Reklama

Geopolityka

FAO – światowe ceny żywności (na razie) stabilne

Dyrektor generalny FAO, José Graziano da Silva - fot. FAO/Alessandra Benedetti.
Dyrektor generalny FAO, José Graziano da Silva - fot. FAO/Alessandra Benedetti.

W czwartek, września dyrektor generalny FAO, José Graziano da Silva ogłosił na konferencji prasowej, że w sierpniu nastąpiła stabilizacja cen żywności. Stwierdził jednak, że społeczność międzynarodowa musi być czujna i podejmować kroki zapobiegawcze przeciwko gwałtownym wzrostom cen. 



Wnioski dyrektora FAO skłaniają do bardzo umiarkowanego optymizmu. Należy jednak pamiętać, że ryzyko kryzysu żywnościowego na świecie ciągle jest wysokie. Według Banku Światowego 15 procent ludności Indii (175 mln.) i 130 mln. Chińczyków odżywia się ziarnem produkowanym dzięki wodzie pompowanej szybciej niż odbywa się naturalne uzupełnianie jej zasobów. Susze we wschodniej Afryce powodują co roku śmierć milionów z niedożywienia. Rosnące ceny żywności oddziałują bardzo poważnie na sytuację w krajach arabskich - było to jedną z kilku przyczyn ubiegłorocznych wystąpień nazywanych "Arabską Wiosna".

Da Silva wysunął swoje wnioski na podstawie indeksu cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), który mierzy miesięczne zmiany cen 55 artykułów spożywczych, w tym mięs, nabiału, zbóż i cukru. Średni poziom indeksu w sierpniu­ wyniósł 213 punktów, tak samo jak w lipcu. Mimo, że nadal wysoki, obecny poziom jest niższy o 25 pkt. od szczytowego, z lutego 2011 r. i 18 pkt. niższy niż w analogicznym okresie 2011 r. 

W lipcu indeks FAO zanotował 6 proc. wzrost po 3 z rzędu miesiącach spadków. Było to związana głównie z potężnym spadkiem poziomu zbiorów zbóż w Stanach Zjednoczonych (powszechne i poważne susze). Organizacja przewiduje dalszy wzrost cen ziaren (w 2012 i 2013 podaż może nie nadążać za rosnącym popytem) , co przekłada się również na ceny mięs. Równocześnie, odnotowano 8,5 proc. spadek cen cukru dzięki dobrym warunkom w Brazylii.

Wcześniej w tym tygodniu, szefowie WFP (Światowy Program Wyżywienia ONZ) i IFAD (Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa), Ertharin Cousins, Kanayo F. Nwanze oraz Graziano da Silva wezwali wspólnie do podjęcia wytężonych działań w celu zapobiegnięcia powtórzenia światowego kryzysu żywnościowego z 2007 i 2008 r.

Krótkoterminowo, ich zdaniem, konieczne są skoordynowane działania producentów żywności i zwiększenie przejrzystości rynków światowych.

W długim terminie, społeczność międzynarodowa powinna skupić się na kwestii wzrastającej liczby ludności oraz zmianom klimatycznym na świecie, które oddziałują na produkcję żywności.

(MMT)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama