Reklama

Hawidża w rękach irackiej armii

5 października 2017, 12:41
Fot. Ministerstwo Obrony Iraku/Facebook
Defence24
Defence24

Jak poinformowała armia Iraku, irackie siły rządowe odbiły z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) miasto Hawidża oraz tereny wokół niego. Hawidża znajduje się niedaleko bogatego w ropę naftową Kirkuku i jest ostatnim bastionem IS w północnym Iraku.

Wraz z opanowaniem Hawidży, jedynym obszarem pozostającym pod kontrolą tej sunnickiej ekstremistycznej organizacji zbrojnej jest odcinek wzdłuż zachodniej granicy Iraku z Syrią - pisze agencja Reutera.

Rozpoczętą 21 września i zakrojoną na szeroką skalę ofensywę na Hawidżę przeprowadzała wspierana przez siły USA iracka armia, a także szkolone i zbrojone przez Iran szyickie milicje, znane jako Siły Mobilizacji Ludowej. Ofensywa miała na celu wyparcie IS z terenów na północ od Bagdadu, gdzie - według szacunków ONZ - przebywało około 78 tysięcy cywilów.

Czytaj także: Koniec blokady Deir ez-Zor. Wschodnia Syria pod kontrolą Asada

Bojownicy z IS wciąż kontrolują Al-Kaim, miasto na granicy Iraku i Syrii oraz jego okolice, a także tereny po syryjskiej stronie granicy, lecz tam ich sytuacja pogarsza się w obliczu działań wspieranych przez USA sił koalicji pod wodzą Kurdów oraz syryjskich sił rządowych i szyickich milicji wspieranych przez Iran i Rosję. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama