Reklama

Damen rozpoczął budowę meksykańskiej fregaty patrolowej

23 sierpnia 2017, 14:34
Reklama

W holenderskiej stoczni Damen Schelde Naval Shipbuilding we Vlissingen odbyła się uroczystość położenia stępki pod pełnomorski okręt patrolowy Sigma 10514.

Budowa nowej fregaty patrolowej jest bardzo ważnym elementem programu modernizacji sił morskich Meksyku, dlatego w uroczystości przeprowadzonej w stoczni Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) wziął udział meksykański sekretarz obrony generał Salvador Cienfuegos oraz sekretarz meksykańskiej marynarki wojennej admirał Vidal Francisco Soberón Sanz.

Holenderska grupa stoczniowa Damen rozpoczęła w ten sposób budowę zupełnie nowej jednostki pływającej, sklasyfikowanej jako okręt patrolowy dalekiego zasięgu Sigma 10514 LRPV (Long Range Patrol Vessel). Jest to efekt umowy, jaka została podpisana na początku tego roku przez meksykańską marynarkę wojenną, która wykorzystuje już około 10 innych jednostek pływających zbudowanych według projektu Damena.

Holendrzy zastosowali tu taki sam sposób budowy, jak w przypadku korwet Sigma dla indonezyjskiej marynarki wojennej. Okręt LRPV będzie więc budowany modułowo, wykorzystując zarówno holenderskie, jak i meksykańskie zakłady stoczniowe. Kadłub będzie się składał z sześciu głównych modułów, z których dwa powstaną w stoczni DSNS w Vlissingen, natomiast cztery pozostałe w Meksyku. Tam też odbędzie się integracja okrętu, co według przedstawiciela Damena „ma się przyczynić do rozwoju zdolności meksykańskiego przemysłu morskiego związanych z budową systemów dowodzenia, napędu i obserwacji”.

Siły morskie Meksyku otrzymają w ten sposób okręt, który będzie zdolny do wykonywania szerokiej gamy zadań, pozwalając meksykańskiej marynarce wojennej na uczestniczenie w międzynarodowych ćwiczeniach i misjach humanitarnych oraz na zwiększenie obecności na wodach terytorialnych i w morskiej strefie ekonomicznej.

Jest to możliwe, ponieważ Sigma 10514 to duży okręt, który tak naprawdę może być sklasyfikowany jako fregata patrolowa. Zgodnie z oznaczeniem (10514) będzie to jednostka o długości 105 m, szerokości 14 m i wyporności około 2400 ton. W oparciu o rysunki patrolowca można wywnioskować, że okręt ten zostanie uzbrojony w dziobową armatę BAE Systems Bofors 57Mk3 57 mm - w odróżnieniu od indonezyjskich fregat Sigma 10514, które otrzymały armatę kalibru 76 mm.

Nie będzie też wyrzutni pionowego startu dla rakiet przeciwlotniczych, za to na rufowym hangarze dla śmigłowca zamontowano wieloprowadnicową wyrzutnię RIM-116 RAM. W części dziobowej zamontowano również zdalnie sterowany moduł z karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm. Standardowo głównym sensorem okrętu będzie trójwspółrzędny radar Smart Mk2.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
Anuluj
Cynik
piątek, 25 sierpnia 2017, 10:15

Polskie stocznie zniszczono a holenderskie mają się dobrze... jak widać

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama