Reklama

Dworczyk: 17 tys. chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej

19 kwietnia 2017, 17:17
Michał Dworczyk Sejm
Fot. M.Rachwalska/Defence24.pl
Reklama

17 tysięcy chętnych w skali kraju - na takim poziomie kształtuje się, według Michała Dworczyka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, zarejestrowane do chwili obecnej zainteresowanie służbą w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej. Wiceszef MON był dzisiaj gościem "Salonu politycznego Trójki". 

Wiceszef MON podkreślił w radiowej Trójce, że Wojska Obrony Terytorialnej to "wielki projekt", który realizuje minister Antoni Macierewicz. Zgodnie z planami resortu obrony już w 2019 roku siły te liczyć mają 53 tysiące wojskowych, którzy wchodzić będą w skład 17 brygad. Co więcej, liczba ta na ten moment jest "zamknięta". Projekt, jak podkreśla Dworczyk, ma oczywiście na celu wzmocnienie obrony Polski.

Warto też podkreślić, i to za każdym razem trzeba powtarzać, że Wojska Obrony Terytorialnej nie są jakimś polskim wynalazkiem. Tego rodzaju siły zbrojne funkcjonują w bardzo wielu krajach - i to nie tylko takich nam najbliższych jak kraje skandynawskie czy powiedzmy kraje bałtyckie, ale tak samo w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w krajach Unii Europejskiej.

Michał Dworczyk, Sekretarz Stanu MON

W opinii Dworczyka to dobrze, że Polska dołącza do tego grona krajów. Ma to również odzwierciedlać liczba osób chętnych do włączenia się do tej formacji. Jak podkreśla wiceszef resortu, w skali całego kraju zgłosiło się 17 tys. osób.

Michał Dworczyk zaznacza, że ten napływ na pewno będzie wzrastał wraz z promocją dołączenia do WOT, która do tej pory nie była prowadzona w pełnym zakresie m.in. ze względu na fakt, że formacja nie została jeszcze w pełni utworzona (brygady obejmujące zachodnią część kraju powstaną dopiero w 2019 roku). Nabór będzie więc prowadzony równolegle z formowaniem kolejnych jednostek, obejmujących określone województwa. Już obecnie jednak na liczbę zgłoszeń wpływać ma również fakt, że młodzi ludzie wykazują coraz większe zainteresowanie służbą wojskową.

Do tej pory udało się utworzyć 3 brygady WOT, a kolejne trzy powstaną jeszcze w tym roku - dwie na Mazowszu oraz jedna na Warmii i Mazurach. 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Anuluj
pix-2000
sobota, 22 kwietnia 2017, 02:59

...brawo...Ale Im wystarczą AK i saperki do okopania....A nie tajemniczy UKM za 167 tys. sztuka....To taniej byłoby kupić go to za granicą (5tys. euro)...Niestety prezesi PGZ muszą mieć na waciki...smutne :-9

tak tylko...
piątek, 21 kwietnia 2017, 03:26

Na D24 wyraźnie widać zjawisko, które kilka lat temu przewidywałem, - wobec biernej, a nawet przychylnej postawy portalu wobec rosyjskich trolli. D24 będziecie niedługo wyglądał jak ONET - 90% postów, to wpisy plujące jadem na Polskę i promujące rosyjski punkt widzenia. Przecież nawet średnio rozgarnięty czytelnik widzi, że portal zalewany jest komentarzami nienawistnymi wobec Polski i Polaków.

tak tylko...
czwartek, 20 kwietnia 2017, 13:22

Cóż za dziwny zbieg okoliczności, czytelnicy szydzący z WOT, to ci sami, którzy promują Rosję i rosyjski punkt widzenia...

Rabek
czwartek, 20 kwietnia 2017, 12:11

Boli WOT, co? Wiadomo kogo...

Rezerwista794 565 870
środa, 19 kwietnia 2017, 19:46

Utworzyć 3 brygady WOT - powiesić tabliczki na drzwiach gabinetów per perdzistołków ? ! P z d r V

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama