Reklama

Dziewiczy lot prototypu samolotu eksperymentalnego produkcji Scaled Composites

14 października 2017, 16:10
Fot. Scaled Composites

Firma Scaled Composites, wchodząca w skład koncernu Northrop Grumman, poinformowała o pierwszym locie prototypowego samolotu eksperymentalnego Model 401.

Dziewiczy lot miał miejsce 11 października 2017 r. Firma zbudowała dwa prototypy nowej maszyny na zamówienie nieujawnionego klienta, celem ma być "prezentacja niskokosztowych, zaawansowanych technik produkcji, jak również wynajmowanie maszyny do lotów testowych i eksperymentalnych partnerom biznesowym i rządowi USA".

Czytaj też: Gigantyczny samolot Stratolaunch po raz pierwszy opuścił hangar

Napęd samolotu o rozpiętości i długości 11,6 m stanowi silnik Pratt & Whitney JTD15D-5D. Producent podaje, że Model 401 rozwija prędkość Mach 0,6 i może przebywać w powietrzu do 3 godzin. Maksymalna masa startowa to 3630 kg.

Producent nie podał żadnych innych danych technicznych nowego samolotu, eksperci zauważają jednak, że kształt płatowca może sugerować badanie technologii związanych z niską wykrywalnością maszyny.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
pamietajacy
sobota, 14 października 2017, 18:43

Kadłub w pierwszej chwili mnie zmylił. i pomyślałem, że to X-1 z rekordowego lotu :-) .

nikt ważny
wtorek, 17 października 2017, 15:10

Czytając i spoglądając na foto przypomniał mi się EM-10 Bielik. Na jakim poziomie byłby dziś gdyby wtedy MON był nieco bardziej zainteresowany produkcją w kraju niż wydawaniem dewiz (z umowy kredytowej) na produkty z innych państw? Historia pełna jest takich "straconych szans". Najprościej sprzedać "obcym" i unikać odpowiedzialności i podejmowania decyzji innych niż wydawanie pieniędzy... podatników albo jak kto woli Suwerena.

xawer
sobota, 21 października 2017, 02:48

Z tymi szansami to bym nie przesadzał:-) Nie wygląd się liczy a "bebechy". Model zrobić łatwo a wyposażyć i zgrać system to sztuka, olbrzymi koszt i dużo czasu. Z Bielikiem nawet tego nie rozpoczęto! Nie wiadomo czy byłby udany(patrz Iryda):-)

X
niedziela, 15 października 2017, 21:17

Chyba szykują elementy do B-3

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama