Reklama

Bergmanis: System Patriot w Polsce ważny dla bezpieczeństwa całego regionu

15 lipca 2017, 14:19
Raimonds Bergmanis
Fot. Defence24.pl

"To nie jest korzystne tylko dla Polski, a dla wszystkich sojuszników" - powiedział Raimonds Bergmanis, minister obrony Łotwy odnosząc się do amerykańsko - polskiego porozumienia o zakupie systemu Patriot. 

Bergmanis powiedział,  że jednym z łotewskich priorytetów jest projekt mechanizacji brygady piechoty. Szef resortu obrony mówił również o łotewskich wysiłkach w dziedzinie infrastruktury w związku ze statusem państwa goszczącego siły NATO w ramach misji Enhanced Forward Presence.

Zwiększamy interoperacyjność. Jest to bardzo ważne, myślę, że to pierwszy przypadek we współczesnej historii NATO, gdy NATO wysyła krajowe siły połączone na terytorium NATO.

Raimonds Bergmanis, minister obrony Łotwy

Łotewski minister obrony odniósł się również do wyzwań jakie powstają w wyniku różnych sposobów wykorzystywania systemów uzbrojenia. Dlatego ważnym elementem, który pozwoli rozwiązać pojawiające się problemy są wspólne ćwiczenia.

Inną kwestią pozostaje nasza współpraca z Polską. Rozwijamy nasz przemysł obronny, a wy posiadacie bardzo silny przemysł obronny w waszym kraju. może to jest inny obszar, w którym moglibyśmy współpracować.

Raimonds Bergmais

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
skeptyk
niedziela, 16 lipca 2017, 13:19

A gdyby oferta europejska obejmowała sprzedaż technologii produkcji rakiet lub ich jednostkowa cena była mniejsza 2 - 3 razy od amerykańskich, to czy MON rozważałby zakup tej technologii ?

Ko4
niedziela, 16 lipca 2017, 19:13

A czy francuska armia umierała by za terytorium Polski?

Jasio
niedziela, 16 lipca 2017, 16:53

W życiu bo to jest zakup polityczny,tak jak i artyleria rakietowa,Izrael proponuje nam nowocześniejszy system i więcej w zamian a bierzemy amerykańskie.Nie liczy się jakość tylko żeby zrobić DOBRZE USA

Gość
sobota, 15 lipca 2017, 17:53

To może Łotwa się dołoży do zakupu patriotów przez Polskę? Skoro, to ważne dla całego regionu, to może trzeba zrobić zrzutkę w całym regionie? Co pan na to panie Bergmanis?

ccc
sobota, 15 lipca 2017, 17:42

Może tak województwa nadbałtyckie same w końcu zadbają o swoje bezpieczeństwo, a nie już kilka ładnych lat żerują na NATO bez plot, ppanc, lotnictwa, artylerii itp. itd.

X
niedziela, 16 lipca 2017, 02:25

my nie jesteśmy dużo lepsi...

Białostoczczanin
niedziela, 16 lipca 2017, 09:54

Łotwa , Litwa ,Estonia - po transformacji biedne i na do datek beszczelne ? Polski podatnik ma ich obronność gwarantować - hipokryzja nie zna granic . Jeszcze na karku mamy Kijów i jego fanaberie ? Ile tych patriotów mamy posiadać - my sami jako patrioci nie wystarczymy na Ruskich ????????

Jasio
niedziela, 16 lipca 2017, 09:36

Te 8 baterii starczy do ochrony kawałka Polski a ten mówi o ochronie całego regionu.Może niech kraje Bałtyckie się dołożą i kupmy wspólnie nie 8 tylko 30 baterii.

zdziowiony
niedziela, 16 lipca 2017, 14:37

Skoro nie wiesz o czym mówisz, to się nie wypowiadaj. Te 8 baterii zarygluje rosjanom podejscie na linii Warszawa -Gdansk.

say69mat
poniedziałek, 17 lipca 2017, 10:22

Podstawowym błędem polityki zbrojeniowej w regionie, jest brak synchronizacji zakupów o znaczeniu strategicznym, np rzeczonego systemu Patriot. Tego typu polityka wspólnotowa, wzmacniając więzi sojusznicze w regionie, buduje interoperacyjność systemów uzbrojenia. Tym samym zdecydowanie upraszczając logistykę oraz serwis, w oparciu o regionalne centra serwisu. Kolejna kwestia, tego typu zakupy zdecydowanie obniżają cenę pozyskiwanych systemów.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama