Reklama

DSEI 2017: Europejska premiera czeskiego Peruna

13 września 2017, 11:21

Podczas londyńskich targów zbrojeniowych DSEI 2017 czeska firma zbrojeniowa SVOS prezentuje lekki samochód opancerzony dla sił specjalnych. Auto charakteryzuje się możliwie prostą i standaryzowaną budową, a także dużą manewrowością. Nadaje się do użytku w każdych warunkach klimatycznych.

Przedsiębiorstwo SVOS ma siedzibę w czeskiej miejscowości Přelouč. Producent zainwestował własne pieniądze w trwające cztery lata prace rozwojowe nad wozem bojowym Perun. Lekki, terenowy samochód opancerzony jest pokazywany na tegorocznych targach Defence and Security Equipment International (DSEI) w Londynie.

Samochód ma długość 6030 mm, szerokość 2300 mm i wysokość 2600 mm. Promień skrętu wynosi 12 m, a prześwit od 315 do 415 mm. Sześciocylindrowy silnik chłodzony wodą o mocy 240 kW przy 2200 obrotach na minutę i automatyczna sześciobiegowa skrzynia biegów pozwalają osiągać prędkość maksymalną 110 km/h na szosie.

Pojazd skonstruowano w oparciu o standardy i części certyfikowane przez NATO. Inżynierowie dążyli przy tym do stworzenia maszyny o możliwie prostej konstrukcji, przy wykorzystaniu łatwo dostępnych elementów. Dzięki temu obsługa serwisowa i naprawy Peruna będą możliwe nawet w odległych, trudno dostępnych rejonach działań bojowych.

Perun_2
Fot. A. Hładij/Defence24.pl

Perun jest chroniony przed pociskami i wybuchami min pancerzem zgodnym z normą STANAG 4569. Stanowiska załogi zostały zaprojektowane w taki sposób, by umożliwić jej członkom łatwy i wygodny ostrzał przeciwnika z broni osobistej i przenośnej broni przeciwczołgowej. Samochód jest standardowo wyposażony w nawigację, systemy komunikacji, osłonę dymną i system zakłócania radaru nieprzyjaciela. Auto można też wzbogacić o inne, dodatkowe systemy, zgodnie z życzeniem klienta.

Wóz ten może poruszać się, w zależności od wersji, na czterech lub sześciu napędzanych kołach. Jest dostosowany do jazdy w trudnym terenie, zaś duża skrętność kół zapewnia mu dobrą manewrowość w obszarze zurbanizowanym.

Peruna można zamówić w bardzo różnorodnych wariantach nadwozia – np. lekki transporter piechoty, pojazd zwiadowczy, samochód wsparcia działań jednostek specjalnych, pojazd policyjny do kontrolowania zamieszek, ambulans wojskowy i wóz zabezpieczenia logistycznego.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
jgdsdhko
czwartek, 14 września 2017, 07:50

Nie pływa!

MyNameIsNobody
środa, 13 września 2017, 21:34

Czy przypadkiem nie wpisuje się wagowo i koncepcyjnie w pojazd dla naszych wojsk aeromobilnych obok Dagora Polarisa?

Czesio
środa, 13 września 2017, 19:01

Najlepiej opancerzone ma okna.

Kierowca
środa, 13 września 2017, 12:35

Nasz Honker lepszy!

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama