Reklama

Karabiny wyborowe i moździerze z Tarnowa [Defence24.pl TV]

18 września 2017, 17:39

Podczas tegorocznych targów MSPO Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały po raz pierwszy rodzinę samopowtarzalnych karabinów wyborowych. Oprócz tego demonstrowały między innymi kontener LOOK, wielkokalibrowy karabin Tor, czy rodzinę lekkich moździerzy.

Prezes zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. zwrócił uwagę na znaczenie posiadania przez spółkę ośrodka badawczo-rozwojowego. "Jeżeli jest zapotrzebowanie armii dotyczące modernizacji, ergonomii danego produktu jesteśmy w stanie bardzo szybko ten produkt dostosować do oczekiwań. zarówno żołnierzy jak i dowództwa, którzy bedą posługiwać się tą bronią" - powiedział w rozmowie z Defence24.pl TV Henryk Łabędź.

Zakłady Mechaniczne są firmą inżynieryjsko - produkcyjną. W skład załogi wchodzi 130-osobowy badawczo - rozwojowy i nasza myśl techniczna pozwala nam skutecznie konkurować z innowacjami technicznymi, które pojawiają się na rynku.

Henryk Łabędź, Prezes Zarządu, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Prezentowane po raz pierwszy podczas MSPO karabiny sampowtarzalne wykonywane są dwóch kalibrach: 7,62 mm (.308) oraz .338 Lapua Magnum (8,6 mm). Z kolei cechą wielkokalibrowego karabinu powtarzalnego TOR jest to, że może zwalczać na dużych odległościach nie tylko siłę żywą, ale może też być używany do rażenia jednostek sprzętu, w tym pojazdów. Firma dysponuje także wersją eksportową tego karabinu.

Czytaj więcej: Eksportowy Tor z Tarnowa 

Karabin wyborowy TOR to broń po pierwsze bardzo celna, o skutecznym zasięgu przeszło 2 tys. m, co pozwala na wyeliminowanie lub zatrzymanie zagrożenia, pozostając w bezpiecznej odległości od niego.

dr. inż. Łukasz Komendera, członek zarządu ZMT S.A.

Oprócz tego Zakłady Mechaniczne zaprezentowały między innymi rodzinę moździerzy kalibru 60 i 81 mm. Prezes Łabędź zapewnia, że spółka chce rozwijać zarówno systemy moździerzy, jak i poszczególne typy broni strzeleckiej.

Czytaj więcej: MSPO 2017: Premiera moździerza i samopowtarzalnych karabinów ZM Tarnów

 

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
mick8791
wtorek, 10 października 2017, 09:24

Zacznijmy od kalibrów: BOR to 7,62 lub 8,6 (.338 Lapua Magnum), TOR to 12,7 (oba ZM Tarnów), MSBS Grot to 5,56. Idąc dalej - BOR i TOR to karabiny wyborowe, natomiast MSBS Grot to karabinek szturmowy i nie ma możliwości skonfigurowania go jako samopowtarzalnego karabinu snajperskiego! Reasumując są to zupełnie inne klasy broni strzeleckiej i nie stanowią dla siebie konkurencji tylko się uzupełniają na polu walki!

NN
poniedziałek, 18 września 2017, 19:24

Powiem tak. Zakładać firmę w USA do spółki z FB Radom i sprzedawać. Skoro Czesi potrafią to Polacy chyba nie są gorsi. Prawda?

Waldek
poniedziałek, 18 września 2017, 22:17

Znowu? Dopiero co jedna zamkneli.

Morgul
poniedziałek, 18 września 2017, 21:37

no no jeszcze może do Szwedów nas porównaj ... nie ta liga a FB Radom wycofało się już z ryku cywilnego USA bo łatwiej sprzedać AK-Beryla za 6500 zł czy UKM za 65 000 PLN naiwnym politykom w PL niż konkurować ceną, jakością i technologią na otwartym rynku ...

NN
poniedziałek, 18 września 2017, 21:29

Przez najbliższe lata Tarnów i Radom będą miały problem z nadążeniem z produkcją dla WP. Produkcja na eksport będzie mocno utrudniona.

Troll i to wredny
poniedziałek, 18 września 2017, 19:19

Czy ktoś wie kiedy ostatnio ZM Tarnów wdrożyły nowy system uzbrojenia ?! Czy ktoś ma wiedzę na temat zintegrowanego systemu snajperskiego oferowanego przez ZM Tarnów (broń+elektronika balistyczna) ?! Jaka jest roczna zdolność produkcyjna ?! W ilu kalibrach typowo ,,snajperskich" są oferowane wyroby ZM Tarnów ?! Ja znam karabiny 7,62 NATO i .338 LM-raczej dla strzelców wyborowych ,ten ostatni od biedy można traktować jako snajperski, oraz .50 (Tor) raczej saperskie rozminowanie i rusznica p-panc. (trudno ukryć strzelca). Gdzie w tym wszystkim jest typowa broń snajperska, czy tania i szybkostrzelna broń wsparcia ?! Jakoś ten filmik mnie nie przekonuje. Nawet zasięg ognia skutecznego amerykańskiej nowej amunicji ciut odbiega od oferty handlowej PGZ (oczywiście mogę się mylić, ale to chyba dwa różne światy). Nie chcę nikogo urazić, obrazić ,ani dotknąć, ale chyba z ZM Tarnów jest taki lider światowy, jak z mojej skromnej osoby kosmonauta.

vvv
poniedziałek, 18 września 2017, 22:47

ZM Tarnow nie ma dobrych produktow, toporne i malo ergonomiczne a do tego strasznie ciezkie

mobile4you
poniedziałek, 18 września 2017, 20:50

Jak myślisz, z czego strzelali żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej na Sniper Fest 2017?

Yhm
wtorek, 10 października 2017, 15:40

Nie rozumiem dlaczego mowa o karabinach samopowtarzalnych a ich nie pokazano? Nie było ich tam? To trzeba było choć na zdjęciu zademonstrować. Bo się zamięszanie robi. To karabiny oparte o konstrukcje AR - 10 gdzie dużo części sprowadzamy. Ale może kiedyś całość byśmy produkowali? Było by miło.

robertpk
wtorek, 19 września 2017, 11:22

jak się ma samodzielne opracowanie automatycznych karabinów snajperskich przez ZMT do systemu MSBS ?? skrót (Modułowy System Broni Strzeleckiej) czyli taki który pozwala na skonfigurowanie w ramach systemu również samopowtarzalnego karabinu snajperskiego Gdzie w PGZ jest koordynacja działań poszczególnych spółek ? dlaczego MSBS nie jest platformą dla nowych produktów ZMT ?

mick8791
poniedziałek, 9 października 2017, 22:47

Zacznijmy od kalibrów: BOR to 7,62 lub 8,6 (.338 Lapua Magnum), TOR to 12,7 (oba ZM Tarnów), MSBS Grot to 5,56. Idąc dalej - BOR i TOR to karabiny wyborowe, natomiast MSBS Grot to karabinek szturmowy i nie ma możliwości skonfigurowania go jako samopowtarzalnego karabinu snajperskiego! Reasumując są to zupełnie inne klasy broni strzeleckiej i nie stanowią dla siebie konkurencji tylko się uzupełniają na polu walki!

NN
wtorek, 19 września 2017, 20:45

"Gdzie w PGZ jest koordynacja działań poszczególnych spółek ?" A powinna być? "dlaczego MSBS nie jest platformą dla nowych produktów ZMT ?" Dlatego że MSBS to projekt FB Radom a ZM Tarnów to inna firma.

tryhp3
wtorek, 19 września 2017, 19:02

TOR, to nie jest nowy karabin, powstał na długo przed MSBS.

Podbipięta
wtorek, 19 września 2017, 10:08

Co jest polskie w tych samozariadkach..tylko komora zamkowa.

jurgen
wtorek, 19 września 2017, 11:45

nie szkodzi - ważna jest przede wszystkim wymienność elementów z innymi modelami, w tym zagranicznymi. Rozmawiałem ostatnio z żołnierzem JWK i on mówił, że to jest absolutnie najważniejsza rzecz dala nich. Dlatego np. kupują Antosy. Nie głównie dlatego , że są dobre (choć są), ale dlatego, że do nich pasuje ogólnie dostępna amunicja. Stąd (dotychczasowy i znany) problem z naszymi moździerzami 60mm z Tarnowa, choć w końcu Tarnów ma zrobiony już model z odpowiednim kalibrem 60,7 mm i może ten w końcu zostanie zamówiony. Oby. Podobnie jest z SKW. One są oba zrobione w ten sposób, żeby była wymienność przynajmniej części elementów z AR-10 i AR-15 i innymi modelami, żeby jakby co, to można było dobrać na szybko element np. z jednostki amerykańskiej, co stoi obok. To jest generalnie wcale nie głupi pomysł, a przy tym stwarza tez pewne możliwości na rynku cywilnym. Dodatkowo mam nadzieję, że w końcu wejdzie na uzbrojenie WLKM, bo gotowy od kilku lat. Wygląda na to, że ma być montowany na okrętach.

Jeszcze Polska...
wtorek, 17 października 2017, 15:25

Mam wielki szacunek do ZM Tarnów. Bardzo Was proszę o to by współpracować z użytkownikami Waszego uzbrojenia, po to abyście mogli wprowadzać ew. ulepszenia i modernizować to co nie do końca wyszło. Najlepszymi ekspertami waszego sprzętu są snajperzy/strzelcy wyborowi. To rzemieślnicy, utrzymujcie z nimi kontakt techniczno-merytoryczny. Znane są pewne tematy które powinniście uwzględnić Państwo celem osiągnięcia tzw. wysokiej jakości produktów.

Balon
środa, 11 października 2017, 02:35

Ok jestem laikiem ale czy np. 100tys karabinow wyborowych w polskich domach na scianie wschodniej (z przeszkoleniem partyzanckim) nie zniechecilo by skutecznie ruskich do ataku na nas ???

Max
wtorek, 14 listopada 2017, 14:26

Panie Balon, ludzie na wschodzie choć bogobojni to duzo piją. A jak piją to się biją. Wyobraża Pan sobie broń w każdym domu ?? :) . Pomysł może i teoretycznie dobry ... ale wróg nie musiałby tu wkraczać, sami byśmy się wystrzelali.

Infernoav
sobota, 14 października 2017, 10:45

Nie, chociaż wzmocniłoby w stopniu miażdżącym defensywną siłę Polski. Karabiny wyborowe to najbardziej zabójcza broń na polu walki. Dobry snajper znaczy więcej niż załoga BWP. Szczególnie jeśli zna teren, wie jak się ukryć, zna taktykę. Taki snajper na tyłach to zagrożenie dla logistyki, tysiące takich to masakra dla logistyki, a sto tysięcy w zasadzie uniemożliwia swobodne przemieszczanie się transportów bez silnej ochrony. Coś jak lądowe konwoje.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama