Reklama

Macierewicz: Potrzebne nowe kadry w wojsku

9 sierpnia 2017, 19:10
Antoni Macierewicz audyt
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Reklama

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział w Radiu Maryja, że w Wojsku Polskim niezwykle potrzebne są nowe kadry, bez tego nie nastąpi realna zmiana, niezbędna dla rzeczywistego wzmocnienia armii.

Minister w rozmowie z Radiem Maryja podkreślił, że nie jest osobą, która powinna odnosić się do decyzji prezydenta Polski. Dodał, że stanowisko merytoryczne związane z argumentacją BBN zostało wyrażone we wtorek w komunikacie resortu.

Czytaj więcej: Święto Wojska Polskiego bez nominacji generalskich

"Komunikat bardzo obszernie pokazuje, jaka jest rzeczywiście sytuacja w wojsku i jak bardzo potrzebne są nowe kadry generalskie, jak bardzo potrzebne są w ogóle nowe kadry oficerskie w Wojsku Polskim, bez których nie nastąpi realna zmiana, która jest niezbędna dla rzeczywistego wzmocnienia armii. Wszystko to bardzo jasno zostało w komunikacie sformułowane i wyłożone, także w odniesieniu do Strategicznego Przeglądu Obronnego i nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, który od początku był jednym z priorytetów ministra obrony narodowej" – powiedział Macierewicz.

Czytaj więcej: MON o nominacjach generalskich: Kluczowe decyzje już podjęte

Zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda zdecydował, że 15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego nie odbędzie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich oraz admiralskich. Taki plan rozważano w Pałacu Prezydenckim od ponad tygodnia. We wtorek został on ogłoszony przez BBN.

Oficjalnym powodem są trwające prace nad nowym systemem kierowania i dowodzenia oraz brak uzgodnień w tej kwestii, co – w ocenie prezydenta – nie stwarza warunków do oceny kandydatów pod kątem merytorycznym i z uwzględnieniem potrzeb wojska.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska wyjaśniała w środę, że Andrzej Duda uznał, że najpierw należy zakończyć budowę nowej struktury kierowania i dowodzenia wojskiem, a dopiero potem podejmować decyzje personalne.

Czytaj więcej: Nominacje generalskie. Spór prezydenta i MON stał się jawny [ANALIZA]

Po komunikacie BBN we wtorek MON oświadczyło, że kluczowe decyzje personalne zostały podjęte w ubiegłym roku, a kwestie będące nadal przedmiotem dyskusji nie mają zasadniczego znaczenia i mogą zostać uzgodnione w toku dalszych konsultacji. Jednocześnie ministerstwo zaznaczyło, że bez ukształtowania kadry dowódczej reformy wojska mogą zostać zaprzepaszczone.

W sporze o reformę systemu kierowania i dowodzenia wojskiem zasadnicza dyskusja między MON a BBN dotyczy istnienia i umiejscowienia w nowej strukturze jakiejś formy dowództwa połączonego. Jak wyjaśniał wiosną Soloch, BBN skłania się ku wydzieleniu do tej roli osobnej instytucji, zaś MON – ku strukturze w ramach zreformowanego Sztabu Generalnego WP. W Koncepcji Obronnej RP, jawnej części Strategicznego Przeglądu Obronnego, zamiast obecnego Dowództwa Operacyjnego RSZ ma powstać Inspektorat Szkolenia i Dowodzenia.

W wywiadzie dla Defence24.pl szef BBN, odnosząc się do udziału prezydenta i BBN w pracach nad reformą powiedział: "Wszyscy uczestnicy prac są zgodni co do konieczności wskazania w sposób jednoznaczny, kto jest głównodowodzącym w systemie dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Z tym wiąże się planowane wzmocnienie roli szefa Sztabu Generalnego WP. W BBN zwracamy też uwagę na konieczność zachowania kompatybilności narodowych struktur dowodzenia ze strukturami sojuszniczymi. W związku z tym koniecznie jest zachowanie struktury, która będzie odpowiadała za operacje połączone".

Czytaj więcej: Marynarka potrzebuje strategii. Soloch dla Defence24 o modernizacji sił morskich, celach BBN i reformie dowodzenia [WYWIAD]

MON podkreśla, że propozycja zmian w systemie dowodzenia powstała przy udziale przedstawicieli prezydenta i była konsultowana z BBN. Według ministerstwa projekt znacznie poszerza kompetencje prezydenta, "na ile pozwalają na to przepisy obowiązującej konstytucji". Ustawa zasadnicza mówi zaś, że prezydent mianuje szefa Sztabu Generalnego WP i dowódców rodzajów sił zbrojnych.

W Wojsku Polskim jest obecnie 67 generałów i admirałów.

KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
Anuluj
f
niedziela, 13 sierpnia 2017, 22:09

Czystki w kadrach armii już kiedyś robił Stalin. Skutki były opłakane.

Marcin
niedziela, 13 sierpnia 2017, 14:40

Służyłem w kompanii wartowniczej w latach 1996-1998, kadra dowódcza to zapijaczone mordy,które myślały jak podpieprzyć beczkę ropy. Myślicie że wiele od tamtej pory się zmieniło?

lol
sobota, 12 sierpnia 2017, 17:29

No jak się zrobiło czystkę w wojsku wzorem samego Stalina, to teraz potrzeba kadr żeby tych ludzi zastąpić.

Saracen
czwartek, 10 sierpnia 2017, 20:04

Zarówno minister Macierewicz jak i jego zastępca wiceminister Kownacki mają za uszami dziwaczne kontakty z osobami mocno prorosyjskimi. W przypadku pana Kownackiego chodzi wręcz o znajomość z osobą, której postawiono zarzut współpracy z rosyjskim wywiadem. Zastanawiam się czy obecne kierownictwo MON jest właściwe do przeprowadzania jakichkolwiek zmian kadrowych w naszej armii. A przede wszystkim w jakim kierunku te zmiany mają iść.

Polak 100%
czwartek, 10 sierpnia 2017, 18:41

Szanowny Pan Minister powiedział w Radiu Maryja to co powinien tam powiedzieć. Nie można do tego podchodzić poważnie.

zbig
czwartek, 10 sierpnia 2017, 16:37

Stare trepy mialcza na calego! Dzisiejsi starsi oficerowie ktorzy zaczynali sluzbe w najgorszym okresie PRL w stanie wojennym lub zaraz po nim to najgorszy mentalnie I moralnie element. Zaden porzadny Polak nie chcial isc pod komende Jaruzelskiego! Tylko jakies sprzedajne typy ktorym obojetne bylo komu sluza! Jednym slowem zdemoralizowany element.

ch
czwartek, 10 sierpnia 2017, 15:34

dim,ja o tym wiem,ale nawet tego niema,a bylo to obiecane przez pana Macierewicza.Niema nawet 2 obiecanych smiglowcow.Beda za,to wagony konwojowe i 1400 rakiet z ulotkami.Trzeba by rozpisac konkurs na tresc takiej ulotki np.Podaj sie,u nas wodka lepsza i zdrowsza,przez rok litr dzienie za darmo.Moze kilku by sie przekonalo do podania sie.

pragmatyk
czwartek, 10 sierpnia 2017, 12:22

Ciekawa sytuacja ,po raz pierwszy minister obrony dązy do tego ,żeby byc dowódcą Wojska Polskiego ,nawet zamawia sobie pociąg-salonke aby sie przemieszczać i z niego dowodzić jak Gering widocznie ogląda filmy wojenne.

Kapral Jojo
czwartek, 10 sierpnia 2017, 11:46

Był Bolek, Polmos i Bigos, a teraz jest Ego, a armia jak zdychała tak zdycha

obr
czwartek, 10 sierpnia 2017, 11:45

Główna potrzeba to wymiana leśnego dziadka Antoniego M. na kogoś z młodszego pokolenia kto się nie kształcił i wychował w PRL jak Antoni.

eurofighter
czwartek, 10 sierpnia 2017, 11:04

Najwyraźniej potrzebne też nowe kadry w MON - panie z dziekanatu nie radzą sobie nie tylko z przetargami, ale też z rozróżnieniem, kto jest Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych.

Ygrek
czwartek, 10 sierpnia 2017, 10:20

A czy minister Macierewicz jest tą właściwą osobą do wymiany kadr w polskim wojsku? Mam wątpliwości.

Analityk
czwartek, 10 sierpnia 2017, 10:17

Panie Ministrze awansami generalskimi chce pan kupować kadrę przyboczną?.Niech pan przyzna, ile gaf pan popełnił a oni śmieją się z pana na tłustych emeryturach. Chyba czas zakończyć te pana eksperymenty z tymi "Lisami" i zacząć budować nowe efektywne struktury dowodzenia a nie korpusy generalskie.

Ramon
czwartek, 10 sierpnia 2017, 10:01

Czy wiara w zamach smoleński będzie podstawowym kryterium awansu nowych kadr Macierewicza?

Saracen
czwartek, 10 sierpnia 2017, 09:44

Potrzebny nam nowy minister ON.

Alien
czwartek, 10 sierpnia 2017, 09:41

Te nowe kadry to Misiewicze?

WERBEL
czwartek, 10 sierpnia 2017, 02:45

POLSKA TO STAN UMYSŁU....powstały w wyniku historycznych manipulacji enuncjacji..jest emocjonalnie zaburzonym tworem .funkcjonującym jak schizofrenik a przez to wielojakim i nijakim ...to ..dlatego jest sezonowa ...budowana i niszczona na wzajemnej krzywdzie której budowniczymi tej krzywdy byli sami obywatele oraz kreatorzy narodu tzw kreatorzy "5 minut"....Polska zawsze będzie słaba bo jest podzielona .......czemu jest na to odpowiedź ......" historia się nie powtarza tylko się rymuje"

lw
czwartek, 10 sierpnia 2017, 01:43

kadry w wojsku--zacznijmy wymiane nr1Antoni Macierewicz nr2 ?????

Lm
czwartek, 10 sierpnia 2017, 01:32

Kończ waść i wstydu oszczędź!

Marek
czwartek, 10 sierpnia 2017, 00:45

Ten człowiek powinien być odsunięty w trybie natychmiastowym od kierowania MON EM i od razu skierowany na badania psychiatryczne. Jest nieobliczany.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama