Reklama

DARPA przygotowuje niewielkie drony dla małych amerykańskich okrętów

31 grudnia 2015, 12:05
Fot. DARPA

Koncern Northrop Grumman otrzymał kontrakt o wartości 93 milionów dolarów na budowę bezzałogowego aparatu latającego, który mógłby lądować nawet na małych jednostkach pływających.

Projekt został zainicjowany i będzie nadzorowany przez biuro ds. badań morskich marynarki wojennej (U.S. Navy’s Office of Naval Research) i agencję zaawansowanych projektów obronnych DARPA (Defense Advanced Research Project Agency). Jego celem jest opracowanie dronu, który mógłby prowadzić przez wiele godzin rozpoznanie i lądować na niewielkich okrętach.

Program, oznaczony jako TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node), wszedł w tej chwili w fazę trzecią, co oznacza, że wstępny projekt jest już gotowy i teraz rozpocznie się budowa prototypu.

Według ujawnionych informacji i szkiców, miniaturowy dron będzie startował i lądował jak helikopter, natomiast lot będzie prowadził w poziomie – jak samolot. Zastosowano konstrukcję pojedynczego „latającego skrzydła” z dwoma przeciwbieżnymi śmigłami w części nosowej. Według agencji DARPA latający demonstrator będzie najpierw przetestowany na lądzie, a później na morzu, na pokładzie jednego z amerykańskich lotniskowców.

Specjaliści zwracają uwagę na wyposażenie dronu TERN prezentowanego w szkicach i rysunkach. Pomimo, że ma być on przeznaczony przede wszystkim do prowadzenia misji rozpoznawczych, to jednak pod skrzydłami ma niewielkie, kierowane pociski rakietowe.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Plush
piątek, 1 stycznia 2016, 13:59

wg. świetny pomysł mimo iż w koncepcje użycia dronów jako podstawowego narzędzia walki nie wierzę.

Plush
poniedziałek, 4 stycznia 2016, 15:42

Zwłaszcza tych o których mowa. Zwiadowczy OK ale mini rakietki to kogo chcą ukłuć? Dobre to co najwyżej na hydrografy i pontony

Kilo
czwartek, 31 grudnia 2015, 13:30

odkurzony koncept Convair "Pogo" w wersji bezzalogowej?

sergio
czwartek, 31 grudnia 2015, 16:32

Pudlo. To dawny nazistowski projekt. Masowo produkowany mysliwiec do obrony punktowych celow przed nalotami aliantow. Oczywiscie nigdy sie nie zmaterializowal. Nie bylo to latajace skrzydlo, reszta koncepcji sie zgadza.

MW80
poniedziałek, 4 stycznia 2016, 09:44

Kolejny ślepy zaułek. Jedyną potencjalną korzyścią takiego projektu w stosunku do bezzałogowego śmigłowca jest większa długotrwałość lotu. Poza tym same problemy i spirala kosztów. Już widzę jak ten "cudowny twór" odpala podwieszone pociski tuż obok wirników. Prędzej już zrzut bomby w locie poziomym. W dodatku o jakich "małych jednostkach pływających" USN tutaj mowa? W najbliższej przyszłości najmniejsze będą LCS a te są dość duże dla normalnych śmigłowców, że o bezpilotowych MQ-8B i C nie wspomnę.

Aaa36
piątek, 1 stycznia 2016, 21:22

Moim zdaniem tego typu rozwiązania to przyszłość w takie cudeńka można wyposażyć każdy statek nawet łudź podwodną i atakować. A wyobraźcie sobie statek wielkości krążownika i powiemy 1000szt. Lotniskowce stają się zbędne, taniej i większa siła. Oczywiście nie prędzej niż za 50lat.

gosc
sobota, 2 stycznia 2016, 07:32

Za ile? Chinczycy juz nad tym pracuja i niedlugo beda to mieli.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama