT a nie Macierewicz.

qwert
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:35

Okazało się, że dotychczasowy przewodniczący bardzo dobrze dawał sobie radę, ale nowe wyzwania wymagają zmiany na tym stanowisku ;). Ciekawe czy w kwietniu przedstawią merytoryczny i kompletny raport. Raport, który nie będzie tylko opisywał ostatnich sekund lotu. sekund, które dla pilotów zawodowych uznawane są jako skutek, a nie przyczynę.

ito
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:22

Większych szkód niż narobił na tym stanowisku nie narobi. I może wymyśli jakieś światłe wyjaśnienie faktu, że skrzydło tupolewa miało okazję "wybuchnąć" na wysokości, na której żadnym sposobem nie miało prawa (reszta samolotu też) się znaleźć. Znając Antoniego wyjaśnienie takie dostarczy wszystkim mnóstwo rozrywki.

Ygrek
czwartek, 11 stycznia 2018, 13:22

Będzie pisał następny scenariusz do filmu s-f. Niedługo to Lucasa przescignie .

alex
czwartek, 11 stycznia 2018, 12:48

dlaczego mnie to nie dziwi?

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama