Reklama

Katastrofa hiszpańskiego Eurofightera

12 października 2017, 16:25
Eurofighter Typhoon Hiszpania
Fot. Siły powietrzne Hiszpanii

Hiszpański myśliwiec Eurofighter Typhoon rozbił się w pobliżu bazy wojskowej w Albacete; pilot nie zdążył opuścić samolotu i zginął na miejscu - informują lokalne media. Maszyna wracała z parady wojskowej w Madrycie. 

Pilot hiszpańskiego myśliwca, 34-letni kapitan Borja Aybar Garcia, nie zdążył katapultować się z samolotu i zginął na miejscu. Informacje te potwierdzają źródła wojskowe oraz regionalne władze. 

Do katastrofy doszło o godz. 12:09 w pobliżu bazy wojskowej Los Llanos w Albacete (miejsce stacjonowania uzbrojonego w maszyny Eurofighter Typhoon 14 Skrzydła "Ala 14" hiszpańskich sił powietrznych). Eurofighter wracał z Madrytu, gdzie brał udział w paradzie wojskowej organizowanej z okazji święta narodowego Hiszpanii (hiszp. Dia de la Hispanidad). W uroczystościach udział brały cztery myśliwce Eurofighter Typhoon z bazy w Albacete oraz kolejne cztery z bazy w Sewilli.  

Według świadków zdarzenia, do katastrofy doszło gdy grupa samolotów zbliżała się do lądowania. Na miejscu pracuje obecnie policja, straż pożarna oraz służby ratunkowe. Do Albacete udali się również premier Mariano Rajoy oraz minister obrony Maria Dolores de Cospedal.

Na wyposażeniu Hiszpanów, do dzisiejszego dnia, znajdowały się 63 maszyny Eurofighter Typhoon stacjonujące w Albacete oraz Sewilli (z 73 samolotów Eurofighter jakie planują pozyskać). Najnowsze maszyny zostały odebrane przez władze na początku bieżącego roku

To już kolejna katastrofa z udziałem maszyny Eurofighter Typhoon, do której dochodzi w ostatnim czasie. Niecały miesiąc temu saudyjski pilot myśliwca zginął podczas misji bojowej w Jemenie. Samolot rozbił się w południowo-zachodniej części kraju. Zdarzenie miało miejsce 13 września br. podczas misji wsparcia własnych jednostek naziemnych. Jak informowała jemeńska agencja informacyjna Saba, samolot nie został zestrzelony, ale uległ technicznej awarii i uderzył we wzgórze. Pilot, porucznik Mahna Al-Biz, nie zdołał się katapultować i zginął na miejscu.

Natomiast 24 września br. włoski myśliwiec Eurofighter Typhoon rozbił się w wodach Morza Tyrreńskiego w trakcie pokazów lotniczych w Terracina (76 km na południe od Rzymu). Pilot doświadczalny zginął na miejscu. Maszyna należała do jednostki Eksperymentalnego Centrum Prób Włoskich Sił Powietrznych. Eurofighter wykonywał pętlę podczas pokazów lotniczych, ale pilot nie zdołał unieść samolotu i rozbił się o powierzchnię morza. Dokładne przyczyny katastrofy nie są znane. 

Nie jest to pierwsza maszyna Eurofighter Typhoon, którą stracili sami Hiszpanie. Hiszpański myśliwiec uległ katastrofie 9 czerwca 2014 roku około godziny 12:00 GMT w trakcie lądowania w bazie lotniczej Moron, niedaleko Sewilli. Do wypadku doszło w pobliżu końca pasa startowego podczas rutynowego lotu treningowego. W jego wyniku zginął kapitan hiszpańskich sił powietrznych Fernando Lluna Carrascosa. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Qba
czwartek, 12 października 2017, 17:44

To już trzeci hiszpański, bo jeszcze w 2010 roku rozbił się dwumiejscowy.

sojer
czwartek, 12 października 2017, 20:22

Trzeci hiszpański, ale też trzeci w tym roku po saudyjskim i włoskim. Czarna seria trwa, a produkcja się zwija z braku zamówień eksportowych.

Jacek
piątek, 13 października 2017, 00:14

W dniu 29.09.2017 roku w Syrii rozbił się amerykański zmiennopłat MV-22 Osprey z US Marine Corps. Maszyna uczestniczyła w tajnej operacji wsparcia islamskich rebeliantów. W wynniku tzw. twardego lądowania rannych zostało 2 amerykańskich żołnierzy... W dniu 05.08.2017 roku przy wybrzeżu Australii rozbił się amerykański zmiennopłat MV-22 Osprey z US Marine Corps. Katastrofa nastąpiła podczas lądowania na pokładzie okrętu wojennego USS "Green Bay”. Zaginęło 3 marines, których po zakończeniu akcji ratowniczej uznano za zmarłych... W dniu 10.07.2017 roku Greenwood w stanie Tennessy rozbił się amerykański wojskowy latający zbiornikowiec Lockheed Martin KC-130 Hercules z US Marine Corps. Na jego pokładzie znajdowała się załoga i kilkunastu żołnierzy - łącznie 16 osób. Wszyscy zginęli... W dniu 03.06.2017 roku w pobliżu bazy lotniczej Wright-Patterson w stanie Ohio rozbił się amerykański samolot myśliwski F-16D należący do "Thunderbirds" - zespołu demonstracyjnego US Air Force. Dwaj członkowie załogi zostali ewakuowani i przewiezieni do szpitala... W dniu 05.04.2017 roku w rejonie bazy lotniczej Andrews w stanie Maryland rozbił się amerykański myśliwiec F-16C z US Air National Guard. Pilot odniósł obrażenia ciała... W dniu 29.01.2017 roku w Jemenie rozbił się MV-22 Osprey z US Marine Corps. Maszyna uczestniczyła w tajnej akcji przeciwko islamistom z Al-Kaidy. Zginął komandos z Navy SEALs, a 3 innych zostało rannych...

Arek
piątek, 13 października 2017, 10:12

Zdradzisz jaki to ma związek z tematem artykułu?

yaro
piątek, 13 października 2017, 08:37

@Davien powie, ze to nieprawda, trzeba jeszcze dopisać o F18 one tez spadły.

ktoś
czwartek, 12 października 2017, 17:22

Eurofighter Typhoon to latająca trumna.

tak tak
piątek, 13 października 2017, 10:05

brawo! dlatego te samoloty są w takich ilościach na stanie armii europejskich i mają tyle nalotów. dodatkowo nie wiemy nic co się stało? co lub kto zawinił? a ogólnie komentarze są hejtujące co idzie, czy to europejskie, czy amerykańskie czy też rosyjskie? wystarczy popatrzeć co się dzieje chociażby w armi indyjskiej, że wszystko co lata narażone jest na wypadki lotnicze, niezależnie kto wyprodukował... kolejna sprawa w tej sytuacji ma też efekt skali, w znacznej mierze, statystycznie, jednostki, których jest najwięcej w linii, narażone są szczególnie na takie przypadki. B-2 mamy (Amerykanie mają) mniej więc i wypadków jest mniej. mniej też jest na nich nalotów... ciężko więc jest bez głębszej analizy oraz kontekstu stwierdzić co i jak? co jest trumną itp...

Kowalskiadam154
czwartek, 12 października 2017, 17:20

To tylko potwierdza że należy trzymać się z daleka od wszystkiego co europejskie

12345tgbgfgh
czwartek, 12 października 2017, 20:37

F-16 też spadają, no i co z tego!!!

jachu
czwartek, 12 października 2017, 20:12

no to ile efów sie rozbiło do tej pory?

Griffon
czwartek, 12 października 2017, 19:23

Przypomnę tylko że Holendrzy skasował sobie w ten sposób kilkadziesiąt F-16 które w Polsce uchodzą za cud techniki

bna
czwartek, 12 października 2017, 20:18

Chyba coś nie tak z procedurą katapultowania skoro nikomu się nie udało.

DSA
piątek, 13 października 2017, 13:18

podobno CFIT

arona
piątek, 13 października 2017, 00:36

Lata temu mianem "producenta wdów" nazywano F-104 Starfighter. Czyżby "Typhoon" chciał mu odebrać ten tytuł ???

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama