Reklama

Irakijczyk podejrzewany o terroryzm zatrzymany w Łodzi

25 lipca 2016, 13:21
Policja AT Novotel
Fot. www.policja.pl
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


Obywatel Iraku, podejrzany o planowanie zamachu terrorystycznego został zatrzymany w Łodzi - donosi Polsat News. Postawiono mu zarzut dotyczący posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych, ale na razie nie ma podstaw by przedstawić mu zarzut udziału w działalności terrorystycznej.

Według nieoficjalnych informacji podanych przez Polsat News przy zatrzymanym znaleziono notatki, które mogły wskazywać na to, że planował przeprowadzenie w Łodzi zamachu terrorystycznego. Działania związane z podejrzeniami o planowanie zamachu prowadzą funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na razie Irakijczyk został aresztowany na okres dwóch miesięcy, pod zarzutem posiadania materiałów wybuchowych.

AKTUALIZACJA 17:46 

Szefowa wydziału prok. Beata Marczak powiedziała później dziennikarzom, że śledztwo prowadzone jest przeciw obywatelowi Iraku, którego zatrzymano 21 lipca w Łodzi. "Następnie został on poddany czynnościom procesowym, związanym z ogłoszeniem zarzutu oraz przesłuchaniem w charakterze podejrzanego" - dodała.

"Postawiono mu zarzut dotyczący posiadania śladowych ilości materiałów wybuchowych. To przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" - powiedziała Marczak. Pytana o znaczenie terminu "śladowe ilości", podkreśliła, że u zatrzymanego nie stwierdzono takiej ilości materiału wybuchowego, która mogłaby spowodować wybuch. Jak dodała, prokuratura nie ma informacji, aby te śladowe ilości wynikały z faktu, że wcześniej doszło do skonstruowania bomby. 

"Na podstawie dowodów zebranych do tej pory nie było podstaw, by przedstawić mu zarzut udziału w działalności terrorystycznej" - zaznaczyła prokurator. "Śledztwo w sprawie zostało powierzone łódzkiej delegaturze ABW; prowadzone jest także z udziałem CBŚ i innych jednostek policji" - dodała.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że służby nie informowały o zagrożeniu atakami terrorystycznymi podczas Światowych Dni Młodzieży. Jednocześnie przypomniał o zwiększonej liczbie patroli policji i Straży Granicznej. "Codziennie do czasu zakończenia Światowych Dni Młodzieży ponad 7,5 tys. policjantów dodatkowo patroluje polskie ulice, lotniska, dworce kolejowe, centra handlowe i inne miejsca, w których mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludności" - powiedział minister Błaszczak

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
dropik
poniedziałek, 25 lipca 2016, 17:43

nieznaczne ilosci materiałow wybuchowych, ktore nie mogły byc użyte do eksplozji. służby się sprawdzily. Mial byc sukces to jest.

Arek102
poniedziałek, 25 lipca 2016, 23:16

Kolega nie rozumie o czym czyta... Na ślad tego Irakijczyka trafiły psy tropiące, które wyszukiwały materiałów wybuchowych na drodze przejazdo papieża. Oznaczało by to, że "gość" miał kontakt ze sporą ilością lub był w pomieszczeniu gdzie znajdowały się duże ilości materiałów wybuchowych. Posiadał on listę tzw. miękkich celów terrorystycznych w Łodzi -dużych centrów handlowych. Poza tym ostatnie wydażenia w Euopie świadczą o tym iż ktoś lub coś musi zajmowć się wyborem celów - kordynatorem i orgazatorem, mósi działać wywiad na miejscu (Polsce). A to, że póżniej policja powie że ten czy ów leczył się psychiatrycznie lub odwiedzał ośrodki leczenia depresji to "zapomina" przy tym dodać, że ów "depresja" pozwala na pozostanie imigranta w kraju, pomimo nakazu opuszczenia go. Dzięki temu może bezkarnie przebywać długie lata i organizować zamachy i/lub brać w nich udział.

taki sobie
poniedziałek, 25 lipca 2016, 17:25

Polityka polityką, ale wszystkim "zasuwającym" w mundurach lub bez przy tej imprezie - dziękuję i oby było bezpiecznie i bez zdarzeń.

Rbgt
poniedziałek, 25 lipca 2016, 16:40

Patrick Calvar, szef departamentu bezpieczeństwa wewnętrznego Francji "Kraj znajduje się na krawędzi wojny domowej”.

kilimek
poniedziałek, 25 lipca 2016, 14:59

Witam, zgodnie z informacjami nie odnaleziono wszystkich materiałów wybuchowych jakie posiadał ten człowiek ze sobą. Z drugiej strony jeśli jest on częścią "większej działalności" na terenie naszego kraju to nie miałbym skrupułów by z takiego osobnika wyrwać wszystkie informacje nawet siłą. Musimy pamiętać, że tu chodzi o życie niewinnych ludzi!! odstawmy na bok poprawność polityczną, a media niech się zastanowią czy śmierć, która tak łatwo się "sprzedaje" jest ich celem. Nie chcę nawoływać no nacjonalistycznych działań - to nie jest moim celem. Pragnę, żyć, tak żyć bezpiecznie, bez strachu wsiadać do autobusu, dojeżdżać do pracy i wracać do swojej rodziny.

k9
poniedziałek, 25 lipca 2016, 14:14

Błaszczak znów się zagubił...

Rene
poniedziałek, 25 lipca 2016, 16:39

moim zdaniem Błaszczak się sprawdza.

pewny
poniedziałek, 25 lipca 2016, 15:38

Błaszczak robi to co robić powinien. Brawo

prawnik
środa, 27 lipca 2016, 10:29

Podobnie podczas pierwszej tury w Iraku nasi znalezli rakiety z BST

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama